Güvercin dışkısını temizler misiniz?

MAKALEYİ DİNLE

Gölcük Vizyon 2023 Projesi Kapsamında, ikinci toplandı geçtiğimiz günlerde yapılmıştı.
KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi ile Arkeoloji Bölümü Öğretim ve Araştırma görevlileri Tülin Bozkurt toplantıda sunum yaptı.
Avrupa’dan örnekler veren Bozkurt, ilginç bir sunumda bulundu.
**
Bozkurt’un şunları söyledi;
Avrupa’da her sabah saat 05.00’te kalkarak gönüllü olarak, kentlerdeki tarihi eserlerin üzerindeki güvercin dışkılarını temizleyen insanlar mevcuttur.
Bu insanları sabahın o saatinde uyanmaya iten, güvercin dışkılarındaki kimyasal maddelerin tarihi eserlere zarar verme ihtimalidir.
Bu örneği vermemizin bir nedeni var.
Bu örnek kentli kimdir?
Sorusunun en kestirme cevabıdır aslında.
Bir kentte yaşıyor olmak insanları kentli yapmaz.
Bir kentin mensubu olmakta, o kenti sahiplenmekle mümkün olmaktadır. İnsanların yaşadıkları kenti sahiplenebilmesi için, o kentle anlamlı ve güçlü bir bağ kurmaları gerekir.
Bunun yolu da yaşanılan kenti tanımaktan geçer.
Tanımak için geriye doğru bakmak, tarihin büyülü gücüne başvurmak gerekir”…
**
İlginç bir sunum değil mi?
Avrupalılar sabahın erken saatlerinde kalkıp tarihi eserlerin üzerindeki güvercin dışkılarını temizliyor…
Amaç, kimyasal madde içeren güvencin dışkıları tarihi esere zarar vermesin…
Bozkurt’un bu söylemi insanı ister istemez bir düşünceye sevk ediyor…
**
Türkiye’deki tarihi eserler maalesef talan ediliyor.
Tarihi eserler ülke dışına kaçırılmaya çalışılıyor…
Zaman zaman emniyetten, jandarmadan gelen haber bültenlerinden tarihi eser kaçıkçılarına sıkça rastlamışsınızdır…
Avrupalılar güvercin dışkısı tarihi esere sarar vermesin diye sabahın erken saatlerine kalkıp tarihi eseri temizlerken, bizler tarihi esere yapmadığımızı bırakmıyoruz…
İşte bizlerle, onların tarihi esere bakış açısı böyle…
Ne kadar acı değil mi?Grevsiz toplu sözleşme!
Eğitim-Sen Gebze Şubesi, önceki gün basın açıklaması yaparak AKP hükümetini eleştirdi.
“Grevsiz toplu sözleşme, toplu sözleşmesiz sendika olmaz” diyen sendika, haklarının verilmesini istedi.
Sendika yönetimi, “Yıllardır verdiği fiili meşru mücadeleyle “hak verilmez alınır” ilkesini rehber edinen KESK’in, kamu emekçilerini kapı kulu olarak gören zihniyetin ürünü olan bu yasa tasarısına karşı, mücadelesinde yarattığı değerlere yakışır bir direnç ve kararlılık göstereceğinden kimsenin şüphesi olmasın” görüşünü savundu.


Başkanlar ziyaret turunda
Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, önceki gün Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman’ı ziyaret etmişti.
Yaman’ı bu kez Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ziyaret etti.
Dilovası Kaymakamı Hasan Göç ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i makamında ağırlayan ev sahibi başkan Cemil Yaman, konuklarına belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Karşılıklı görüş alışverişinde bulunan başkanlar, daha sonra Dilovası Kaymakamı Hasan Göç’e konuk oldu.
Ziyaret hakkında değerlendirmede bulunan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze ve Dilovası’nın benzer özellikleri olduğunu vurguladı.
İki ilçenin de Marmara Bölgesi ve Kocaeli’nin sanayisini sırtladığını belirten Başkan Köşker, bölge belediye başkanlarının her fırsatta bir araya gelerek belediyecilik çalışmaları, projeler ve hizmetler noktasında görüş alışverişinde bulunduklarını vurguladı. 1 hafta arayla iki başkanın Yaman’ı ziyaret etmesi manidar.


İzmit’te 97 hurda araç kaldırıldı
İzmit Belediyesi, hurda araç konusunda önemli adım attı. Mahalle aralarında terk edilen ve hem görsel kirlilik oluşturan hem de sağlık açısından zararlı olan hurda araçlara yönelik yapılan çalışmalarda yüzde 90 oranında başarı sağlandığı İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, “Mahalle aralarında adeta mikrop yuvası haline gelen hurda araçları toplamaya başladık. Sahipli araçların kaldırılması için sahiplerine gerekli uyarılar yapıldı. Sahipsiz araçlarda tarafımızdan kaldırılarak mahallelerdeki çirkinliğin önüne geçildi. Çalışmalarımız sayesinde hurda araçların yüzde 90’ı kaldırıldı.
Kaldırılmayan araçlar içinde sahiplerine hurda araçlarını kaldırmaları konusunda süre verildi” dediler.
Yetkililer, sadece geçtiğimiz yıl içinde 80 hurda aracın sahipleri tarafından mahalle aralarından kaldırıldığını, 17 aracın da belediyece kaldırıldığını söylediler.


Çokyaşar’a önemli görev!
Tekirdağ’da yapılan Türkiye Roman Buluşması Çalıştayında, Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, hükümet ile yapılacak olan görüşmelerde arabulucu seçilmişti.
Derince Romanlar Derneği Başkanı Salih Demirel ve yönetimi önceki gün Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar’ı ziyaret etti. Demirel, arabulucu seçildiği için Çokyaşar’ı tebrik ederek bunun Kocaeli için şans olduğunu, kendisine her türlü desteği vereceklerini söyledi.
Çokyaşar da Demirel’e teşekkür ederek “Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin bizleri sahiplenmesi, bizlerinde bu durumu iyi bir şekilde değerlendirmesini bilmemizden kaynaklanan başarımızın sonucudur. Hepimize hayırlı olsun” dedi. Çokyaşar’ın bu kadar başkan arasından arabulucu seçilmesi Kocaeli için önemli.


ÇEKÜD’den boy atan ve yeşeren takvimler
Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) "Takvimler Boy atıyor" sloganıyla 2012 yılına özel bir takvim hazırladı.
Beraberinde ağaç tohumu da verilen bu takvim ile ÇEKÜD, çevreye karşı duyarlılığı ve ağaçlandırma bilincini artırmayı hedefliyor.
ÇEKÜD yöneticileri, masaüstü olarak tasarlanan takvimle birlikte verilen tohumun tüpte veya saksıda filizlenmesini ve öyküsünün takvimden takip edilmesini beklediklerini belirttiler.


CHP’lilerin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor!
Şu sıralar CHP’lilerin açısı büyük…
Hem de çok büyük…
Kara bulutlar CHP’lilerin üzerinde dolaşıyor.
Son bir hafta içinde;
Hereke eski Belediye Başkanı Ahmet Arıt annesini, CHP Derince İlçe Başkanı Hakan Savaş dedesini, CHP İl yöneticisi Arzu Türkkal dedesini, CHP İzmit eski İlçe Başkanı Necdet Çetinak eşini kaybetti.
Ayrıca birkaç gün önce Hereke eski Belediye Başkanı Mehmet Eser toprağa verilmişti.


Kameralara dikkat!
Büyükşehir Belediyesi, kentin güvenliğine büyük önem veriyor.
Kentin güvenliğinin sağlanması için de vatandaşların yoğun olarak kullandığı belli noktalara kameralar yerleştiriyor.
Şimdiye kadar 380 kamera yerleştirilmiş.
2012 yılında da bu sayı arttırılacakmış.
Kameralar suç tespitinde bile kullanılıp gerekli görüldüğü durumlarda güvenlik güçlerinin olay mahalline daha hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor. Yani anlayacağınız, Kocaeli’nin her tarafı kameralarla izlenecek.


BUNLARI BİLİYOR MUUNUZ?
İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir.


KONUŞAN FOTOĞRAFİzmit Belediyesi Emekli Evi sakinleri Türk Sanat Müziği Korosu (TSM) üyeleri: Türk Sanat Müziği koromuz iyi gidiyor. Zaten emeklilere üç kuruş maaş veriliyor. Bakarsınız bu koroyu özel koro haline getiririz ve sayede bol para kazanırız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR