Hangisi gerçek Kartepe?

MAKALEYİ DİNLE

“Her ressamın tuvalinde can vermek istediği…” şeklinde başlayan tanıtım filmini izlediniz mi bilmiyorum. İzlemediyseniz, Kartepe Belediyesi’nin web sitesinden izleyebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde bir araştırma yaparken denk geldiğim bu filmi genel olarak başarılı buldum. Özenle hazırlanmış. Belli ki profesyonel anlamda iyi bir destek alınmış. Tarihi Şirinsulhiye Camisi, yamaç paraşütü, offroad, kayak, Sukay, Tökeli İmre gibi değerler ön plana çıkartılmış. İlçenin birçok tanıtım hamlesinin yanında, bu tip bir filme de ihtiyacı olduğunu geçtiğimiz aylarda yazmıştım. Hazırlanan bu film birkaç dile çevrilerek, uluslararası platformda Kartepe’yi tanıtacak hale gelebilir diye düşünüyorum. Film teknik anlamda geliştirilir, eksik hata varsa düzeltilir. Fakat esas önemli olan, o filmde gösterilenlerin gerçekteki karşılıkları... Videoyu izleyen ve Kartepe’den bihaber olan kişi, “Kartepe’de şu da varmış” dediğinde ona nasıl ulaşacak? Örneğin yamaç paraşütü yer alıyor videoda. Bildiğim kadarıyla Kartepe’de şu an yamaç paraşütü yapılmıyor. Geçtiğimiz yıllarda yapıldığında ise vatandaş habersizdi. Nasıl gidilir, nerededir, doğru düzgün kimse bilmiyordu. Ya da videoda gösterilen kirazlar. Evet Kartepe’nin kirazı meşhurdur, özellikle de Balaban kirazı. Bu kirazın Türkiye’nin dört bir yanından müşterisi de vardır. Ancak videoyu izleyip kiraz almaya gelen bir vatandaşa nasıl anlatıyoruz kirazın nerede olduğunu? Oraya nasıl gidilir, biliyor mu? Kocaeli’nin herhangi bir yerinde yaşayan adamın bile bu konuda işi oldukça zorken, çevre illerden gelen yerli turiste hiç yardımcı olamıyoruz gibi duruyor. Bu gibi konulara da geçtiğimiz yazılarda değinmiş ve armut, ayva, kiraz gibi değerlerin festivali yapılabilir; bu etkinlikler sayesinde de “Kartepe’nin şurasında meşhur armut var” ya da “şu bölge kirazıyla meşhur” gibi bir algı oluşturulabilir demiştik.

Filmde Sukay ile ilgili hazırlanan kısım da dikkat çekiyor. Bir renk düşünün, tam da aşkın tarifi ile seslendirilmiş... Kartepe’nin önemli prestij projelerinin başında gelen Sukay Park, baştan sona yenilenmişti. Yapılan çalışmalar ile yaz-kış hizmet vermeye başladı. Özellikle renkli ışıklandırmalar ayrı bir hava katmış Sukay’a. En çok dikkat çeken de bu kısım olmuş zaten, rengarenk görüntüsüyle insanı adeta cezbediyor.

İzlediğim filmden hafızamda kalanlara devam edersek; Cengiz Topel Havalimanı derim. Birçok çevre ile hizmet veren bu havalimanı, sonuç olarak Kartepe sınırları içerisinde. Stratejik konuma sahip bir ilçe olduğumuzu göstermek açısından iyi düşünülmüş. Fakat havalimanını görünce hızlı tren hattı, tren lojistik merkezi de filme eklenebilir miydi diye düşünmedim değil.

Maşukiye alabalığı da yer alıyordu sanırım filmde. Yeniden izleyerek tek tek ele almak istemiyorum. Dışarıdan bir göz gibi izleyip, aklımda neler kalacak diye bakmak için yalnızca bir kez izledim. Zaten amaç da bilmeyene anlatmak değil mi? Yabancı biri izlediğinde ilçemizle ilgili nasıl bir algısı oluşacak? Aklında ne kalacak? Hoşuna giden bir aktiviteye nasıl ulaşacak? Bunları test etmek, görmek, düşünmek… Yoksa kimse filmi tekrar tekrar izleyecek değil…

Özetle, Kartepe’nin böyle bir tanıtım filmine ihtiyacı olduğu bir gerçekti. Güzel düşünülmüş ve hazırlanmış bir çalışma olmuş. Ancak dediğimiz gibi, biraz daha geliştirilmeye müsait olmalı. Filmin içeriği ile gerçekteki karşılığı birbirini tutmalı. Görsel olarak ikna ettiğiniz bir kişiyi, Kartepe’ye geldiğine pişman etmemek çok önemli. Hâlâ birçok araç Maşukiye’nin içinde Maşukiye’yi soruyor. Kartepe diye Sapanca’ya gidiyor. Tam komedi! Eşme eriği, ayvası, Balaban kirazı, Suadiye kestanesi, Maşukiye armudu tam anlamıyla bilinmiyor. Bu tanıtım işinin üzerinde biraz daha çalışılması gerekiyor anlayacağınız.

 

Engelli dostu Başkan

Kartepe’de engelliler için yapılan çalışmaları gördükçe, engelli olmayan ama hepimiz gibi engelli adayı olan bir vatandaş olarak gerçekten mutluluk duyuyorum. Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Üzülmez’in göreve geldiği günden itibaren engelliler ile ilgili hassas yaklaşımlarını gözlemliyorum. Üzülmez, geçtiğimiz yıl bir engelli vatandaşın araçlarının kaldırımda daha rahat ilerleyebilmesi için yaptığı çağrıya kulak vermişti. Kulağa basit gelebilir belki ama, İstasyon ışıklarından yaya olarak geçmek öyle kolay iş değil. Bir de engelliyseniz, tekerlekli arabadaysanız, işiniz daha da zor... Vatandaşın bahsettiği kaldırım yeni bir düzenleme yapılarak engelli araçlar için uygun hale getirildi. Öyle aylarca da beklenmedi basit bir düzenleme için. Bunun yanında Üzülmez, ilçe genelinde birçok engelli vatandaşa akülü araç hediye etti. “Atla terapi” projesi büyük beğeni topladı. Engelli vatandaşlar için oyun grupları yapıldı. Demek ki, damdan düşenin halini anlamak için damdan düşmek gerekmiyormuş. Biraz empati yaparak da hizmet yapılabiliyormuş. Daha alınacak çok yol olsa da, Üzülmez şimdiye kadar gösterdiği performansla bu konuda tebriği hak ediyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR