Çağdaş Yaşam’ın Türk Halk Müziği konseri...

MAKALEYİ DİNLE

22 Nisan akşamı, konuğumuz olan iki aileyle birlikte Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmit Şubesi-Türk Halk Müziği Korosu’nun konserini izlemeye gittik.

Daha ana kapıdan girer girmez, dernek yöneticilerinin sıcak ilgileri ile karşılandık. Bir süredir görmediğimiz arkadaş ve dostlarla kucaklaştık. İstanbul’da yaşayan konuklarımız, bu kentin bu sıcak insan ilişkilerine gıpta ile baktıklarını ifade ettiler ve artık metropol kentlerde bu içtenliğin, dostluğun kalmadığından yakındılar.

  • “Ah, siz bir de bu İzmit’in doğasının ve insanının bozulmadığı 1950’li, 60’lı yılları yaşayabilseydiniz” dedim!..

Konser öncesi salona baktım, çok az sayıda boş koltuk kalmıştı. İlgi güzeldi.

  • “Acaba konser nasıl olacak? Hayli amatör ve hatır için izleyeceğimiz bir konser mi olacak?” diye kaygı duyuyordum!

Konserin daha ilk türkülerinde, konuklarımın yüzleri beğeni ile gülüyordu. Sahnede çok güzel, çok uyumlu bir koro vardı. Kusursuz bir icra örneği gösteriyorlar ve seçtikleri türkülerle bizi Anadolu’nun her köşesine götürüyorlardı. Konser programında Manisa, Burdur, Rize, Trabzon, Gaziantep, Sivas, Antalya, Kahramanmaraş, Erzurum, Van yörelerinin birbirinden güzel türkülerini dinledik. Kimi Türkülerde koroya bizler de katıldık.

Koro Şefi Serhan Şahin ve öğrencileri son türkülerini seslendirirken, yaklaşık iki saattir sahnede olduklarını anlayamamıştık… Zaman su gibi akmıştı… Öylesine akıcı, öylesine güzel bir konserdi.

Konserde Azeri bir türkü seslendirilirken, bir genç kızımız, Azeri halk oyunları kostümü ile bir kuğu misali süzülerek geldi sahneye. Sonra, bir delikanlı da ona eşlik etti. Koro, Akdeniz yöresi Türkülerine geçtiğinde de yöre halk oyunları ile sahneye gelen iki yetenekli genç insanı keyifle izledik. Karadeniz türkülerinde horon teptik!

Yurdumuzun her köşesi ve her kültürü birbirinden güzel.

Kartepe Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları yönetici ve öğreticileri olduklarını öğrendiğimiz Suat Mansuroğlu, Hasan Çakır, İbrahim Aydın, Pınar Kazal ve Canan Yılmaz, konsere farklı bir boyut kazandırdılar.

Konseri sunan, Edebiyat öğretmeni Aylin Karakaya’nın kusursuz sunumu dikkat çekiciydi.

  • “Ya Koro’da yer alanlar kimlerdi?” diye sordum. İşte, Koro’da yer alan ÇYDD üyeleri:

Serpil Şerefhanoğlu, Ayla Dokuz, Neriman Özdemirt, Elif Ocakoğlu, Melahat Kalender, Nezahat Uçar, emekli öğretmenler.

Venüs Akdağ, Hatice Güler Bozkurt, Zübeyde Aktaş, Emine Kodan, Hamiyet Akar, Türkan Tunçer çeşitli mesleki alanlardan emekli üyeler.

Koncay Aslan, Gülşen Takuk, öğretmen.

Fadime Neytaş Yıldız, modacı-terzi.

İnci Çulcu, Deniz Akdağ, Gülizar Çolak, Sevgi Demir, ev hanımları.

Koro üyelerinin birbiriyle uyumlu ve koro içinden solo türküler için sahne alanların da kusursuz sesleri dinleyicilerin büyük takdirini kazandı. Konser sona erdiğinde, tüm dinleyiciler olarak ayakta alkışlayarak teşekkür ettik kendilerine.

Koroya eşlik eden saz ekibinde yer alan; Deniz Arslan, Özgür Yazıcı, Murat Aksu, Mertcan Doğu, Ergün Çetinel, Mustafa İşitmezoğlu ve Çetin Gök de kusursuz icralarıyla büyük takdir topladılar.

Konserin son bölümünde, Şef Serhan Şahin’in, koronun kurucu şefi Ali Özdolap’î sahneye davetiyle bir başka sürprize tanık olduk. Ali Bey’in sazı ve sesiyle dinleyicilere armağan ettiği iki türkü ile gecemiz taçlandı. Müthiş bir bas bariton ses ve saz ustasını dinledik. Bir an gözlerimi kapadım ve rahmetli Ruhi Su canlandı gözlerimde.

ÇYDD İzmit Şubesi Başkanı Meral Dönmez’i, yönetici ve üyelerini içtenlikle kutluyorum. Bu kentin ve ülkenin “daha yaşanası” olması için büyük bir çaba ve çalışkanlık içindeler.

Yolları açık olsun…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

Ayla Dokuz - CYDD üyesi olarak türk halk müziği korosunun konserine gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim. Korist olarak olumlu dusuncelerinize sevindim.

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 17:45
06

Ayla Dokuz - CYDD üyesi olarak Türk halk müziği korosunun konserine gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim. Korist olarak konserimiz hakkindaki düşünceleriniz beni ve arkadaşlarımı guclendrmistir.Tekrar teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 17:45
05

Serhan ŞAHİN - Teşekkür ederim mustafa bey. Yazınızdaki beğeni ve yorumlarınızla beni ve koromuzu onure ettiniz...

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 17:45
04

Fadime Beytaş Yıldız - İlgi ile dinlenmiş olmamız bizi çok mutlu etti, kaleminize sağlık, çok teşekkür ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 17:45
03

Elif Ocakoğlu - Kaleminize sağlık Mustafa Küpçü.Kor arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 17:45
02

Ergün ÇETİNEL - Bu güzel gecede bizleri izleyerek, şahane yorumları ile değerlendirmelerde bulunan sevgili yazarımıza sonsuz sevgi ve saygılarımı sunarım.

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 17:45
01

Neriman Özdemir - Bu güzel yorumunuz için çydd üyesi bir korist olarak çok teşekkür ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR