‘Uysal’ Kırat nasıl şahlansın?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye, bana göre demokrasi tarihinin en ilginç, sonucu en çok merak edilen seçimine girecek. Mesele o kadar ilginç bir hal aldı ki, bu seçim sonuçlarına göre ülkede belki de rejimin ekseni kayacak.

Cumhurbaşkanlığı olayının üzerinden şöyle bir geçilerek artık millet Devlet Başkanı’nı seçmeye başlayacak. Tabi bu durumun yapılıp yapılamayacağı, iktidarın ve özellikle de muhalefetin alacağı oylara göre belli olacak.

Ana muhalefet CHP ile üçüncü parti MHP’nin gözü, bir anlamda HDP’nin alacağı oyda olacak. Çünkü şayet HDP barajı geçecek olursa AK Parti’nin bırakın yeni anayasayı değiştirme olayı, tek başına iktidarı bile tehlikeye girecek. Yani tekrar etmekte fayda gördüğüm gerçek, muhalefetin seçim sonuçları ile ilgili tüm hesabını kitabını HDP’nin barajı geçerek meclise girmesi üzerine yapıyor olmasıdır.

Ne kadar acı değil mi?

Geçmişi yine hatırlayın, 2007 seçimlerinde muhalefetin gözü bu kez Demokrat Parti’deydi. Mehmet Ağar genel başkanlığındaki bu partinin Erkan Mumcu liderliğindeki ANAP ile birleşmesi muhabbetleri ile başlayan süreç olumsuz sonuçlanmış, yüzde 14-15 oy almaları beklenen görüntü bir anda tersine dönmüştü.

ANAP, seçime hiç girememiş, Demokrat Parti ise yüzde 5,4’lük oranla bir genel başkanını daha kaybetmişti. Mehmet Ağar, daha seçim günü akşam saatlerinde yaptığı yazılı bir açıklama ile görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. Süleyman Soylu’ya koltuğunu devrettiği kongredeki konuşmasında ise üstü kapalı şekilde suçlu olarak, 27 Nisan bildirisini yayınlayan dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı göstermişti.

İşte o zamanlar AK Parti’nin mecliste istenen gücü sağlayamaması için taban hareketinin her an yükselişe geçebileceği partiler arasında gösterilen Demokrat Parti, bugünlerde aday bulamaz hale geldi. Alelade yapılan tercihlerde de zaten üç beş kişi kalmış teşkilat bütünlüğünün tamamen bozulmasına zemin hazırladılar.

Öyle ki, hiç başvuru yapmadığı halde, sırf listeler dolsun diye bazı kişiler ülke genelinde çeşitli kentlere serpiştirilmiş görünüyor.

Yapılan bu basit hamle bile Demokrat Parti’nin artık ne durumda olduğunu bizlere göstermektedir. Türkiye’nin hemen her karışında bir eseri bulunan, ülkeye kazandırdıkları ve büyük sanayi hamlesi ile bugün bile milletin boğazından geçen lokmada hakkı bulunduğunu düşündüğüm Demokrat Parti’nin gelinen noktadaki durumunun özeti budur.

Topluma ümit vermeyen, AK Parti’ye zarar vermek için sotede bekleyen birileri tarafından alternatifler arasında gösterilen ve bu konumunu da HDP gibi bir PKK uzantısına kaptıran Demokrat Parti’nin mal varlığı olmasa, sanıyorum kimse yüzüne bakmaz. Zaten parti içinde var olan çatışmanın temelinde de o habire satış kararları ile gündeme gelen mal mülk yok mu…

O ‘Kırat şahlanacak’ sözleri ile tabanda kalmış üç beş kişiye gaz vermeye çalışan zevata da birkaç cümle sarf etmek farz oldu.

Kırat elbette şahlanabilirdi. Ancak gereksiz inatlarla olay iyice içinden çıkılmaz bir hale geldi. Haliyle bu noktada kendine bile hayrı olmayan Demokrat Parti gelecekle ilgili topluma nasıl ümit verecek, bunu gelin hep beraber tartışalım, doğruyu bulalım.

Her seçim sonrasında kendi içinde hain avına çıkmak ve AK Parti’ye gitmiş Soylu’yu hala her şeyin sorumlusu olarak göstermek bir parça ucuzculuktur. O yüzden önce bir aynaya bakın, ondan sonra sorumluların derdine düşün. Genel başkanından itibaren herkes şöyle bir kendini sorgulamalı, sorumlular bulundukları koltukları daha fazla işgal etmemelidir.

Evet, haklısınız, Kırat şahlanmalıdır, ancak şahlanmak da bir cezbe ister, iyi bir seyis ister. Yol yordam ister.

 

Bugünkü bizim ‘Uysal Kırat’ımız bulunduğu ortamda nasıl şahlansın, sizce bu mümkün mü?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR