Ertuğrul Akalın, İzmit ve Değirmendere…

MAKALEYİ DİNLE

Ertuğrul Akalın, İzmit Belediye Başkan adaylığına resmi başvurusunu yaptıktan sonra gazetemize uğradı.
Karar vermenin rahatlığı içindeydi.
Aday adayı olmayı kafasına koymuş…
Dokuz yıldır yürüttüğü TEKNOPARK Genel Müdürlüğü’nden istifa etmiş…
Dosyasını götürüp CHP İlçe Başkanı Selman Yıldırım’a teslim etmişti.
Çaylarımızı söyleyip sohbete başladık.
“Başkan, yorulmadın mı? Nedir bu parti aşkı?”
“18 yaşından beri CHP’liyim. Yaşım 60… Bu partiye vefa borcum var. 15 yıl Değirmendere Belediye Başkanlığı’nı yaptım. Fırsat verilirse İzmit’te göreve devam edeceğim.”
“Neden İzmit?”
“Yıllardır İzmit’te oturuyorum. İzmit’i de Değirmendere gibi yapmak için göreve talibim. Nasıl Değirmendere’yi tüm dünya tanıyordu, İzmit’i de o hale getireceğim. İzmit’i tüm dünya tanıyordu derken, latife olsun diye söylemiyorum. KORDSA Endüstri İlişkiler Direktörü rahmetli Feryal Arnas Işık’ı tanırsın, Feryal Hanım bizde meclis üyesiydi. Bir iş gezisi için Arjantin’e gidiyor, tanıştığı bir kişi hangi ülkeden geldiğini soruyor. Türkiye’den deyince, karşısındaki “Değirmendere-Türkiye mi?” diye soruyor. Biz Değirmendere’yi bu derece ünlendirmiştik.”
“Ya aday gösterilmezsen, kırılır mısın?”
“Kesinlikle… Kendim adaymışım gibi çalışırım. Önemli olan, partimin kazanması… Ben veya bir arkadaşım başkan seçilmiş, o kadar önemli değil. “
“Siz Gölcük siyasetine de çok yakınsın. Gölcük’te durum nasıl? CHP’de Turan Dumlu mu, yoksa Fahrettin Büyükoğlu mu adaylığa daha yakın?”
“İkisi de çok değerli arkadaşlarımız. Keşke ikisinden biri tercih edilecek duruma gelmeseydi. Ben, Büyükoğlu ailesiyle uzun zaman çalıştım. Emin Abi (Büyükoğlu), benim ilçe başkanımdı. Beyefendi, dürüst, çalışkan biri… Oğlu Fahrettin de yine ilçe başkanlığımı yaptı. Şu kadarını söyleyeyim, 15 yıllık belediye başkanlığım döneminde baba-oğul benden gayrikanuni tek bir istekte dahi bulunmadı. Beni rahatsız edecek istekleri olmadı. Turan Dumlu’yu da yakından tanıyorum. Gölcük’te iyilik yapmadığı kişi yok. Herkesle uyumlu, herkesle iyi ilişkiler içinde. Her iki isim de seçimlerde iddialı olur. Ama sanki Turan Dumlu ile seçim daha rahat kazanılır gibi. Fahrettin Bey’in de, aday gösterilmezse, adaymış gibi çalışacağından eminim.”
**********
Ertuğrul Akalın…
İçimizden biri…
Sade bir vatandaş…
Belediye başkanlığı yaptığı yıllarda da aynıydı, şimdi de aynı…
Gündüz belediye başkanlığı yaptı, akşam da Değirmendere sahillerindeki gazinolarda müzik programı yaptı, gitar çaldı.
Kendini hiçbir zaman “imtiyazlı kişi” olarak hissettirmedi.
Çıktığı yol kendisine de partisine de hayırlı olsun!


OKUR GÖRÜŞÜ
KENAN EVİN-“Kandıra’daki CHP’liler İsmail Sarıca diyor başlıklı yazınızda, benim yıllar önceki seçimde CHP adayı Sevim Deren aleyhine çalıştığımı ve bu nedenle Sevim Deren’in seçimi kaybettiğini yazmışsınız. Ben, hiçbir dönemde, aday kim olursa olsun partim aleyhine çalışmadım. Turan Sarı çalıştı, ama ben çalışmadım. Turan Bey de bunu zaten saklamıyor. Meydana çıktım, Sevim Deren’i desteklediğimi söyledim. Bu görüşlerimin dile getirilmesini rica ediyorum.”
HALUK KIZILAY-“Bugün içinde bulunduğumuz durumu en iyi anlatan bir yazı. Bayramınız kutlu olsun! Umutla gelecek için Cumhuriyet’i anlatmaya devam etmeliyiz. “(“Zafer Bayramı ve 91 yıl sonra geldiğimiz nokta” başlıklı yazım üzerine)
AHMET NUR ÇAĞLAYAN-“Sayın Tanzer Ünal, görüşlerinize aynen katılıyorum. Herkes görev ve yetkisini bilecek. Sayın Civelek parti konularıyla ilgilense daha hoş olur. Saygılar…” (Mahmut Civelek vali mi, büyükşehir belediye başkanı mı?” başlıklı yazım üzerine)
MELİH GÜLER-“Evet, kendisi önemli bir müzisyendi. 60’lı ve 70’li yıllarda, bence çok güzel olan şarkıları radyoda sıkça çalınırdı. İslam’ı seçmesi de çok güzel bir şey ve seçmesinin sebeplerinden biri Kuran-ı Kerim’i okuyup anlamasıdır. Ancak sonradan bu yeni tercihini paraya çevirmesi hoş karşılanmadı İslam dünyasında. Mesela Suudiler buna çok para yedirdiler. Sonra da şutladılar… Bu kişiyi Özal zamanından beri el üstünde tutan politikacılarımız, bir tane bile Cat Stewens (Yusuf İslam) şarkısı dinlememiştir. (“Tarkan Hıristiyan olup İngiltere’ye gitse” başlıklı yazım üzerine)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR