Zor bir seçim olacak

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Artık seçim süreci tamamlandı sayılır. Fakat Pazar akşamı bizleri nelerin beklediği ile ilgili tam bir netice verebilmemiz neredeyse imkansız. İlçe ilçe meseleyi ele aldığımızda ilginç bir tablonun ortaya çıktığını görebiliyoruz. Seçimlerin, her ne kadar AK Parti ve CHP arasında geçmesi fikri savunulsa da, belli başlı noktalarda MHP’nin ve hatta Saadet Partisi’nin de devreye girebileceğini düşünüyorum.

Bu nedenle, Kocaeli’ni en azından bazı ilçelerde zor bir seçimin beklediğini iddia ediyorum.

Kocaeli’deki kilit konumda aslında Saadet Partisi bulunuyor. Bu partinin alacağı oyların durumu bir anlamda bazı ilçelerin de kaderini değiştirecek. Başta Çayırova, Kartepe ve Başiskele olmak üzere birçok ilçede Saadet Partisi’nin etkinliği kabul ediliyor.

Bunların yanı sıra; Derince, Körfez, biraz da İzmit ve Gölcük’te milli görüş temsilcilerinin çok net bir tavırla millete giderek kendilerini anlatmaları, oy istemeleri meseleye ne kadar ciddi yaklaştıklarını da gözler önüne seriyor. Kabul etmek gerekir ki, en disiplinli Büyükşehir adayı da Saadet Partili Birol Aydın olmuştur desem, sanırım bu fikrimi kimse yadırgamaz.

Fakat bunun dışında bir durum daha var. Bu aslında her şeyin özeti diyebileceğim bir durum. Bilimsel bir araştırmanın sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum. O da; Türk milletinin seçmen yapısı ile yüzde 15’inin son dakikacı olması.

Yani sizin anlayacağınız, bizim memleketin seçmeni 5 yıl boyunca bir adayın arkasında koşar, gece gündüz o kişi için çalışır, fakat iş oy kullanmaya gelince nasıl bir duygu girdabında olduğu henüz bilimsel olarak açıklanamayacak bir şekilde gider ters köşe basar mührü. En yakinen örneklerini 29 Mart 2009 seçimlerinde bunu Körfez’e gördüm ve yaşadım…

Dolayısıyla bizim milletin aklı sandık başında geliyor başına. İlginç bir durum, ama maalesef bu bir bilimsel araştırmanın sonucudur…

Gelelim tahminlerime…

Okurlarım da kabul edecektir, bu zamana kadar hep net olmaya çalıştım. Kişisel ya da kurumsal prensiplermiş, oymuş, buymuş, şuymuş demeden gördüğüm tabloyu değerlendirdim, bunu yaparken de özellikle ilgim alanındaki ilçeler ile ilgili yorumlarımızda hep tarafsız olmaya çalıştım. Gelen bütün iğrenç teklifleri reddettim. Elimin kiri dahi olamayacak nesnelere tamah etmedim. Akçeli işlere hiç bulaşmadan, hep bildiğiniz gibi, bir insana yakışır nitelikte yorumlarda bulunmaya çalıştım. Bunun aksini kimse söyleyemez…

Gidip gezip gördüğüm yerler de oldu. Gidemediğim yerlerde ise sadece net olmayı bilen olgun siyasilerle görüşerek belirli bir fikir edindim diyebilirim. Birçok yerde yine AK Parti önde. Sıkıntılı bölgelerde ise denk bir yarış içinde olduklarını söyleyebilirim.

İşte olabileceğini düşündüğün tahminlerim. Bu sonuçlar Çarşamba gününe kadarki yorumlarım. Fakat dedim ya, milletimizin yüzde 15’i son dakikacı. Kesin bir sonucu açıklamak elbette mümkün değil. Sonuçta en iyiyi yine millet bilir.

Başiskele, Gölcük, Karamürsel ve Gebze’de AK Parti çok rahat.

İzmit ve Dilovası’nda ise CHP çok iyi durumda.

Darıca, Çayırova, Kartepe, Kandıra, Derince ve Körfez ise muhalefetin güçlü duruşu nedeniyle iktidarın sıkıntılı olduğu yerler.

Fakat buralar içinde özellikle, Kartepe, Derince ve Çayırova’da Saadet Partisi’nin alacağı oylar sonucu direkt etkileyecek.

Peki, 13-0 olur mu, açıkçası sanmıyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR