Kandıra yoğurduna CHP sahip çıktı!

MAKALEYİ DİNLE

Kandıra deyince akla hindi ve yoğurt gelir…
Ama son yapılan açıklamalar hiç de iç açıcı değil…
Zira, Kocaeli genelinde olduğu gibi Kandıra’da da manda sayısının azalmasından şikayet ediliyor.
Bu yönde çalışmalar var…
***
Kandıra’daki tehlikeyi gören CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kandıra’daki manda sayısının azlığı ve kandıra yoğurdunun azalmasıyla ilgili TBMM Başkanlığına önerge verdi.
Kaplan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker tarafından sözlü olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına başvurdu.
***
Kaplan şu soruları sordu;
Kandıra; Kocaeli’nin yüzölçümünün yaklaşık üçte birini kaplayan, gelirini genel olarak tarım-hayvancılık ve turizmden sağlayan bir ilçemizdir.
Kandıra yoğurdu ve hindisi ile meşhurdur.
Kandıra yoğurdunu meşhur eden ise içerdiği manda sütüdür.
Ne yazık ki ülke genelinde olduğu gibi bu ilçemizde de manda sayısının yıllar itibariyle hızla azalması Kandıra yoğurdunun ününü ve ismini tehlikeye sokmuştur.
1-Manda yetiştiriciliğinin Kandıra ilçesinde canlandırılması için ne gibi önlemler almaktasınız?
2-Marka haline gelen Kandıra Yoğurdu’nun isminin yaşatılması ve tanıtımının yapılması konusunda özel teşvik programları var mıdır?
3-Amerikan Hindisi üretimi uğrunda yok edilen Kandıra Hindisinin yeniden üretilmesi için yerli hindi palazı üretim çiftliği kurmayı düşünüyor musunuz?
***
Kaplan’ın sorularını okudunuz.
Bakalım Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker nasıl cevap verecek?
Bakan’ın verdiği cevabı sizlerle paylaşacağım.
Bu arada Kandıralı CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş dururken, Gebze’de yaşayan Mehmet Hilal Kaplan’ın Kandıra yoğurduna el atması da altı çizilecek bir nokta.


Büyükşehir’in Batı Terminalı’nde tuvalet sorunu var!
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Batı Terminalinde, bir haftadır tuvalet sorunu yaşanıyormuş.
Belediye şoförleri, bir hafta önceye kadar Hareket Merkezi’nin içindeki tuvaletleri kullanıyorlarmış.
Ama, merkezdeki görevliler, “tuvaletlerin kirlendiği” gerekçesiyle belediye otobüsü şoförlerinin tuvaleti kullanmalarına izin vermiyorlarmış.
Şoförler de ücretli olan tuvaletlere gitmek zorunda kalıyormuş.
Belediye şoförleri, “Merkezdeki personel gibi biz de belediyenin personeliyiz, hareket merkezindeki tuvalete bizim de gitme hakkımız var” diyorlar.
Belediye şoförlerinin tuvalet sorununu buradan yetkililere duyurdum.
Bakalım yetkililer bu sorunu nasıl çözecek?
Takipçisiyim…


Ahmet Fuat Demirkol’a duyurulur?
Gazetemizde görevli Zeynep Hanım, alışveriş için markete giderken yolda bir kredi kartı buldu.
Kartı bize getirdi.
Kart, Finansbank’tan alınmış...
Üzerinde Ahmet Fuat Demirkol’un ismi yazılıydı.
Kart sahibi Ahmet Fuat Demirkol, gazetemize başvurursa, kartını bizden alabilir...


Akbaş’ın bindiği arabanın aylık kirası 12 bin TL imiş!
Çayırova gazetesinde belediyenin makam araçlarıyla ilgili ilginç bir haber vardı. Haberde Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş'ın makam aracının 12 bin TL'ye kiralandığı ileri sürüldü. İddialara göre Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş’ın bindiği aracın aylık kirası aylık 12 bin TL, Çayırova Belediyesi’nin dört başkan yardımcısının kullandığı araçların her biri için aylık 2 bin TL ücret ödeniyor. Belediye başkanı ve başkan yardımcılarının kiralık araçları için toplam 20 bin TL ücret ödenirken, bu ücretin dışında bakım onarım masrafları ile personel masrafının da belediye tarafından karşılandığı bu harcamanın 40 bin TL’yi bulduğu ileri sürülüyor. Çayırova Belediyesi’nin araç kiralama işi ile ilgili olarak soruşturma başlatılmış. İçişleri Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda Kocaeli Valisi Ercan Topaca tarafından başlatılan soruşturmanın bugün hangi aşamada olduğu da merak konusu…


İzmit’te bir yıl içinde 99 hurda araç kaldırıldı
İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmada bir yıl içinde 99 araç mahalle aralarından alınarak Körfez ilçesindeki otoparka çekildi. Özellikle yaz aylarında büyük sıkıntı oluşturan hurda araçları azaltmak ve bu kirliliğin önüne geçmek isteyen yetkililer, hurda araç sahiplerini de uyararak yol kenarlarına, mahalle aralarındaki boş alanlara bıraktıkları araçlarını kaldırmalarını istediler. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, vatandaşlardan, uzun süre kullanılmayan bu tür araçları 318 00 77 numaralı telefonu aramalarını istedi. Açıkgöz, otoparkta çekilen araçların belirli bir süre burada bekletileceğini ve sahibi çıkmaması halinde hurdaya gönderileceğini sözlerine ekledi.


Başkan Ahmet Kul’a göre Milli Görüşçüler silkelendi
SP İl Başkanı Ahmet Kul, Milli Görüş lideri Prof. Dr.Necmettin Erbakan’ın vefatının birinci yılında rahmet ve özlemle andıklarını dile getirdi. Kul “Erbakan hocamızın hayata geçirdiği projelere, onların (AKP’lilerin) hayalleri bile yetmez. Milli görüşçüler silkindi. Bölündük, parçalandık düşünceleriyle zaman zaman karamsarlığa kapılıyor. Erbakan hocamız bağımsızlar hareketine başladığında tek başınaydı. O gün bir çiçekle bahar geldi. Onun etrafından kenetlenmiş durumdayız. Hocamıza verdiğimiz sözün arkasındayız. AKP tarafından sandık başında anket çalışması yapılıyor. Sokağa çıkalım, insanlarımız hayatından memnun değiller. Korkunun ecele faydası yoktur. SP iktidara gelmektedir” dedi… AKP, kurulduktan sonra SP, büyük oranda oy kaybetti. Son genel seçimlerde SP’liler AKP’yi tercih etti. Bakalım 2014’teki yerel seçimlerde aynı filmi izleyecek miyiz?


EML’den Üsküdar Deniz Faciası Anma Programı
İzmit Endüstri Meslek Lisesi'nde Okul ve İzmit Sanat Okulu Mezunları Derneği ortaklaşa 54. yılında Üsküdar Vapuru Faciasında kaybettiğimiz İzmit Endüstri Meslek Lisesi, İzmit Lisesi öğrencilerini ve bütün şehitlerimizi ANMA TÖRENİ yapacak. Yarın saat 08.30’da yapılacak törene öğrenciler, öğretmenler, dernek yöneticileri ve şehitlerin yakınları katılacak. Program 54 yıl sonra ilk defa düzenleniyor.


TBMM, “Soykırım Kararı”alsın
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, TBBM Başkanlığı’na dilekçe ile başvurarak, Hocalı’da yapılan insanlık dışı katliamıyla ilgili soykarım kararırın alınmasını istedi. Dündar’ın dilekçesi şöyle;
TBMM Başkanlığı’na
Kardeş ve dost Azerbaycan’ımızın topraklarının yüzde 20’si Rusya’nın desteği ile Ermenilerce işgal edilip bütün dünyanın gözleri önünde orada katliam gerçekleşmiştir.
İşlerine geldiği noktalarda ve yerlerde özgürlük adına ülkeleri işgal edenler bir bardak suda fırtına koparırken nedense Azerbaycan’ın Karabağ sorununda ve Hocalı’da yaptıkları soykırımda sessiz kalarak kör ve sağır olmaktalar.
Hocalı’da yapılan insanlık dışı katliam bir soykırım niteliğindedir. Oturumunuzda Yüce Meclisimizin “Soykırım Kararı” almasını diliyor ve talep ediyoruz.
Alacağınız karar Türk milletinin duygularına tercüman olacaktır.
Bu duygularla ve düşüncelerle Yüce Meclisimizi sevki ve saygı ile selamlıyoruz”.
Bakalım TBMM, Sayın Dündar’ın bu önerisini dikkate alacak mı?


Zamlar kabul edilebilir değil!
MHP Gebze İlçe Başkanı Nusret Acur, ulaşıma yapılan zam hakkında açıklama yaptı. Zammın kabul edilebilir bir zam olmadığını vurgulayan Acur, “15 Mart 2012 tarihinden itibaren geçerli olacak yolcu taşıma ücretleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından aşırı derecede zamlanmıştır. Ülkemizde emekli ve asgari ücretli çalışan işçilere yüzde 4 zam yapılırken toplu taşıma ücretlerine en az yüzde 15 zam yapılması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu zamları milletimizin iyi analiz etmesi gerekmektedir. Ve yerel seçimde tavrını göstermelidir. Sonuç olarak siyasi partilerin başarılı olup olmadığı seçim sonuçları ile değerlendirilmektedir. Milletin tek tepki yolu sandıktır” dedi.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Baykuş mavi rengi görebilen tek kuştur.


KONUŞAN FOTOĞRAF:

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR