Milletvekili adaylarından 10 istek!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Küçük Millet Meclisi kurucusu Bahri Odabaş, uzun zamandır meclis çatısı altında etkinlik yapıyor.

Siyasilere mesaj gönderiyor.

Odabaş, 1 Kasım’da yapılacak genel seçimlerde Küçük Millet Meclisi olarak genel (G) ve yerelde (Y) olmak üzere 10 istekte bulundu.

İşte milletvekillerinden istenen 10 istek;

***

Eğer Milletvekili olursam şu konularda duyarlı olacağıma ve gerçekleştirmek için çalışacağıma söz veririm: 

G1. Siyasi rekabeti hiçbir zaman toplumsal çıkarların üstünde tutmayacağım, rakiplerimle tartışmalarımda -zaten her insana göstermem gereken- saygıda  kusur etmeyeceğim, saldırgan ve kırıcı bir üslup kullanmayacağım, hem kendi seçmenime hem de tüm milletime örnek olmaya çalışacağım.

G2. Kendi ilimin vekili şeklinde anılacağımdan, benden ilk beklenen şey, kendi ilimin sorunlarını yasama organına taşımak. Ancak ben kendimi bütün milletin vekili olarak hissedecek ve kendi ilime diğer iller aleyhine bir öncelik beklemeyeceğim.

G3. Yasama, Yürütme ve Yargı'nın birbirinden bağımsız ve birbirini denetleyen güçler olması gerektiğine, demokrasinin ancak böyle bir temelde var olabileceğine ve geliştirilebileceğine inanıyorum. Bunun gerçekleşmesi için çalışacağım.

G4. Seçildiğim yer YASAMA organı; görevim yasama sürecine katılmak. Hazırlanmış tasarılara el kaldırmakla yetinmeyeceğim, onların hazırlanışına aktif olarak katılacağım, sivil toplumun ilgili kesimlerinin de bu sürece -başından sonuna kadar- katılımı için çaba harcayacağım.

G5. Sivil toplumun karar süreçlerine –başından sonuna kadar- aktif olarak katılması için çalışacağım.

Evet, bütün milletin vekiliyim, ama her vekil öncelikle kendi ilinden (Yerel) sorumludur. Bu anlamda:

Y1. İlimden  seçilmiş tüm milletvekilleri – rakip partilerden olanlar da- artık benim rakibim değil, çalışma arkadaşlarım olacak. İlimizin sorunlarının TBMM’ye taşınması ve çözüm yollarının aranması için hepsiyle birlikte çalışmaya hazırım. İlimizi ilgilendiren tüm kararlarda ve atılacak adımlarda, partizanca bir tavrın değil, ilimizin ortak aklının sesi olacağım.

Y2. Beni seçenlerle bağlantım 4 yılda bir seçim sandığında olmayacak. Ayda bir günümün üç saatini beni seçenlerin oluşturduğu ilimin Küçük Millet Meclisi’nin toplantısına ayıracağım. Sivil topluma sadece bir kez danışıp sonra kendi bildiğimi okumayacağım. Tüm karar alma süreçlerinde ilgili sivil toplum örgütlerinin katılımını ve birlikte çalışarak çözüm üretmenin bir gelenek haline gelmesi için uğraşacağım. 

Y3.  Kendim ve tüm ailem ile kent yaşamının bir parçası olacağım, yerelle bağlarımı koparmayacağım.

Y4. Kentimin çıkarları için siyasi görüş ayırt etmeksizin, herkesle birlikte çalışacağım.

Y5.Sivil Toplumun ve Gerçek kişilerin fikir ve projelrinin hayata geçirilmesi için bütün gücümle çalışacağım, herkesin öneri ve uyarılarına önem verip asla rahatsızlık ve tahammülsüzlük göstermeyeceğim.”

***

10 istek böyle…

Bakalım bu 10 isteğin altına hangi milletvekili adayları imza atacak…

Bu arada Odabaş, Fuar içindeki Sivil Toplum Merkezi’nde yukarıdaki 10 istekle ilgili bir toplantı yapacaktı. Günler öncesinden yerini ayırtmış.

Sivil Toplum Merkezi’nden yetkililer Odabaş’ı arayarak salonu vermeyeceklerini söylemişler…

Anlaşılan AKP’li yöneticiler ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Odabaş’ın çalışmalarından rahatsız…

Rahatsız ki, salonda toplantı yapmasını engellediler…

 

Aylin Kabasakal, Symbol AVM'de

Cennet Mahallesi dizisinin Fatoş'u olarak tanınan, son olarak da Güzel Köylü dizisinde izleyicilerle buluşan Aylin Kabasakal, bugün saat 15:00'da Kocaeli Symbol AVM'de kadınlarla bir araya gelecek. Başarılı oyuncu ve anne Aylin Kabasakal, Symbol kadınları ile bir araya gelerek oyunculuğa ve anneliğe dair bilgilerini, deneyimlerini ve tecrübelerini aktaracak.  Kadınlara yönelik her hafta sonu ayrı bir etkinliğin yer aldığı Symbol Kadınlar Kulubü; spordan sağlığa, beslenmeden modaya kadar geniş yelpazeli aktiviteleriyle adından söz ettiriyor.

 

CHP’li Tarhan, sanki çiviyi AKP’ye çakıyordu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hatırlanacağı gibi zaman zaman “CHP bir çivi çakmadı” diye eleştiride bulunuyor. CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları da önceki gün MEMLEKETİN ÇIKAN ÇİVİSİNİ ÇAKMAYA GELİYORUZ” sloganıyla İzmit Yürüyüş Yolu’nda sergi açtı. Sergide CHP döneminde yapılan eserlerin AKP döneminde satıldığı vurgusu yapıldı.  CHP Milletvekili Tahsin Tarhan da serginin açılışında temsili olarak Seka Kağıt Fabrikası’nın çerçevesine çivi çaktı. Tarhan, çekişle çiviyi vururken, oldukça hırslı gözüküyordu. Tarhan, sanki o çiviyi çerçeveye değil de AKP’ye çakıyordu…

 

Yaman’dan Toltar’a ziyaret

2009-2014 yıllarında Dilovası Belediye Başkanlığı yapan Ağrı kökenli Cemil Yaman, 30 Mart 2014’te yapılan seçimlerde partisi AKP tarafından yeniden aday gösterilmemişti. Yerine Ali Toltar aday gösterildi ve seçimi kazandı. AKP, belediye başkan adayı göstermediği Yaman’ı bu kez 7’nci sıradan milletvekili adaya gösterdi. Amaç Kürt oyları almak. Yaman, önceki gün kendisi yerine belediye başkan adayı gösterilen Toltar’ı ziyaret etti. Hayat ne garip değil mi? Dün belediye başkanı adayı gösterilmeyen Yaman, bakarsınız 1 Kasım’da milletvekili olur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR