İşçi şikayetlerini iş müfettişleri yerine memurlar inceleyecek

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere önceki uygulamalarda işten çıkan veya iş akdi işverence sonlanan işçiler çalışma ve sosyal güvenlik bölge müdürlüklerine başvuruda bulunuyorlardı. İlgili müdürlükleri de konusu iş müfettişlerine havale ediyor ve iş müfettişleri konuya yönelik inceleme yapıyordu.
6111 sayılı Torba Yasa diye bilinen yasanın 77. maddesinde düzenleme yapılarak durum değiştirildi. Anılan 77. madde deki düzenleme şöyledir.
“30.01.1950 tarih ve 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’nun 10. maddesine istinaden iş sözleşmesi fiilen sona eren işçilerin kanundan, iş ve toplu iş sözleşmesinden doğan bireysel alacaklarına ilişkin şikayetleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüklerince incelenir” hükmü eklenmiştir. Bu düzenlemeye göre 25.02.2011 tarihinden itibaren bölge müdürlüğü memurları iş sözleşmesi fiilen sona eren işçilerin kanundan, iş ve toplu iş sözleşmesinden doğan bireysel alacaklarına ilişkin şikayetlerini inceleyeceklerdir.
Şikayetçi işçi işyerinde çalışıyorsa bu durumda işçinin şikayet konularını iş müfettişleri inceleyecektir.
Bölge müdürlüğü memurları tarafından tutulan tutanaklar aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli olacak ve işverenler kayıt ve belge ibraz etmedikleri takdirde bölge müdürlüğü şikayet inceleme memurları tarafından İş Kanunu’nun 107/a maddesine göre işveren hakkında idari para cezası uygulanacaktır.
İş müfettişleri yapmış oldukları teftişleri sonucunda düzenlemiş oldukları raporlarında işçi alacağının ödenmesini belirtmişlerse işçi veya işverenden herhangi birisi iş müfettişi raporunun tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yetkili iş mahkemesine itiraz edebileceklerdir. Bu süre içerisinde itiraz edilmeyen raporlar kesinleşecek ve bu raporlar aleyhine yargı yoluna başvurulamayacaktır.
İŞTE SEVGİ BUDUR

Yaşlı bir adama sokakta yürürken bisikletli çarpmış ve hafif yaralanmış.
Etraftakiler hastaneye götürmüşler.
Hemşireler, röntgen çekerek her hangi bir kırık veya çatlak olup olmadığını inceleyeceklerini söylemişler.
Yaşlı adam huzursuzlanmış Acelesi olduğunu, röntgen istemediğini söylemiş.
Hemşireler merakla acelesinin nedenini sormuşlar.
Eşim huzur evinde kalıyor. Her sabah birlikte kahvaltı etmeye giderim, gecikmek istemiyorum demiş.
Hemşire Eşinize haber iletir gecikeceğinizi söyleriz diyince
Yaşlı adam üzgün bir ifade ile:
Ne yazık ki karım Alzheimer hastası hiç bir şey anlamıyor, hatta benim kim olduğumu dahi bilmiyor demiş.
Hemşireler hayretle:
Madem sizin kim olduğunuzu bilmiyor neden her gün onunla kahvaltı yapmak için koşuşturuyorsunuz? diye sormuşlar.
Adam cevaplamış:
Ama ben onun kim olduğunu biliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR