Kira gelirlerinin beyanı (3)

MAKALEYİ DİNLE

İki haftadır kira gelirlerinin beyanı ile ilgili bilgiler paylaştık. Bu bilgiler içinde iki türlü giderden söz ettik. Birincisi %25 Götürü Gider, ikincisinin de gerçek gider usulü olduğunu söyledik. Ancak bu giderlerin dışında da beyanname üzerinde matrahtan indirebileceğimiz giderler bulunmaktadır. Bu hafta kısaca bunlardan söz etmek istiyorum.

- Bireysel Emeklilik ve Şahıs Sigorta Primleri

Kira gelirinden istisnayı düştük, % 25 götürü gideri (Gerçek giderleri) düştük. Kalan matrah üzerinden, varsa bireysel emeklilik sistemine ödenen primler ile şahıs sigorta primleri de indirilebilir.

Ancak bu indirimde bazı şartlar gerekmektedir. Bunlar da; Ödenen primler bireysel emeklilikte beyan edilen gelirin %10’unu (01.01.2013 ten itibaren ise %15) şahıs sigorta primleri için ise %5 ini geçmemelidir. Ayrıca indirim konusu yapılacak primlerin toplamı asgari ücretin yıllık tutarını aşmamalıdır. Örnek yıllık kira gelirimiz toplam 20.000 TL olduğunu düşünürsek buna %10 u 2.000 TL ye kadar bireysel emeklilik katkı payı, %5 , 1.000 TL kadar varsa kendinize, eşimize ve küçük çocuklara ait şahıs sigorta primlerini matrahtan indirebiliriz. İkisinin toplamı 3.000 TL olup asgari ücret yıllık tutar tam 11.280 TL’yi geçmediğinden 3.000 TL’nin tamamı indirim konusu yapılabilir.

- Eğitim ve Sağlık Hesaplamalarının İndirimi

Yıl içinde kendimiz, eşimiz ve küçük çocuklarımız için yaptığımız sağlık ve eğitim harcamalarını da beyanname üzerinden indirim konusu yapmamız mümkündür. Yapılacak bu indirim tutarında beyan edilen gelirin %10 geçmemesi gerekir. Ayrıca yaptığımız harcamaların Türkiye’de yapılması, gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek ve tüzel kişilerden alınan belgelerle kanıtlanmış olması gerekmektedir. Bu durumda yurt dışında yapılan eğitim ve sağlık harcamaları ile, kurumlar vergisi mükellefiyeti olmayan vakıf üniversitelerinde okutulan çocuklar için yapılan harcamalar bu kapsamda harcama olarak değerlendirilemez. Öğrenci servislerine ödenen ücretlerin eğitim harcaması kapsamında olup olmayacağı hususu tartışma konusu olmaktadır. Okul servislerine yapılan ödemelerde bir eğitim harcaması kapsamı içinde değerlendirilmesi gerekmekte olup, bu tür harcamaların da eğitim harcamaları gibi indirim konusu yapılması gerekmektedir. Maliyenin görüşü de bu yöndedir.

Bunun dışında beyanname üzerinden indirilecek çok sayıda indirim bulunmaktadır. ( bağışlar, okul ve yurt harcamaları, gıda bankacılığına yapılan ödemeler v.s. gibi ) Biz bu hafta en çok karşılaşan iki konu üzerinde görüşlerimizi sizlerle paylaştık bu konudaki yazı serimizi sonlarken hatasız ve cezasız beyanlar yapmanızı dilerim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR