Yeni TTK’da Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulları

MAKALEYİ DİNLE

Haftalık yazılarımızda sık sık yeni yılda yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK)’dan söz edeceğiz. Çünkü yeni TTK uzun yıllardır uygulamaların aksine önemli değişiklikler içermektedir. İstanbul SMMM Odası bu konuda çok güzel çalışmalar yapmaktadır. “130 Soruda Yeni TTK” adı altında yayınlanan kitapçık yazılarımızda önemli bir kaynak niteliğindedir. Bu yazımızın konusunu Yeni TTK ile Anonim Şirketlerin Yönetim Kurullarına ilişkin olarak getirilen yenilikler oluşturmaktadır.
Şirketlerin Yönetim Kurullarına ilişkin getirilen yeni düzenlemenin mevcut yapıdan oldukça farklı olduğu söylenebilir. Söz konusu düzenlemede kurumsal yönetim ilkeleri dikkate alınmakla birlikte, profesyonel yönetimin amaçladığı, şeffaflığı sağlamak amacı ile Kurulun yapısında değişiklikler yapıldığı görülmektedir. Yeni TTK’nın getirdiği yenilikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

- Yönetim Kurulunun en az üç üyeden oluşacağına ilişkin mevcut düzenleme terk edilmiştir. Bu sayede tek ortaklı Anonim Şirket düzenlemesine paralel olarak tek kişilik Yönetim Kurulu oluşumu mümkün kılınmıştır. Özellikle küçük ölçekli Anonim Şirketlerin üç kişiden oluşan bir Yönetim Kuruluna ihtiyaç duymaması nedeni ile yönetiminin pratikte daha da kolaylaşacağı, bu esnek yapının ileride profesyonel şirketlerin kurulmasına ön ayak olacağı öngörülmektedir. Ancak şu var ki; tek kişiden oluşan bir yönetim kurulunun; artık kurul niteliğinde olmadığı noktasında da eleştiriler mevcuttur.

- Yönetim Kurulu üyelerinin pay sahibi olma zorunluluğu yeni TTK ile kaldırılmış ve bu sayede yönetim kurulu üyelerinin daha uzman ve profesyonel kişilerden oluşması imkanı tanınmıştır.

- Yönetim Kurulu üyelerinin sadece gerçek kişi değil, tüzel kişi olması imkanı da getirilmiştir. Buna göre; tüzel kişilerin belirleyecekleri bir temsilci ile şirket Yönetim kurulunda söz sahibi olabilmesi imkanı getirilmiştir.

- İşlem kolaylığını sağlamak için, Yönetim Kurulu üyelerinden en az birinin Türkiye’de ikamet etmesi ve Türk vatandaşı olması zorunluluğu getirilmiştir. Bu sayede üyelere ilişkin hukuki ve cezai sorumluluk hükümlerinin uygulanması konusunda kolaylık sağlanacaktır.

- Yeni TTK uyarınca; Yönetim Kurulu toplantılarını kolaylaştırmak amacı ile toplantıların elektronik ortamda yapılabilmesi imkanı getirilmiştir. Bu sayede özellikle yabancı sermayeli şirketler bakımından yönetim kurulunun toplanması konusunda çıkan aksaklıklar giderilmiş olacaktır.

- Yeni TTK, ile Yönetim Kurulunun sorumluluğuna ilişkin olarak kusurun derecelendirilmesi bakımından yeni bir müteselsil sorumluluk anlayışı getirilmiştir. Farklılaştırılmış teselsül şeklindeki bu yeni müteselsiliyet yönetim kurulu üyesinin kusuru oranında sorumlu olması şeklindedir.

- Ayrıca şirket Yönetim Kurulu üyelerinin en az dörtte birinin yüksek öğrenim görme zorunluluğu getirilerek yönetimin profesyonelleşmesi amaçlanmıştır. Ancak bu kural tek üyeli yönetim kurullarında uygulanmayacaktır. (Madde 359)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR