Torba Yasa ile ilgili sorular ve yanıtları 2

MAKALEYİ DİNLE

Geçen hafta ilgili yasanın bize getirdikleri hakkında Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.’nin yayınlamış olduğu soruların bazılarını sizlerle paylaşmıştık. Bu hafta yine bu yasa ile ilgili sorulardan bazılarını sizlerle paylaşacağız.

1. Ödenecek ve silinecek borçlar hangileridir?
Kesinleşmiş kamu alacakları için Kanun’dan yararlanılması durumunda, ödenecek ve silinecek tutarlar aşağıdaki tabloda özetlenmiştir:2. Sporcular ve spor kulüpleri için özel düzenleme yapılmış mıdır?
Sporcu ücretleri tutarına bakılmaksızın beyan dışı olduğu için, bu konuda özel düzenleme yapma ihtiyacı da olmamıştır.
Spor kulüpleri için ise özel ödeme koşulları belirlenmiştir. Spor kulüpleri için geçerli olan taksitlendirme koşulları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.3. Yeniden yapılandırmadan yararlananların cari dönem vergilerinin ödemesini aksatmalarının hukuki bir sonucu var mıdır?
Kesinleşmiş borçlarını yeniden yapılandırarak taksitle ödemek isteyenlerin, taksit ödeme süresi içinde, aşağıda sayılan vergi türleri itibariyle, cari dönem vergilerini de zamanında ödemeleri gerekmektedir.

• Yıllık gelir vergisi
• Yıllık kurumlar vergileri
• Gelir (stopaj) vergisi
• Kurumlar (stopaj) vergisi
• Katma değer vergisi ve
• Özel tüketim vergisi
Bu vergilerin çok zor durum olmaksızın her bir vergi türü itibariyle bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödememesi ya da eksik ödenmesi halinde, yapılandırılan borçlara ilişkin kalan taksitlerin ödeme hakları kaybedilmektedir.

Kanun’da çok zor durum hali tanımlanmamıştır. Uygulamanın 6183 sayılı Kanun’un 48. maddesinde yer alan tecille ilgili düzenlemede olduğu şekilde yapılacağı düşünülmektedir.

Kanun’da yer alan, kalan taksitlerin ödeme haklarının kaybedileceğine ilişkin hüküm açık olmamakla birlikte, belirtilen koşulun gerçekleşmemesi durumunda, ödenmeyen taksitlerin muaccel hale geleceği ve kalan borç için gecikme faizi hesaplanacağı düşünülmektedir.

4. Tarhiyat yapılmış ancak henüz dava açma açılmamış ve dava açma süresi geçmemişse ne olur?
Tablo halinde ve ödenecek/silinecek borçları aynı tabloda görecek şekilde.
Kanun’un yayımlandığı tarih itibariyle, dava açma süresi henüz geçmemiş olan tarhiyatlar için Kanun hükümlerinden yararlanılması durumunda, ödenecek ve silinecek borçlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.5. Dava açılmış ancak henüz bir karar çıkmamışsa ne olur?
Kanun’un yayımlandığı tarih itibariyle ilk derece mahkemesi nezdinde dava açılmış tarhiyatlar için Kanun hükümlerinden yararlanılması durumunda herhangi bir şey değişmemektedir. Bir önceki sorunun cevabında olduğu gibidir.

6. Dava itiraz veya temyiz aşamasında ise ödenecek ve silinecek borçlar nelerdir?
Kanun’da yer alan düzenlemeye göre, Kanunun yayımlandığı tarih itibariyle

• Bölge İdare Mahkemeleri veya Danıştay nezdinde ilgisine göre itiraz veya temyiz süreleri geçmemiş veya

• İtiraz veya temyiz yoluna başvurulmuş ya da karar düzeltme talep süresi geçmemiş veya

• Karar düzeltme yoluna başvurulmuş olan tarhiyat ve tahakkuklarda, ödenecek kamu alacağının tespitinde, Kanun’un yayımlandığı tarih itibariyle tarhiyatın/tahakkukun bulunduğu son durum esas alınarak ödenecek ve silinecek borç tutarı tespit edilmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR