Spor yapmanın faydaları

MAKALEYİ DİNLE

Spor yaşamın her devresinde, bebeklikten ilerlemiş yaşlara kadar yapılabilir. Okul çağında yapılan sporun faydasını idrak edemeyen ana- baba sporun derslere etki ettiğini zanneder. Halbuki derse etki etmediği gibi, faydası çok fazladır. Dersleri zayıf olan öğrenci spordan ötürü değil; dersine çalışmadığından başarısız olur. Derse olduğu kadar spora da vakit ayırmak gerekir. Spor yapmanın insan hayatına olumlu etkilerine bu yazıda şahit olacaksınız.

Spor öncelikle sağlığınızın değerini anlamanıza yardımcı olur. Yaşam kalitenizi arttırmanıza ve geliştirmenize yardımcı olur. Fiziksel performansınızı geliştirir. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Maksimum oksijen kapasitenizi arttırır. Bu da beyine daha fazla oksijen gidip daha iyi çalışmasını sağlar.

Yüksek tansiyon riskini veya ilerlemesini azaltır. Kandaki yağ seviyesinin azaltır. Kandaki iyi kolesterolü (HDL) artırır. Kalp - damar dolaşımını geliştirir. Anaerobik eşiği arttırır, bu da çabuk yorulmayı ve dolayısıyla kanda laktik asit birikiminin erken oluşmasını engeller. Akciğer kapasitenizi arttırarak, oksijenin akciğerlerden kana geçebilme kabiliyetini arttırır. Kalbinizin daha verimli pompalama işlevini yapmasını sağlar. Orta seviyeli egzersizler sırasında, kalp atım sayısını düşürür.

Çok çeşitli sebeplere bağlı baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar. Hamilelikte karşılaşılan  rahatsızlıklardan (ör. kabızlık, belağrısı, mide ekşimesi gibi) kurtulmanızı sağlar. Sıcaklığa karşı tahammülünüzü artırır. Soğuk ortamlara çabuk adapte olma kabiliyetinizi artırır. Streslerden korunmaya ve kurtulmaya yardımcı olur. Şeker hastalığınızın gelişme riskini azaltır.

Vücudun üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı direncini artırır. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.

Bağırsak kanserinin gelişme riskini azaltır. Göğüs kanserinin gelişme riskini azaltır. Eklem rahatsızlıklarından dolayı, eklemlerin bozulma oranını yavaşlatır. Eklemlerdeki kıkırdak dokunun yoğunluğunu arttırır. Bağışıklık sisteminizin iyi şekilde çalışmasını geliştirir. Kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olur. Depresyonun hafifletilmesine ve atlatılmasına yardımcı olur. Stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. Kemik erimesi hastalığı riskinin gelişmesini azaltır. Zihinsel uyanıklılığınızı artırır

Yaşa bağlı olarak oluşan kemik bozulmalarının yavaşlamasına yardımcı olur.

Sağlık harcamalarının ve ilaç kullanımının azalmasına yardımcı olur. Yabancı madde kullanımı ile mücadeleye yardımcı olur. Fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olur. Kilo kaybına, özellikle vücuttaki yağdan kaybetmenize yardımcı olur. Kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olur. Yüksek oranda gıda tüketmenizi sağlar, fakat buna rağmen, kalori dengenizin aynı kalmasına yardımcı olur. Ağır ilerleyen şişmanlığa karşı korur. Kilonuzu korumanıza veya kilo kaybetmenize yardımcı olur. Genel ruhsal durumunuzun gelişmesini sağlar. Cinsel hayatınızın istenen doyumda ve düzeyde artmasını sağlar.

Kemiklerinizin kırılmalara karşı direncini ve yoğunluğunu artırır. Kasların güç seviyenizi arttırır. Kasların dayanıklılık seviyenizi artırır. Vücudunuzun dik durmasının gelişmesini sağlar.

İyi bir fiziksel görünüş sağlar. Kendinize olan güven duygunuzu arttırır. İş veriminizi arttırır.

Bol enerji verir. Günlük hayatınızda acil durumlarda ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar ve sonradan ihtiyaç olabilecek daha fazla enerjinizi korumanıza yardımcı olur.

Hastalıklara bağlı olarak iş günü kaybınızı azaltır. Bağımsız hayat tarzını korumanıza yardımcı olur

Yeni insanlarla karşılaşmanıza ve yeni arkadaşlar edinmenize yardımcı olur.

Egzersiz, bağ ve bağ dokularını kuvvetlendirerek, yaşa bağlı olarak oluşabilecek sakatlıkları azaltır.

Önceden hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerin, yorgunluğa karşı direncini artırır ve dinçlik hissinin oluşmasını sağlar.

Solunum ve kalp rahatsızlıklarında bile, kalp ve solunum sistemlerini çalıştırıcı egzersizler yaparak, hastalığının üstesinden gelmek için gayret sarf ederek, korkularından kurtulmalarına ve normal yaşamlarına dönmelerine yardımcı olur. Spor yapmak, sıkıntılarınızın azalmasına, eğlenme ve neşelenmenize, kısaca hayattan zevk almanıza yardımcı olur.

İşte sporun faydaları.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR