“Spor, Sanat ve Ahlak”

MAKALEYİ DİNLE

 

 

İlçe genelinde sporu futbol odaklı düşünün, diğer amatör ve profesyonel branşlara pek itibar etmeyiz. Bunun nedenleri o kadar çok ki; şahsen görüşüm, o nedenlerin,  başında parasal menfaatler gelmektedir. Diğer önemli gereksinimler maalesef yerine getirilmemektedir.

 

Aslında her şeyin para olmadığını bilmeliyiz. Bunu da toplumu oluşturan bireylerin yüzdesi olumsuz manada giderek artmak da ki ortaya çok vahim bir tablo çıkmaktadır.

Olaya soft futbol olarak baktığımızda dünyanın elit futbol kulüpleri veya basketbol, voleybol vs. tüm branşları müsabakalarını izlerken onları hayra hayran birer sanatçı ayarında görüyor, neden bizler böyle değiliz diye hayıflanıyoruz.

 

Mesela benim şahsi bakış açımla iki sporcuyu test edeceğiz. Biri şişman diğeri zayıf, topa kim sahip olur?  Akla ve mantığa yakın olan zayıf öyle değil mi? Hayır! Olaya konsantre olan topa sahip olur ve başarı onundur.

 Diyelim ki bir fabrikada vardiyalı işçisiniz önünüzden geçen bant üzerinde ki gereksiz bir vida takmakla  görevlisiniz. Bant belli bir hızla durmadığına göre sizde olaya yoğunlaşmak zorundasınız. O nedenle sağlığınız, uykunuz, gıdanız, psikolojiniz ve daha bir çok yaşam gerekleriniz yerine getirildiğinde  işinizde başarılı olabilirsiniz yoksa sizi o işte bir gün tutmazlar ve bakmakla olduklarınızı üzersiniz. Türk futbol tarihinde ne meşhur?  Sporcular tanıdık şimdi sözüm ona genç sporculara öğüt veriyorlar!

Yönetiminden sporcusuna, taraftarına tekrar hatırlatmak isterim ki; Sporun ve sporcuyu adil, ahlaklı ve konsantre olanlarla yapmıyorsanız hiç kusura bakmayın boşa kürek çekiyorsunuz demektir.

En son BÜK-FB süper lig maçından sonra ki olaylara bir de  bu gözle bakar mısınız?

Necip Fazıl’ın değimi ile;

‘’Anladım işi: Sanat Allah’ın anmakmış, gerisi yalnız çelik çokalmış.’’

 

Kulüpler baştan sona Allah’ın emanetiyse, emanete ihanet edilmez ama bizler emanete ihanet ediyor ve o nedenle sporsal başarıları maalesef elde edemiyoruz. Duygu ve düşüncelerim böyle yazılarımı bundan böyle bu konularda yazmaya gayret edeceğim.

 

 

 

 

 

 

                                        

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR