Doğumu ve ölümü tarihe mal olan lider Haydar Aliyev

MAKALEYİ DİNLE

Bazı liderler vardır ki kendi toplumuna derin izler bırakır. Aradan onlarca yıl geçmesine rağmen toplumu o liderini asla unutmaz ve her sözünü kelam kabul eder.

 

Kendinden sonra ülkesini idare edenler o unutulmaz liderin politikalarını aynen uygularlar. Buna canlı örneklerden birisi Azerbaycan’ın merhum lideri Haydar Aliyev’dir.

Türkiye’de ve birçok devletlerde Haydar Aliyev adı anlamlı ve önemli bir şekilde bilinip, anılmaktadır. Azerbaycan’da Haydar Aliyev hem doğum gününde hem de ölüm yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Azerbaycan’da ikinci Atatürk olarak algıladıkları Haydar Aliyev 10 Mayıs 1923’de Nahcivan’da bir işçi ailesinin çocuğu olarak doğdu. Azerbaycan Devlet Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. 1941-1944 yılları arasında Nahcivan Otonom Cumhuriyeti’nde önemli mevkiler işgal etti. 1944’den sonra Devlet Güvenlik Komitesinde (KGB) çalıştı.

Haziran 1969’da Azerbaycan Komünist Partisi Merkez komitesi Birinci Sekreteliğine seçildi. 1990’ da Azerbaycan Ayaklanması sonucundaki Sovyet müdahalesini kınadı ve suçluların cezalandırılmasını talep etti. Daha sonra Kominist Partisinden istifa etti.

Bunun sebebi Ocak 1990’daki katliamın sorumlularının cezalandırılması talebinin reddedilmesiydi. Bu arada Haydar Aliyev Azerbaycan milletvekili oldu. 1991-1993 yılları arasında Nahçivan Otonom Cumhuriyeti Meclis Başkanı oldu, aynı zamanda milletvekililiği devam etti.

Haziran 1993’de ülke iç savaşın eşiğinde iken ülkeyi normale döndürmesi için Bakü’ye resmi olarak davet edildi. 15 Haziran 1993’de Azerbaycan Yüksek Konseyi başkanlığına seçildi, hemen sonra Milli Meclis’in kararı ile cumhurbaşkanı seçildi. Bu dönemdeki akıllıca kararları ile iç savaşı önledi ve Azerbaycan’da birliği sağladı.

12 Aralık 2003 tarihinde vefat etti. Aradan geçen bu süreye rağmen Azerbaycan’da gitgide Haydar Aliyev sevgisi çığ gibi büyümektedir. Hava alanına, birçok parklara, okullara Haydar Aliyev adını verdiler. Her özel günde, her etkinlikte öncelikle Haydar Aliyev adı ile başlangıç yapılarak konu anlatılır.

Türkiye’de de Haydar Aliyev sevgisi ileri boyuttadır. Bu nedenle de Ankara, İzmir, İstanbul olmak üzere cadde, park ve benzer tesislere Haydar Aliyev adı verildi. Kocaeli’nde de ilk defa 31 Aralık 2010 da Kartepe Belediyemizin Beşevler semtindeki parka Haydar Aliyev adı verilerek açılışı yapıldı.

29 Ekim 2011 de Derince Belediyemizin verdiği Haydar Aliyev Kültür Parkı törenle açıldı.

23 Kasım 2012 de Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin verdiği Seka Park’taki Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evinin büyük törenle açılışı yapıldı. Kültür Evinde Haydar Aliyev Kütüphanesi ve Soykırım Müzesi olarak iki bölüm bulunmaktadır.

9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel Haydar Aliyev hakkında yaptığı bir konuşmasın da: “Kardeşim Haydar Aliyev unutulmaz bir lider ve önemli bir devlet adamıdır. Sil baştan Azerbaycan’ı Devlet haline getirdi. Zeki bir insandı. İyi yetişmişti. İsabetli karar alan bir kişi idi. İsabetli ve cesur kararları sayesinde Azerbaycan bu konuma geldi. Biz de elimizden gelen katkıyı yaptık. Yeri doldurulmaz Haydar Aliyev’i rahmet ve minnetle anıyorum” dediğini bizzat kulaklarımla duydum.

 

Sovyetler Birliği döneminde politbüro üyesi olan Haydar Aliyev Devletin tepesinde aynı zamanda üçüncü şahıs durumunda idi. Birçok konuşmasında “Ben Azerbaycanlı olmakla gurur duymaktayım” sözünü tekrarlardı. Azerbaycan da Haydar Aliyev “Milli ve Daimi Lider” olarak anılır ve bilinir. Tarihe mal olmuş Haydar Aliyev çocuklara, kadınlara ve gençliğe çok önem verirdi. Hep halkının içinde olup tıpkı onlar gibi yaşamayı ilke edinmişti. Halkının gönlünde taht kuran Aliyev her daim anıt mezarında çiçekler konularak anılmakta ve anlatılmaktadır.

Ölümünden sonra Haydar Aliyev sevgisi halkın arasında ve devletin bütün birimlerinde daha fazla artmıştır. Haydar Aliyev’in büyüklüğünü kanıtlayan en önemli unsur halkının büyük sevgisidir. Devletlerde iz bırakmış birçok liderlerin heykelleri tahrip edilmiş, indirilmiş, unutulmuş gitmiştir. Gün geçtikçe Haydar Aliyev’in heykelleri artmakta o derecede de anılmakta ve aranmaktadır.

Azerbaycan’ın unutulmaz Milli ve Daimi Lideri Haydar ALİYEV’i rahmetle ve minnetle anıyoruz. Nur içinde yatsın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR