AKP, vatandaşı kiraya mı veriyor?

MAKALEYİ DİNLE

Milletvekilleri, Ankara’dan arta kalan zamanlarında illerinde bir dizi ziyaretlerde bulunuyorlar…

CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Hürriyet Kaplan ve Haydar Akar, Gölcük’te bazı ziyaretlerde bulundu.Milletvekillerine Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri de eşlik etti.

Birçok sivil toplum kuruluşu ve sendika ziyaretinde bulunan CHP heyeti, Meclis’te kabul edilen yasalara değinerek AKP iktidarına eleştirilerde bulundular. CHP’liler, AKP’nin halkın menfaatine bir kanun getirmediğini belirterek, son çıkan yasa ile emekçilerin, işçilerin birçok hakkının gasp edildiğini söyledi.

**

CHP heyeti, Gölcük Türk Metal ve  Gölcük Türk Harb-iş Sendikasını ziyaret etti. Ziyaretde Meclis’te kabul edilen yasalara değinen Akar, İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na dikkat çekerek bu yasanın uluslararası sözleşmelere ve kriterlere aykırı olduğunu vurguladı.

**

Akar burada yaptığı konuşmada,  “Bu yasa emek mücadelesinin bugüne değin ortaya çıkardığı kazanımların tamamının zaman içerisinde tasfiyesini amaçlamaktadır. Bu nedenle, ne yasanın hazırlanmasında ne de Komisyondaki tartışma süreçlerinde sendikaların görüşleri alınmamış, itirazları da dinlenmemiştir. Hatta bu yasaya itiraz ettiklerine dair seslerini duyurmak için Meclis’in kapısı önünde DİSK’in çalışanlarının yapmak istediği basın açıklaması dahi, kabul edilmemiştir. Türkiye’nin içinden geçtiği darbe ve olağanüstü yönetim sürecine denk düşen şekilde polis önlemleriyle bu açıklama engellenmiştir.’ dedi.

**

13 yıllık uygulamalarıyla toplum barışı yok eden AKP’nin bu yasayla da çalışma barışını tamamen ortadan kaldırmayı amaçladığını kaydeden Akar, “Bu bir dayatma yasasıdır. Bu yasa üzerinde bir toplumsal mutabakat yoktur. Bu yasayla köle ticareti geri getiriliyor, meşrulaştırılıyor, kurumsallaştırılıyor. Bu yasayla; iş güvencesi ortadan kaldırılıyor, gelir, yıllık izin hakları yok ediliyor, emeklilik ve sağlık hakları fiilen kullanılamaz hâle getiriliyor, ihbar ve kıdem tazminatları ortadan kaldırılıyor, 7 milyon işçi yani istihdamın yarısı kölelik büroları aracılığıyla güvencesiz kılınıyor” dedi.

**

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise, işçilerin köle haline getirilmeye çalışıldığının altını çizdi. Hürriyet, tasarı ile iş güvencesinin ortadan kaldırılacağını, emekliliğin artık hayal olacağını vurgulayarak, “Kiralık işçiler sağlık hakkı için cebinden para ödemek zorunda kalacak. Bu tasarı daha çok iş kazasına, daha çok iş cinayetine ve meslek hastalığına yol açacak” dedi.

**

CHP’li Akar ve CHP’li Kaplan’ın görüşleri böyle… Sol görüşlü milletvekilleri, sol görüşlü sendikalar kiralık işçi yasasına karşı… Sağ görüşlü milletvekilleri, sağ görüşlü sendikalar tepkisiz… Sağ görüşlü milletvekilleri ve sağ görüşlü sendikalar şunu bilmeli ki; Bu yasa herkesi kaplıyor… 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR