Arena!...

MAKALEYİ DİNLE

Spor ve eğitim insanı değerli kılan unsurlardan bence en önemlisi ve de önde gelenedir. Bu bağlamda inanç, ananeler, görgü ve daha birçok nedenleri sıralayabiliriz. Okuyucularım bilirler ki, yazılarım geneli itibarı ile skordan ziyade geleceğe ışık tutacak içerikte olmuştur hep. Bunları sıralamam gerekirse; kısaca başta ahlaki değerlerimiz olmak üzere, insana yakışır tavır ve davranışlar olmalıdır.

Spor ve eğitim centilmenlikle insanı yüceltir, ancak eğitim okumakla değer kazanır. Ama “yaşam” yani “hal” ile arzu edilene kavuşulur. Yoksa hoyratça, kural tanımaksızın “Vur, kır, parçala, bu maçı kazan” zihniyetiyle olmamalıyız, “fair play” (centilmenlik) anlayışı ile müsabakalara çıkmalı sporcularımız, bu görüşle maçları izlemeli taraftarlarımız.

Spor tesisleri ne yazık ki, “Arena” isimleriyle taçlandırılmakta, o kötü isim maalesef iftihar vesilesi gibi algılanmaktadır.

Tarihte okuduklarımıza göre özellikle Roma devrinde arenalar, vahşetin sergilendiği, gladyatörlerin birbirlerinin kanını akıttığı yerler olarak beyinlerimize nakşetmiştir. Şimdi biz kalkmış, spor adına sözüm ona en güzel isim olarak arenayı seçmişiz. Hâlâ da o isimleri koymaya devam ediyoruz.

Spor tesisleri stattır, salondur, atletizm pistidir, yüzme havuzudur, ringdir, atış poligonudur ama arena değildir. Çünkü orada tarihten kötü anılar vardır belleklerde. Günümüz tesisleri modern ve şık olmasına rağmen bazı kişiler bu tesislere zevkli bir spor müsabakası izlemek yerine adeta arenanın etkisiyle, spordan uzak, kıyasıya, adeta ölümüne mücadele arzu etmektedirler maalesef.

Şiddet içeren sloganlar, iyi niyetlilerin adeta ruhunu karartarak modern tesisleri yapılış gayesinden uzaklaştırılmaktadır.


ACABA?

Kaldırımda arabalar,

Yollarda yayalar.

Üst geçitte mandalar,

Bize bir şey olmaz dostlar.

Geçmişimiz mi ne dersiniz?

Haram helal ver Allah’ım,

Senin kulun yer Allah’ım.

Bize bir şey olmaz dostlar,

Akıbet ve ahiret hayrola,

Bu gidişle nereye,

Biliyor muyuz acaba?

Bize bir şey olmaz dostlar,

Öyle mi acaba?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR