“Hastane kapatma tartışması” ve Dr. Hasan Aydınlık’ın söyledikleri

MAKALEYİ DİNLE

Geçen cumartesi günü Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ziyaretime geldi.
Önüme bir rapor koydu.
“Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılarak İzmit SEKA Devlet Hastanesi ile birleştirilmesine her iki hastane çalışanlarının bakışı”
Raporun adı böyle…
Rapora göz atarken sendika başkanı Ömer Çeker’i de dinledim.
Ömer Çeker, diyor ki:
“Dünyada dal hastanelerinin terk edildiği bir dönemde, İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 200 yatak kapasiteyle Temmuz 2007’de hizmete açıldı. Kocaeli’nin tek branş hastanesi… 70 bin metrekarelik alan üzerine kuruldu. 13 bloktan oluşuyor. 30 bin metrekare kapalı alana sahip. 32 poliklinik odası, 8 hasta servisi, 24 saat hizmet veren acil servisi, 6 adet ameliyathane salonu ve yeni doğan bebekler için yoğun bakım ünitesi var.
Hastanede, ana dallar olan kadın doğum ve çocuk hastalıkları branşlarının yanı sıra çocuk cerrahisi, çocuk ve ergen psikiyatrisi, çocuk alerjisi yan dallarında da hizmet veriliyor.
Hastaların her türlü tetkiki yapılabiliyor. Hastane “Bebek Dostu Hastane” sertifikasına sahip…
Bu hastane 2007’de hizmete açıldığında, Kocaeli Devlet Hastanesi ile İzmit SEKA Devlet Hastanesi’ndeki doğum ve çocuk servisleri kapatıldı ve yeni hastaneye taşındı. Bu iki hastanede yılda yaklaşık 7-8 bin doğum oluyordu.
Hastaneyi açan da aynı kurum amiri, kâr etmiyor diye kapatıp, İzmit SEKA Devlet Hastanesi’ne bağlı bir birime dönüştüren de yine aynı kurum amiri.
Hastane kapatılmasın, genel hastaneye dönüştürülerek, Kartepe İlçesi’nin bir hastanesi olsun!”
Raporda başka ayrıntılar da var, ama işin özeti bu!
**********
Sendika başkanı Ömer Çeker’in “açtığı hastaneyi kapatmakla” suçladığı kişi, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Aydınlık…
Dün kendisini aradım.
“Hastane kapatma konusunda sendika başkanını dinledim, sizi de dinlemek istiyorum” dedim.
Duyarlılığıma teşekkür etti.
En yetkili kişi olan Dr. Hasan Aydınlık’ın söyledikleri madde madde şöyle:
1-)Bir defa hastane kapatılmadı. İki hastanenin yönetimi birleştirildi. Kapatıldı denilen hastane, bundan sonra SEKA Devlet Hastanesi’nin “ek binası” olarak hizmet verecek.
2-)İki hastanenin yönetimlerinin birleştirilmesi, daha esnek ve daha verimli bir hizmet sağlayacak. Hastalara her branşta hizmet verilecek.
3-)Hastane söylendiği gibi zarar etmiyordu. Yatak doluluk oranı yüzde 65 idi. Bu düzenlemeden sonra tüm branşlara hizmet vermeye başlayacak, doluluk oranı daha da artacak. Acil servisi yine hizmet vermeye devam ediyor.
4-)8 Temmuz’dan itibaren hastanede kadın doğum ve çocuk hastalıklarının yanı sıra, dahiliye, üroloji ve nöroloji servisleri de hizmet vermeye başladı.
5-)İki üç ay içerisinde hastanede ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz, genel cerrahi poliklinikleri de açılacak. Yine iki üç ay içerisinde Kocaeli Devlet Hastanesi ve SEKA Devlet Hastanesi’nde de kadın doğum ve çocuk hastalıkları servisleri hizmet vermeye başlayacak.
6-)Özetle, koskoca bina atıl kullanılıyordu, şimdi tam kapasiteyle daha verimli kullanılacak. Hastalar eskiye göre daha iyi hizmet alacak.
***********
Tarafların, “hastane kapatma tartışması” nda söyledikleri böyle.
Ne dersiniz, hangi taraf haklı?
Bana sorarsanız…
“2007’de açıldı, şimdi neden kapatılıyor?” diye bir sorgulama olmaz.
Açılmıştır…
Dal hastanesi olarak devamında sakınca görülmüştür…
Daha verimli hizmet verebilmesi için yeni bir sisteme geçilmiştir.
Bunda ne var ki?


Bu şehirde yaşayanlar, kendini bu şehre ait hissediyor mu?
*******
Pazartesi günkü yazımın başlığı “Kocaeli “kısır kent” talihini vakıf üniversiteleri konusunda da yenemedi” şeklindeydi.
Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Tümay Mercan, ilgi göstermiş yazımla ilgili bir “e-posta” göndermiş.
Yazdıklarıma “katkı” nitelikte…
Tümay Hanım’ın yazdıklarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Sayın Ünal 14.07.2013 tarihli, Kocaeli Gazetesi’nde yayınlanan , “Kocaeli “kısır kent” talihini vakıf üniversitesi konusunda da yenemedi” başlıklı yazınızla ilgili olarak naçizane görüşümü yazmak istedim.

Kocaeli yazınızda bahsettiğiniz konularda önemli bir şehir evet, ama aslında kabuğunu tam olarak kıramadı. Hep söylediğimiz gibi, “İstanbul’un taşrası” duygusuyla yaşayan, İstanbul’a özenen, kendi kimliğini bulamamış bir şehir algısıyla ilerleme yapmak mümkün değil.

Kocaeli’de kendini bu şehre ait hisseden çok fazla kişi yok. Kocaeli’de eğitim verdiğim pek çok kurum ve sektörde personele sorduğum sorulardan biri, “kendinizi bu şehre ne kadar ait hissediyorsunuz” sorusudur. Cevabı tahmin edebiliyorsunuz. Her şeye rağmen bu şehir için bir gönüllü çalışma yapmak istediğinizde ise ilk sorulan soru “ne menfaatin var” sorusu. Yani iyi bir şey sadece menfaat karşılığı yapılır. Gönüllü yapılmaz.

Bu nüfusa, bu kadar çok hemşeri derneğinin bulunduğu bir ilde yani herkesin kendini ait hissetmediği ve yabancıladığı, benimsemediği bir şehirde, bu şehirden birilerinin yenilik, yeni yatırımlar, kısaca inovasyon yapması kolay değil. Ama yatırımı dışarıdan birileri yaparsa hem alkışlarız, hem hayretler içinde bakarız. Oysa bu şehir kendi içinden neler çıkarabilir.

Bence bu şehrin asıl sorunu buradaki nüfusun hangi gelir düzeyinde olursa olsun, bu şehri tanımaması, ekmeğini yediği halde benimsememesi ve kendini şehre ait hissetmemesi.

Üzerinde çalıştığım bir konuyla ilgili olarak Bursa’ya gittiğim bir gün, Bursa ile İzmit farkını bulmaya çalışmıştım. İlk dikkatimi çeken, şehrin kendi içinden çıkan holdinglerin şehre sahipliği olmuştu. Konuyla ilgili birkaç tespitim daha bulunmakta. Bu konu üstünde saatlerce konuşulabilecek bir konu. Fakat konuyu çok uzatmak istemiyorum. Ben Kocaeli’yi seviyorum. Kendimce katkıda bulunmaya çalışıyorum. Bir vatandaş olarak da yaşadığımız şehri sevmek ve katkıda bulunmak, bulundurmak zorundayız.
Düşüncelerimi okuma nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.
Saygılarımla
Tümay MERCAN”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR