MAYIS AYINDA GÜREŞ MÜSABAKALARI

MAKALEYİ DİNLE

 

 

İlkbahar uyanışı doğayı nasıl canlandırıyorsa; insanın da tabiatın bir parçası olarak hareket etmesi doğal değil midir? Kışın soğuk günlerinin ardından gelen güneşin sıcaklığı ile sanki doğa yeniden canlanır. İnsan da aynı ruh hali ile hareket eder.  Doğa ile iç içe olan sporlarda bir başka hareketlenme olur. Salon sporları dışındaki spor dallarında görülen canlanma ilkbaharın müjdecisi ağaçların çiçek açmasına benzer. Ata sporu güreşin çayıra çıkmaya başladığı bugünler; bütün kış boyu hazırlanan pehlivanların beklediği günlerdir.

 

HHH

 

Mayıs ayında ilimizde üç yağlı güreş müsabakası tertiplenmiş durumda. 24 Mayıs Cumartesi İzmit Ticaret odası yağlı güreşleri, 25 Mayıs Pazar Gebze belediyesi Hünkar Çayırı yağlı güreşleri, 31 Mayıs Kocaeli Büyükşehir belediyesinin Sekapark Yağlı güreşleri yapılacak. İlimizde yapılacak, halkımızın beğeni ile izlediği Yağlı Güreşler 20-22 Haziran’da yapılacak Kırkpınar müsabakaları öncesi, pehlivanların hazırlık ve rakiplerini kontrol ettikleri müsabakalar olacak.

 

 

 

Yağlı güreşte son kaide değişiklikleri güreşe canlılık getirmiştir.Ayrıca  Doping kontrolleri ile pehlivanların sıhhatleri korunmakta, er meydanına yakışır güreşler olmasına gayret gösterilmektedir. Minderde de yoğun bir program mevcut. Büyükler Süper 1.ligin ikincisini seçme müsabakaları 9 Mayıs 2014 Cuma günü Ankara’da yapılacak. Tedaş, Kahraman Maraş Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Kağıt arasında yapılacak müsabakalar sonunda finale kalan iki kulüp final grubunda,3. Ve4. Olanlar klasman grubunda mücadele verecekler. Kocaeli Büyükşehir’in final grubunda devam edebilmesi için finale kalması gerekiyor. Bu hafta sonu, 10 Mayıs günü Yahya Kaptan Spor Salonunda minikler erkekler Greko-Romen İl Birinciliği yapılacak. Ayrıca  Minik Bayan güreşçilerimiz de Türkiye şampiyonası öncesi hazırlık müsabakalarını yapacak.

 

 

 

4 Mayıs günü Serbest il birinciliğini Hasan Gemici Spor salonunda 150 sporcu ile yaparken, seyirci yoğunluğu memnuniyet verici idi. Madalyaları ana – babalarının taktığı güreşçiler çok mutlu oldular. Serbestte birinci olan güreşçiler 15-18 Mayıs’ta Sinop’ta yapılacak grup müsabakalarına katılacaklar. Greko-Romen’de Birinci olanlar ise  29 Mayıs-01 Haziran tarihlerinde Yozgat’ta yapılacak grup müsabakalarında mücadele verecekler. Minik Bayanlar ise 27-29 Haziran tarihlerinde Karabük’te yapılacak Türkiye Şampiyonasında ilimizi temsil edecekler. Artık erkeklerin yanı sıra kızlarımız da güreşte Kocaeli’nin var olduğunu göstermeye başladı.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR