Büyükşehir’in taşeron işçileri asgari ücret mağduru olmuş!

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran’da yapılan seçimlerde tek başına iktidar olamayan AKP, 1 Kasım’da yapılan seçimlerde CHP’nin ekonomik vaatlerini kopyaladı…

CHP, asgari ücretin 1500 lira olacağını vaat etmişti…

AKP, baktı ki CHP’nin bu vaadi tuttu, onlar da asgari ücretin 1300 lira olacağını vaat etti…

***

1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidar olan AKP, seçim öncesi verdiği sözü tuttu ve asgari ücreti 1300 lira yaptı…

Asgari ücretin 1300 lira olması, asgari ücretle çalışanları sevindirdi…

Zira maaşlarına bir anda 300 lira zam yapılacaktı…

***

Asgari ücretin 1300 lira olması, sözleşmeli çalışan personelin pek işine gelmedi…

Aldığım bilgiye göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin taşeron firmalarında çalışanlar büyük sıkıntı yaşamış…

Taşeron firma ile çalışanlar, daha önce sözleşme imzalamış…

Sözleşmeye göre her yıl asgari ücrete yapılan zammın yüzde 115’i oranında maaşlarına zam yapılacaktı…

Daha önceki yıllarda asgari ücrete 50 lira civarında zam yapılıyordu…

Sözleşme gereği çalışanlar da 60 lira civarında zam alıyorlardı…

Ama asgari ücretin 300 lira birden artması, sıkıntılara neden oldu…

Zira firma, sözleşme gereği çalışanlara asgari ücrete yapılan artışın yüzde 115’i oranında zam yapmak zorunda. Bu da 345 liralık artış demek…

Her yıl ortalama 60-65 lira zam alan işçiler, asgari ücretteki artış nedeniyle 345 lira civarında zam alacaklar…

 

Ama işçilerin zam hevesi kursağında kalmış…

Aldığım bilgiye göre Belde A.Ş.,  Okan Temizlik ve Gözde A.Ş. firmaları, Büyükşehir’in talimatıyla çalışanlarıyla pazarlık yapmış. Büyükşehir, her çalışana 345 liralık zammı fazla bulmuş. ‘Biz bu yükün altından kalkamayız’ demiş. Firmalar da çalışanlarına, “Biz 345 lira zammı veremeyiz, gelin anlaşalım. Ücretlerinize yüzde 15 zam yapalım. Siz de kabul edin. Sorun çözülsün” demiş. İşçiler de bakmışlar olacak gibi değil, Büyükşehir’in dolayısıyla firmanın teklifini kabul etmişler. Bir de olayı mahkemeye götürmemeleri yönünde kağıt imzalamışlar…

***

Ama yine taşeron firmalardan Sistem Yapı, sözleşmeye sadık kalıp, işçilere 345 liralık zam yapmak istiyormuş. Büyükşehir Belediyesi, Sistem Yapı’nın da Belde A.Ş., Okan Temizlik ve Gözde A.Ş.’nin uyguladığı yolu izlemesini istiyormuş. Yani işçilerle anlaşıp, onlara yüzde 15 zam yapmasını istiyor. Sistem Yapı’da 150 işçi çalışıyormuş. Diğer firmalarla birlikte çalışan sayısının 600-700’ü bulabileceği belirtiliyor. 

 

Ne kadar garip bir olay değil mi?

AKP hükümeti, asgari ücreti 1300 lira yapıyor…

Büyükşehir Belediyesi ve İSU yetkilileri, taşeron firmalarda çalışanlara “Biz bu yükü kaldıramayız” deyip sözleşmeden doğan haklarını vermiyor… Ek sözleşme yapıp, onlara yüzde 15 zam yapıyor… Bir de mahkemeye gitmemeleri yönünde kağıt imzalatıyor…

***

Ben derlediğim bilgiler ışığında bu yazıyı yazdım…

Söz konusu firmalar konuyla ilgili açıklama yaparlarsa, onların açıklamalarını da bu köşeden yayınlarım…

 

Kadınlar etkinlik yapacak

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Hülya Korkmaz, Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odaları başkanlarına çağrıda bulundu. Korkmaz, “Kocaeli Kadın Kuruluşları Birliği üyesi Sivil toplum kuruluşlarının, 2012 yılından bu yana ortak gerçekleştirdiği, Eğitim-İş, Tabib Odası, TMMOB ve Kocaeli Baromuzun da destek verdiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerini, bu yılda yine birlikte gerçekleştirmek, sesimizi daha çok duyurmak istiyoruz.
Kadının hayatın her alanında ikincilleştirildiği, kadına şiddetin  artığı bu ortamda, Cumhuriyet ve Atatürk değerleriyle yeniden bir araya gelelim.8 Mart haftası etkinliklerimizi birlikte programlamak için 17 Şubat Çarşamba saat 12.00’de KYÖD Toplantı Salonu’nda  Prof.Dr. Gönül Balkır başkanlığında yapılacak ve KKKB olarak gerçekleştirilecek toplantıya katılmanızı bekliyoruz” dedi. 8 Mart Kadınlar Günü’ne az kaldı. Kadınlar her yıl günlerini kutluyor, ama kadına şiddet maalesef artarak devam ediyor.  

 

CHP’li Örengül’den  AKP’ye sert eleştiri

CHP eski meclis üyesi Fahri Örengül, sosyal medya üzerinden AKP’ye eleştirilerine devam ediyor. Örengül son paylaşımında “Terör 'şehit' dış politikada çöküş 'itibar kaybı 'sokakta artan dilenciler 'Türk insanı bunu hak etmiyor toplumu bilinçlendirmek ve örgütlemek gerekiyor Durum üzüntü verici 'İşte AKP iktidarının ülkeyi getirdiği vahim sonuç” sözlerine yer verdi.

 

Üstün Zekalı ve Deha  Çocuklar konferansı

Hasan Uzunhasanoğlu başkanlığındaki Akça Koca Kültür Platformu’nun şubat ayı toplantısına Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV  )Genel Başkanı Dr. Kemal Tekden katılacak ve “Üstün Zekalı ve Deha Çocuklar” konusunda bilgi verecek. Toplantı,19 Şubat 2016 Cumartesi günü Emex Otel’de Saat: 19:30 başlayacak. Yemekli toplantıya katılmak isteyenler hasanuzunhasan@gmail.com adresinden bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirler. Başkan Hasan Uzunhasanoğlu ülkemiz ve dünya için çok önemli olan Üstün Zekalı ve Deha Çocuklar konusuna ilgi duyanları toplantıya bekliyor.

 

CHP’den kütüphane

CHP Kandıra İlçe Kadın Kolları tarafından başlatılan her mahalleye bir kütüphane projesi kapsamında ilk kütüphane Teksen Mahallesi’nde açıldı. CHP Kandıra İlçe Başkanlığı’na atanan kayyum heyeti başkanı Kenan Çapraz, eski ilçe başkanı Recep Şenol, İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Eyisabuncular ve yönetimi, Teksen Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelerek köy kahvesinde ilk kütüphanelerini açtı. Mahalle Muhtarı Ziyaattin Soykan, vatandaşların bu projeden oldukça memnun kaldığını belirterek emeği geçenlere mahalle halkı adına teşekkür etti.

 

Özen, Ortadoğu’daki  gelişmeleri anlatacak

Saadet Partisi Kandıra İlçe Teşkilatı’nın bugün saat 19.00’da yapacağı Şubat ayı divan toplantısına katılacak olan eğitimci Ahmet Özen, ülkemizdeki ve Ortadoğu’daki gelişmeler hakkına partililere sunum yapacak. Tüm partilileri ve Kandıra halkını toplantıya davet eden SP Kandıra İlçe Başkanı Ramazan Nural Arslan, “Bu ay yapacağımız toplantımıza partimizin değerli isimlerinden eğitimci Ahmet Özen katılacak. Kendisi ülkemizdeki ve Ortadoğu’daki gelişmeler hakkında katılımcılara gerçek bilgileri sunacak. Partili veya partisiz herkesin katılabileceği toplantımıza tüm kardeşlerimizi davet ediyoruz. Katılımları bizleri onurlandıracaktır” diye konuştu. 

 

Ali Haydar Bulut, Bakan’a  hangi projeleri sundu?

Önceki gün Derince Belediyesi’nden bir haber geldi. Haberi birlikte okuyalım, “Derince’ye artı değer kazandıracak projelerle ilgili Ankara’da bir dizi temaslarda bulunan Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, beraberinde AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ile birlikte Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun konuğu oldu. Toplantıda Bakan Eroğlu’na Derince’de yaşama geçirmeyi düşündükleri projeleri aktaran Başkan Bulut, başkentten Derince’ye ilçe halkını sevindirecek olumlu haberlerle döndü”. Haberde Başkan Bulut, Eroğlu’na proje sunduğundan bahsediliyor. Başkan Bulut, Bakan’a sunduğu projelerle ilgili basına bilgi verirse biz de bu projeleri öğrenmiş oluruz.

 

Ellibeş’in bebek sevgisi

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, ziyaret programı dahilinde Piyalepaşa Mahallesi İpekyolu Bulvarında ikamet eden Nilüfer- Yavuz Koçak çiftini evlerinde ziyaret etti. Başkan Ellibeş, Hasan Murat Koçak ve Hüseyin Musa Koçak adlı ikiz bebekler ile yakından ilgilendi kucağına alarak çocuk sevgisinin çok önemli olduğunu söyledi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR