Kocaeli’de 4200 kiracı tabut evlerde oturuyor!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yıldönümünde Meclis’te söz alarak, deprem konusunda ülke olarak 17 yılda 17 santimetre yol alınamadığını belirtti.

Akar, 1999 Gölcük depreminde binlerce insanımızın hayatını kaybettiğini ve binlercesinin de yaralandığına dikkat çekerek halen bölgede depremin izlerinin sürdüğünü söyledi.

**

Akar’ın Meclis’te depremle ilgili yaptığı konuşmayı birlikte okuyalım;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 17 Ağustos 1999 depreminin 17'nci yılındayız, 17'nci yılını anıyoruz. Evet, bugün deprem şehitlerimizi anarken hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.

On yedi yılda 17 kez andık, ama 17 santim mesafe kat edemedik arkadaşlar.

Evet, o depremi yaşayan bir arkadaşınız olarak o gün, gerçekten, gece saat 03.02, bir kıyametin habercisi gibiydi. Yaklaşık 18 bin vatandaşımızı kaybettik, 48 bin vatandaşımız yaralandı, çeşitli uzuvlarını kaybetti, aileler dağıldı, çocuklar yetim kaldı, öksüz kaldı. Bugün hâlen o izler o bölgede devam etmektedir. Gerçekten, Gölcük depremi, Türkiye'nin 7.4'le son yüzyılda yaşamış olduğu en büyük depremlerden ve en büyük can kayıplarından birisiydi.

TÜRKİYE DE UNUTTU!

Şimdi, her kürsüye gelişimizde, her olaydan sonra dualarımızla adlarını andığımız bu tür olayları o gün anıyoruz ve daha sonra unutuyoruz. Türkiye de bunu unuttu. Aslında, her 17 Ağustos 1999 depremini anarken unutmadık diyoruz ama unuttuk arkadaşlar. Bununla ilgili zaman zaman çalışmalar yapıldı, bazı kanunlar çıktı; en belirgin kanun da Kentsel Dönüşüm Kanunu’ydu. Çünkü Kocaeli'de ve 4 ayrı bölgede yaşanan, 4 ayrı ilde aynı anda yaşanan bu deprem sonucunda "Yaklaşık 400 bine yakın konut ağır hasarlı/hasarlı/orta hasarlı." gibi tanılar konmuştu ve bugün hâlen bu konutlar içerisinde yaşam idame etmektedir.

KOCAELİ’DEKİ TABUT EVLER    

Depremden hemen sonra Kocaeli'de 617 adet yıkılması gereken bina vardı. 2012'de tekrar bir talimatla valiler yeni bir araştırma yaptılar; tekrar yapılan tespitlerde sadece Kocaeli'de 3.756 binanın yıkılması gerektiğini söylediler. 3.756 binada 9.971 konut ve iş yeri bulunuyordu; bugün bunlardan 4.200 tanesinde kiracı oturuyor. Defalarca Meclis gündemine getirdim, "tabut evler" diye getirdim. Yani, her gün uyarılıyoruz, "İstanbul'da bir deprem olabilir." diye uyarılıyoruz. İstanbul depreminin etkileyebileceği en yakın bölge yine Kocaeli'dir, yine Yalova'dır, yine Düzce'dir.

TABUT EVLER KİRAYA VERİLİYOR

  Düşünün ki 4.200 konutta kiracılar oturmakta. Bu kiracıları size tarif edeyim... Ev sahipleri oturmuyor, tamir ettirmişler, boyattırmışlar, süslemişler, pazarlamışlar. Hani, üniversite sınav sonuçları açıklanan çocuklarınızı kaydettiriyorsunuz, illere gidiyorlar, konut bakıyorlar, yurt bakıyorlar; işte, bu ev sahipleri bu konutları çocuklarımıza kiraya veriyor. Üniversiteyi kazanıp da gelen çocuklarımız Kocaeli'de, Yalova'da, Düzce'de bu tabut evlerde oturuyorlar sevgili arkadaşlar.

BİNALARIN KOLONLARI KESİLDİ

Peki, ne yapmak gerekiyor? Kentsel dönüşümü çıkarttık da kolonların kesilmesini önleyebildik mi galeri yapabilmek için, ticaret yapabilmek için? Binaların kolonlarının kesilmesini önleyebildik mi? Önleyemedik. Peki, dere yataklarında konut yapılmasını önleyebildik mi? Önleyemedik ve hâlen insanlarımız buralara konut yapmaya devam ediyorlar.

KENTSEL DÖNÜŞÜM-RANTSAL DÖNÜŞÜM!

"Kentsel dönüşüm" dedik, "rantsal dönüşüme" dönüştü. İstanbul'da 493 tane toplanma alanı tespit edildi; bunun 300'üne imar verildi ve depremde İstanbul'un kaçacağı bir alan kalmadı. Allah korusun. Biz o akşam yaşadıklarımızı hatırlıyoruz. Sahile indik, yaşlı bir vatandaş geldi "Burada durmayın." dedi çünkü sahil dolguydu. Daha önce yaşamadığımız için böyle bir tecrübeyi "Her an çökme ihtimali olur." dedi. Değirmendere'de, Gölcük'ün bir kısmında, o sabah, sahilde doldurulan yerler çökmüş, konutlar görünmez hâle gelmiş, tekrar eski, yüzyıl önceki sahil hâline dönüşmüştü.

DEPREMLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILSIN

Onun için sizden rica ediyorum, artık depremle ilgili gerçekten bir çalışma yapılsın, depremle ilgili oluşturulan kurullar çalışmalarına bir an evvel başlasın, çok geç kaldık. Yine bu kürsülerden "Allah bizi korusun." deyip de arkasını unutmamak üzere diyorum çünkü unutuyoruz, her olaydan sonra taziye, başsağlığı diliyoruz ve unutuyoruz. Unutmamalıyız, unuttuklarımızı da hatırlamalıyız diyor, hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum”

**

CHP’li Akar’ın 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremle ilgili konuşmasını yukarıda okudunuz…

Akar, önemli konulara temas etti…

Depremle ilgili yeterince önlem alınmamasıyla ilgili eleştirilerini sıraladı…

Her yıl 17 Ağustos deprem haftasında, depremle ilgili konuşmalar yapılır, İstanbul depremine vurgu yapılır…

İzmit Belediyesi önceki gün İzmit’in deprem raporunu açıkladı…

Aradan 17 yıl geçmesine rağmen hala depremde ağır hasar gören binaların yıkılmamasından söz edildi…

Aradan 17 yıl geçti, biz hala yıkılmayan binaları konuşabiliyorsak, bunu raporda belirtebiliyorsak, demek ki ortada bir yönetim zafiyeti var dişe düşünüyorum…

Muhtemelen 2017’deki 17 Ağustos tarihinde de benzer şeyleri yazıp konuşacağız…

 

 

 

Binbaşı Çakar görevine başladı

Yaklaşık 3 yıldır Kandıra İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görev yapan Binbaşı İlker Emirze, 2016 yılı genel atamaları ile Tokat Merkez İlçe Komutanlığı’na atanırken, yerine ise Kandıra F Tipi Cezaevi Tabur Komutanı Jandarma Binbaşı Aykan Çakar atanmıştı. 29 Haziran’da atanması yapılan Binbaşı Aykan Çakar, Kandıra’daki görevine başladı.

**

1977, Manisa doğumlu. Kara Harp Okulu mezunu. Diyarbakır, Hatay, Ankara, Şırnak gibi illerde görev yapan Çakar, son olarak Kandıra F Tipi Cezaevi’nde Tabur Komutanı olarak görev yapıyordu. Burada yaklaşık 3 yıl görev yapan Çakar,  2016 yılı genel atamaları ile Kandıra İlçe Jandarma Komutanlığı’na atandı. Evli ve 1 çocuk babası. Çakar’a yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 

 

Muhtar Koçver vazifesinin başında

Uzun zamandır tedavi gören Körfez Tütünçiftlik Güney Mahallesi muhtarı Yakup Koçver, tedavisini tamamlayarak tekrar görevinin başına döndü.  Tedavi gördüğü süre içinde kendisini arayan, soran, ziyaretine gelen bütün dostlarına teşekkür ettiğini belirten Koçver, "Çok şükür şu anda iyiyim. Vazifemin başındayım. Hizmet için bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerime düşeni yapacağım "dedi. Biz de Koçvar’e geçmiş olsun diyoruz.

 

MHP’li Özcan’ın  Akşener yorumu

MHP Kandıra eski İlçe Başkanı Türkan Özcan, MHP Genel başkan adayı Meral Akşener’in ihraç istemiyle disipline sevk edilmesini değerlendirdi. MHP’de değişim hareketini desteklediği için görevden el çektirilen Özcan, Özcan, Akşener’in partiden ihraç edilmesini ise etik bulmadıklarını ifade etti. Özcan şöyle konuştu; “Kandıra’da görevden alınan tüm üyelerimiz ile birlikte partimizin yanında ve emrindeyiz. Ülkemiz için nasıl demokrasi nöbeti tutuyor isek partimiz içinde demokrasinin tam uygulanmasını istiyoruz. Tüm talebimiz budur” dedi. MHP’de uzun zamandır sular durulmuyor, durulacağa da benzemiyor.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR