İnanmak, başarmanın yüzde kaçıdır?

MAKALEYİ DİNLE

Başarı; insanların yaşamak istedikleri en güzel duygu aynı zamanda insanın saygınlık göstergesinin olmazsa ol­mazlarındır.

Siz, toplumda ne kadar “olmaz, yapılamaz, başaramaz” denilen işlerin üstesinden, inancınız ve azmi­nizle gelerek başarılı olmuşsanız, toplum nezdinde de o ka­dar saygın bir yere sahip olmuşsunuz demektir.

** 

İnsanların başarılı olup olmadıkları, şüphesiz ki, hayat­la olan ilişkilerinin rengini ve biçimini de tayin eder.

 Elbette ki, yürümekten çekinmeden, güç ve zorlu bir yo­lun sonunda bizleri bekleyen kaçınılmaz başarının, insan hayatına yansımaları bir cümleye, bir makaleye, hatta say­falar dolusu bir kitaba sığmaz.

Başarıya ulaşmak, bu denli uzun zamanlı ve maliyet­li bir mücadele olmasına karşın, başarı, insanoğlundan tek ama tek bir şey ister: o da, sadece ve sadece ona inanmak­tır…

 **

Hani, “inanmak başarmanın yarısıdır” diye hepimizin bildiği bir söz vardır ya, aslında diğer yarısını da çalışmak olarak tanımlayan bu sözdeki eksiklik, kanaatimce, başarıya inanmayan bir insanın, başarıyı yakalayacak şekilde çalış­mayacağı-çalışamayacağı gerçeğidir.

İnanmayan insan, işi­ni olması gerektiği gibi sonuçlandıramaz, inanmadığı için de başarılı olamaz.

O halde başarının formülü şudur: inan­mak.. inanmak ve inanmak…

Dolayısıyla inanmak, başarı­nın yarısı değil, tamamı ve bütünüdür. Başarı için çalışmak, çalışmak için de inanmak şarttır.

** 

İnanmayan insan, sinerji yerine atalet, proje yerine ba­hane üretir ve neden başarılı olunması gerektiğini anlatmak yerine, neden başarılamayacağını anlatarak zaman ve itibar kaybeder. başarılı olmak için çalışmasına izin vermeyen ne­gatif düşünceleri, deyim yerindeyse onun ‘tusunami’si olur, yok olup gider.

**

Oysa ki, başarmanın sevincini yaşamak ve paylaşmak yerine, ne yazık ki, önüne geçilmez bir şekilde başarısızlığın hüsranında tükenip gitmesinin alt yapısını hazırlar.

 **

Başaracağına inanan bir insan, büyük İslam alimi imam Gazali’nin, “uzak mesafelere ulaşmak, yakın mesa­feleri aşmakla mümkündür.” sözünde olduğu gibi, önüne her ne aşılmaz sanılan engel, her ne sonuçlanamaz zorluk çıkarsa çıksın, azimle, kararlılıkla, özveriyle çalışmaya de­vam eder.

 **

Karşı karşıya kaldığı sorunun mutlaka çözümlenmesi gerektiği bilinci ve sorumluluğuyla hareket eder ve mazeret yerine çözüm, dedikodu yerine diyalog üretir. Kendisi gibi düşünmeyenleri, inanmayanları inandırmaya, çalışmanın başarıyla neticelendirileceğine ikna etmeye ve inandırmaya çalışır.

** 

Biz biliyoruz ki, hayali bile zor gelen işlerin altından kal­karak, başarıya ulaşmış insanların ortak özellikleri, zaman zaman onca imkânsızlıklar içinde olsalar da, başaracakları­na dair güçlü bir inancı içlerinde barındırarak büyütmeleri ve mutlaka başarıya ulaşmalarıdır.

Tarih, daha geçtiğimiz ay, 18 Mayıs 2012 tarihinde, büyük bir vefa örneğine ev sa­hipliği yaparak, Çanakkale’de düzenlediğimiz “tıbbiyeden şahadete” anma programıyla ruhlarını yad ettiğimiz o soylu insanların, tam bir inanç içinde, başarıya giden cennet ko­kulu kahramanlık öyküleriyle doludur…

Onlar inandılar ve başardılar…

 **

Bizler de, “başarıyı yakalamanın hayali bile, başarısız­lığın korkusuyla yaşamaktan yeğdir” dedik ve önce hayalini kurduğumuz güzide bir sendikal yapının fevkalade oluşturu­labileceğine inandık, var gücümüzle çalıştık ve başardık… (sağlık-sen)

 

Başkan,TRT AVAZ’a konuştu

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türk dünyasına yönelik çalışmalarını TRT AVAZ’a anlattı. Türk dünyası ile gönül bağının olduğunu vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, hem TDBB hem de Kocaeli olarak kardeş belediyelere yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.Başkan Karaosmanoğlu için bir bölüm ayıran Eko AVAZ programı her pazartesi 14.00-16.00 saatleri arasında yayınlanıyor. Başkan Karaosmanoğlu’na ayrılan bölüm ekim ayı içerisinde yayınlanacak.

 

The Green Park’ta Karadeniz yemekleri

The Green Park Hotel Merter “etkinlik haftası” kapsamında ilk etkinliğine 25 – 31 Ağustos tarihleri arasında Karadeniz Yemekleri Haftası düzenleyerek başlıyor… Karadeniz kültürü ve mutfağının birbirinden lezzetli yöresel yemekleri açık büfe hizmeti ile misafirlerine sunuluyor. Karadeniz’e lezzet yolculuğu The Green Park Hotel Merter’de sizleri bekliyor…

Karamürsel’de Pita şenlikleri

Karamürsel Belediyesi ve Karamürsel Bosna Hersek Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından geleneksel 14.Pita (Teferiç) şenlikleri yapılıyor. Pita şenlikleri bugün saat 13.00’de Başdeğirmen Piknik alanında gerçekleştirilecek. Pita’nın anlamı: Boşnaklar arasında yaygın olarak kullanılan ve Boşnak mutfak kültürüne mal olmuş börek ve çeşitlerine genel olarak ‘’ Pita ‘’ denilmektedir. Aslında, tüm kültürlerde yaygın olarak vardır. Fakat Balkan göçmeni olan Boşnaklarda Pita denilince akla ilk gelen yemek, ‘’ Boşnak Böreği ‘’ dir.

 

Bahçeşehir Koleji’nden KSO üyelerine avantaj

Bahçeşehir Koleji ile gerçekleştirilen kurumsal anlaşma kapsamında Kocaeli Sanayi Odası Üyeleri Bahçeşehir Koleji’nin özel olanaklarından yararlanabilecekler.

Bu kapsamda, Bahçeşehir Koleji eğitim hizmetlerinde Kocaeli Sanayi Odası üyeleri, İstanbul Bahçeşehir Kolejleri ve Kocaeli Bahçeşehir Koleji kampüsünde yaptıracakları yeni kayıtlar için 2014 – 2015 eğitim ve öğretim dönemlerine ait açıkladığı güncel ücretler üzerinden 12 Ağustos – 30 Eylül 2014 tarihleri arasında yaptıracakları kayıtlarda yüzde 15 oranında “eğitim indirimi” avantajından yararlanabileceklerdir.

Mevcut kayıtlı Kocaeli Sanayi Odası üyeleri ise, kayıt yenilemelerde 12 Ağustos – 30 Eylül 2014 tarihleri arasında güncel ücretler üzerinden yüzde 15 oranında “eğitim indirimi” avantajından yararlanabilecektir. Ödemeler nakit veya taksit seçenekleriyle yapılabilecektir. Sözkonusu indirime ek olarak yüzde 10 kardeş indirimi uygulanabilecektir.

 

Riskli ağaçlar budanıyor!

Gölcük Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler, Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin önlem alması sonrasında,  Merkez Mahallesi 20. Sokakta risk oluşturan ağaçlarda budama çalışması gerçekleştirdi. Yapılan bu çalışmalarla cadde ve sokaklardaki uzayan ağaç dallarının elektrik tellerinin arasına girmesi ile yaşanan zorluklar bertaraf edilmiş oldu. Ayrıca bu tip ağaçların yaşattığı bir diğer sorun olan uzayan ağaç dalları nedeniyle aydınlatma direklerini lambalarını kapatarak akşamları cadde ve sokakların karanlık olmasına etken olması bu çalışmayla giderilmiş oldu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR