Fakirlerin 9 özelliği!

MAKALEYİ DİNLE

Fakirler kimlerdir?

Ne işlerle uğraşırlar?

Hobileri nelerdir?

Nelerden hoşlanırlar?” sorularının cevabını 9 soruda toplamaya çalıştık.

Kimseyi incitmek ve üzmek de istemedik. İçeriğin amacı tamamen mizahtır…

1-Çalışanlar iş yerinde birbiriyle sürekli tartışırlar, karşılıklı hakaret ederler, kavga çıkarırlar, küserler. Patron ise cebindeki paraları tekrar tekrar saymaktan kendini alamaz…

2-Milletvekillerimiz birbirlerine tekme tokat dalarken, hakaretler havada uçuşurken fakir halk da bu modayı örnek alarak aynı eylemleri sokakta, toplantılarda, caddelerde, gösterilerde birbirlerine uygulamayı çok sever.

3-Hiçbir zaman depoyu fulleyemediğinden benzinliğe arabasını ittiği zamanlar olmuştur. Bazen de araba bozulduğunda iterler ki çevrelerinden gönüllü bir şekilde aldığı yardımlarla ritim hızını arttırabilirler.

4-Yaşlı teyzeler pazara akşama doğru giderler, çünkü diğer fakir satıcılar malları dökeceklerini bildiklerinden indirime girip fırsat avcısı teyzelerin hedefi olurlar.

5-Kapitalist sistemde bağımlı olunan bir bakkalı vardır fakirlerin. Borca bakkaldan herhangi bir ürün alabilme fırsatı sunan bakkal işletmecileri ay başında bu parayı söke söke alırlar.

6- Babası pazardan giyinen fakat çocuklarının adidas, lcw, koton, seven hill vs. gibi mağazalardan alışveriş yapıp sokakta gösteriş yapması onun fakir olduğu gerçeğini değiştirmezken, baba ve anne ruhu zenginliğini de açıkça görebiliriz.

7- Arabası olan fakat sonuç itibariyle fakir olanların yokuş aşağı inerken vitesi boşa alması ayrı bir fakirliktir. Çünkü fakir olan birey o kadar fakirdir ki vitesin boşa alındığında daha çok yakacağını bilemez.

8-X ile Y telefonla konuşurken sen kapat ben seni arayayım diyorsa X adlı şahsımız, Y kesinlikle fakirdir. Elinde iPhone telefon olması bir şeyi değiştirmediği gibi fakir olarak yaşam sürmeye devam edeceği de kaçınılmaz bir gerçektir.

9- “Otobüs acaba dolu mu gelecek yoksa boş mu gelecek?” sorusu onlar fakirler için son derece anlamsızdır. Kişinin otobüs beklerken düşündüğü tek soru: “Acaba gelecek mi?”dir.

 

AKP’liler simit dağıttı

Kandıra Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Murat Ölmez ve yönetim kurulu, Regaip Kandili dolayısıyla vatandaşlara yaklaşık 750 paket kandil simidi dağıttı. Ölmez, “Sabahın ilk ışıklarıyla uykularından fedakârlık edip, etkinliğimizin en iyi şekilde tamamlanmasını sağlayan teşkilat üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Son başvuru 30 Mayıs!

İzmit Belediyesi tarafından  okullar arasında ödüllü atık toplama yarışması düzenlendi. Yarışmada son başvurunun 30 Mayıs olduğu  öğrenildi. Yarışmaya okullar ambalaj atığı, atık pil ve elektronik atık  dallarında katılıyor. 3 ayrı kategorideki  yarışmaya okulların büyük ilgi gösterdikleri belirtilerek” yarışmada her kategoride ilk 3’e giren okullara çeşitli ödüller verilecek” denildi.  Yarışmada dereceye giren okulların ödüllerinin 5 Haziran Dünya Çevre Gününde verileceği bildirildi.

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs

Kampusü, “Yeşil”leniyor

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, iki yıl önce koyduğu Yeşil Kampus hedefine doğru adım adım ilerliyor. Kampus içinde aldığı aksiyonlarla 2017 yılı sonu itibariyle 2012 yılı değerlerine oranla en az yüzde 10 enerji tasarrufu sağlamayı hedefleyen ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu hedefe paralel olarak Kampus içinde kullanılan enerji kaynaklı karbondioksit emisyonunu da en az yüzde 10 azaltmayı öngörüyor. ODTÜ’nün daveti üzerine ben de bu kampüse gitmiştim. Harika bir yer. Üniversiteyi KKTC’de okumak isteyenlere tesviye ederim.

 

Başkan Üzülmez,

hasta ziyaretinde

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, hastaları ziyaret ederek moral verdi. Üzülmez’e hasta ziyaretlerinde meclis üyeleri Ahmet Sağırkaya ve Nurdane Erişti ile Muhtar Masası Koordinatörü Şemistan Subaşı da eşlik etti. Geçirdiği kaza sonrası 4 yıldır boyun felci nedeniyle yatağa mahkum yaşayan Turan Kaya’yı evinde ziyaret eden Başkan Üzülmez, acil şifa dileklerinde bulundu. Aynı mahallede oturan Ramazan Yılmaz’ı da hasta yatağında ziyaret eden Başkan Üzülmez, hasta yakınlarından hastanın durumu ile ilgili bilgi de aldı.

 

MHP’de Gebze’de neler oluyor?

MHP Gebze İlçe Teşkilatı'nda meclis üyesi adayları Kenan İkinci ve Fatih Gümüş'ün ihraç istemiyle disipline sevk edilmesi tepki çekti. MHP’liler partinin bu iki önemli isminin ihracının yanlış olacağını belirterek alınan karardan geri dönülmesini istediler. Partinin özeleştiri yapmaktan kaçtığı için başarısız duruma düştüğünü söyleyen bazı MHP’liler aksi halde mevcut yapının başarılı olamayacağını belirttiler.

 

Darıca’da pazar

sorunu çözüldü

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak Pazarcı esnafıyla bir araya gelerek pazartesi pazarının devamı ve ilerleyen zamanlarda Perşembe pazarıyla birleşmesi yönünde ortak karar aldılar.

BİM, Kandıra’da

üçüncü şubesini açtı

Kandıra Çarşı Mahallesi Helvacı Caddesi üzerinde uzun yıllardır hizmet veren BİM, Aydınlık Mahallesi Sezenler Caddesi üzerinde 2. şubesini açtı. Kefken Sahili’nde de şubesi bulunan BİM, Kandıra’da 3 şubesi ile hizmet vermeye başladı.

Fındıkta dalgalanma!

Nisan ayında Karadeniz bölgesine düşen kar tüccarı korkuttu, üreticiye umut oldu. Kandıra’da hizmet veren İnci Fındık’ın sahibi Hasan İnci, fındık borsasının aşırı dalgalanması nedeniyle tüccarın zor durumda kaldığını söyledi

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR