Türkiye nereye gidiyor?

MAKALEYİ DİNLESevgili okuyucularımız yeni yılı ziyaret amaçlı olarak Bulgaristan’da geçirdik. Orada birçok kişi ile karşılaşıp sohbet ettik. İçlerinde ticaret adamı, siyaset, sivil toplum örgütü mensupları, işçi ve memur kişilerle görüştük. Hemen hemen hepsi Türkiye de yaşanan olayları ince ayrıntısına kadar takip ediyorlar.
Onlarca soru ile karşılaştım. Bazıları soru sormaları yanında cevap amaçlı birçok açıklamalarda yaptılar.
Genel kanı Türkiye demokrasi alanında irtifa kaybediyor düşüncesindeler. Yürütmenin her alana hâkim olma gayretinde olduğunu söylüyorlar. Yargınız baypas ediliyor. Dün çeşitli adlar altında birçok general ve subaylar hapse mahkûm edildi. Ordunuz kan kaybetti. Bu subaylara isnat edilen suçlar doğruysa yıllarca bunun farkında olmadığınız bir gaflet değil mi? Gizli tanıklara, dijital belgelere karşılık yeterince şeffaf savunma hakları verilmediği ortadadır. Ordu da mağduriyet yaratıldığının Türk toplumu farkında mıdır?
Askeri kanadı hapse mahkûm eden polis, savcı ve hâkimlere karşı toplumunuzun değerlendirmesi gün geçtikçe tersine dönmüyor mu?
Cemaat ve hükümet arası neden açıldı? Dün sıkı dost olanlar bugün birbirlerini yok etmek için her türlü belge ve bilgi ile savaşmıyorlar mı? Özel Dershaneleri kapatma kararı mı ortamı ateşledi?
Bu kavga uzun zaman devam edecek. Bu kavganın mutlak galibi olmaz. Herkes zarar görecektir. Toplumunuzda endişe ve korku yayılacak. Sonuç olarak her alanda Türkiye zararlı çıkacaktır demekteler.
Siyasetiniz gitgide içte ve dışta inandırıcılığını kaybedip zor anlar yaşayacak. Avrupa Birliğine girme niyetinde olan Türkiye Avrupa Birliği kriterlerine ters düşen bir ortam içindeler.
Yolsuzluk her ülkede az çok mevcuttur. Ama Türkiye de basınınızın haberlerine göre yolsuzluğun ve hukuksuzluğun boyutunun büyük olduğu görülüyor.
Borsanız büyük oranda kan kaybetti. Döviz altın çağını yaşıyor ve yaşayacaklar da. Merkez Bankasının dövizi dizginlemesi amaçlı milyon dolarla döviz satışı kötü gidişatınıza çare olmayacak düşüncesindeyiz demekteler.
Bakanların çocuklarının yolsuzluklara karışması atalarının haberi ve onayı olmadan yapılmasının imkânsız olduğunu ileri sürüyorlar.
Birisi de alaylı bir şekilde Halk Bankası Müdürünün evinde çıkan dövizleri ileri sürerek “Müdür bey bankadan daha güvenli olduğu için bankanın paralarını evine götürmüştür. Buna kargalar gülüyor herhalde diye konuşuyorlar.
Televizyonlarınız, gazeteleriniz ve siyaset adamlarınız hiçbir konuda aynı düşünce içinde değildirler.
Birinin haberini öbürüsü yalanlıyor. Birinin ak dediğine öbürüsü kara, kara diyenlere de öbürüsü hayır aktır diyor.
Bir müddet önce 100 Lira ile 80 Leva alınıyordu. Şimdi 100 Lira ile 62 Leva alınıyor. Paranız da pula döndü diye bombalamalara devam ettiler.
Bu kadar söz, soru, duygu ve düşüncelerinizle ne demek istiyorsunuz diye bir soru sordum.
Bizler Bulgar vatandaşıyız. Ama Türküz, Türkiye’nin her durumu bizi ilgilendiriyor. İyi günü, başarısı bizi gururlandırıyor. Bu gidişatı ise hüzünlendirip kahrediyor. Bizim umudumuz ve geleceğimiz Türkiye’dir. Türkiye bu kaostan bir an önce çıkma mecburiyetindedir demekteler.
Bana sorulan soruları hatırlayabildiğim kadar aktardım.
Duygu ve düşüncelerini aynen naklettim.
Taktiri okuyucularımıza bırakıyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR