Rüşvet ve Yolsuzluğun dinimizdeki yeri nedir?

MAKALEYİ DİNLE17 Aralık 2013’teki Rüşvet ve Yolsuzluk depremi devam ediyor…
Rüşvete adı karışan, Bakanlar istifa etti…
Emniyetteki polislerin yeri değişti…
Yargıda görevden alma ve tayin furyası devam etti…
Polis, Savcının emrini yerine getirmiyor…
Yani, tam bir polis devleti oluverdik…
**
Recep Tayyip Erdoğan;
Kral ilan edildi…
Padişah ilan edildi…
Halife ilan edildi…
**
AKP Düzce Milletvekili Fevai Arslan, Erdoğan’ın liderlik vasıflarını sıralarken işi abarttı ve “Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir lider var. İşte bunun önünü kesmek istediler” dedi.
Erdoğan için daha önce de Aydın İl Başkanı İsmail Hakkı Eser, “Erdoğan bizim için ikinci peygamber gibidir” demişti.
**
2000’li yıllarda Türkiye’yi yönetemeyen DSP, MHP ve ANAP büyük tepki toplamıştı… Bunlardan bıkan halk, “Biz dindarız çalmayacağız, çalanlardan hesap soracağız” diyen AKP’yi iktidara taşıdı…
Ama 17 Aralık’taki operasyonda görüldü ki, 5 vakit namazında, niyazında olan, biz dindarız diyen AKP’li Bakanlar, hepsinden daha çok malı götürmüş…
Maalesef AKP, Türkiye’yi öyle bir hale getirdi ki, bize DSP, MHP, ANAP dönemini aratır oldu…
Dindar geçinen AKP’liler, malı götürürken, aşağıda size dinimizin “Rüşvet” ile ilgili yasaklarından bahsetmek istiyorum;
**
Sual: Rüşvetin dindeki yeri nedir?
CEVAP:
Dinimiz, gasp edilmiş malı ve zulüm, hırsızlık ile alınan, rüşvet, faiz, kumar ücretleri ve diğer hıyanet yollarından biri ile ele geçen kazancın yenilmesini ve başkalarına yedirilmesini yasak etmiştir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Birbirinizin mallarını, aranızda [kumar, sahtekârlık, hırsızlık, gasp, rüşvet gibi] bâtıl sebeplerle yemeyin!) [Bekara 188]

Haksızı haklı, yanlışı doğru, kötüyü iyi, liyakatsizi liyakatli göstermek için bir kimseden para, mal almak rüşvettir. Böyle gayrı meşru hareket için, para, mal verilmesine vasıta olmamalıdır! Çünkü hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Rüşvet alana, verene ve bunlar arasında rüşvete vasıta olana da Allah lanet etsin.) [Hakim]

(Rüşvet alan da, veren de Cehennemdedir.) [Taberani]
**
-Kızın babasının veya akrabasının, kızı vermeye razı olmaları için damattan istedikleri para veya mal rüşvet olur.

-Ayakbastı parası almak da rüşvettir, haramdır.

-Layık olmayan kişileri işe almak için rüşvet istemek, ülke idaresini ehliyetsiz ellere terk etmek demektir. Bu da bir milletin yıkılmasına sebep olur.

-Bir öğretmenin, kabiliyetsiz bir talebeyi rüşvetle geçirmesi de, layık olmayan kalitesiz, kimselerin iş başına geçmesine vesile olur.

-Alt sırada olan bir evrakı, rüşvetle üste çıkarıp hemen muamelesini yapmak, diğer sırası gelen insanların haklarına tecavüzdür, zulümdür.

-Bir doktorun rüşvet alarak sağlam memura rapor vermesi, düzenin bozulmasının, ülkenin yıkılmasının sebeplerindendir.

-Belediyelerce, kanunsuz binalara ruhsat vermek veya ruhsatsız yapılara rüşvet alarak göz yummak veya daha başka şekilde rüşvet almak vazifeye ihanettir.
**
-Dinsiz bir kimse, Allah’tan korkmadığı için, kanunun görmediği yerlerde her rezaleti işleyebilir. Fakat bir Müslüman, Allahü teâlânın her zaman kendini gördüğünü bildiği için, rüşvete karışmaz ve diğer günahları işlemez. Eğer Müslüman bir kimse, rüşvet gibi kirli işlere karışmışsa, Allah’tan korkmadığı veya az korktuğu anlaşılabilir. Bunun için Müslüman bir kimsenin rüşvet alması, sadece kendini günaha sokmakla kalmaz, aynı zamanda İslamiyet’e de ihanettir. Neticede, rüşvet bir milleti manen ve maddeten çökerten bir illettir. İlgililere yardımcı olmak, her ferdin vazifesidir.
**
Dinen büyük günah olup, bir milletin felaketine sebep olan rüşveti kaldırmak, ancak İslam ahlakına sahip olmakla mümkündür. Çünkü ahlaklı bir Müslüman haksızlık etmediği gibi, haksızlığa da razı olmaz. Müslüman da Allah korkusu bulunduğu için, rüşvete vasıta bile olmaktan, aslandan, yılandan kaçar gibi kaçar. Bu bakımdan çocuklarımızı, gençlerimizi ahlaklı yetiştirmek, millet olarak başta gelen vazifelerimizden biridir.

Devlet memurlarının vazifelerini yaparken, vazife yaptığı kişilerden hediye almaları da doğru değildir. Hazret-i Ömer, devlet başkanı iken, hanımı ile bir köye gider. Köylü kadınlar hanımına çeşitli hediye verirler. Eve geldikleri zaman, Hazret-i Ömer, hanımına, (Bunları nereden aldın?) diye sorar. Hanımı da, (Köylü kadınlar hediye etti) der.
**
Hazret-i Ömer, (Ben halife olmasaydım, sana bu hediyeler verilmezdi. Ben halife değilken sana niçin hediye vermiyorlardı) diyerek, verilen hediyeleri beyt-ül-mala verir.

-Rüşvet, haksız kazanç yollarından biridir. Bütün dinlerde günahtır. Devletlerin ceza kanunlarında, devlet idaresine karşı işlenen bir amme [kamu] suçu kabul edilmiştir.

-Rüşvetin yaygınlaşması kıyamet alametlerindendir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Öyle bir zaman gelecek, rüşvet, hediye adı altında alınıp verilecek, ibret olsun diye, gözdağı vermek için suçsuz kimseler öldürülecektir.) [İ.Gazali]
**
Rüşvet almak büyük günahtır. Fakat malını, canını, hakkını ve namusunu kurtarmak için istemeyerek rüşvet vermek caizdir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Dinini ve namusunu malı ile koruyabilen bunu yapsın.) [Hakim]

(Kişi, şerefini ne ile korursa, o sadaka olur.) [Ebu Ya’la]. (dinimizislam.com)
**
Peygamberimiz fertleri Hak'dan saptıran, cemi¬yette fesadı yaygınlaştıran rüşvetin her bir nevinin ha¬ram kılındığım bildirmiş, yönetim ve yargı organların¬daki rüşvete husûsiyle dikkat çekmiştir.
Yüce Peygamberimiz şöyle buyurur:[«Rüşveti alana, verene ve aracı olana Allah lâ'net etsin.
«Allah'ın lâ'neti özellikle cemiyet haklarını çiğne¬mek; muhakemede haklıyı mağdur etmek için rüşveti ve¬ren ve alanlar üzerine olsun.»
«(Çok iyi biliniz ki) rüşveti alan da veren de Cehennem'dedir.»]
**
Yukarıdaki hadisleri okudunuz…
Allah aşkına, bunların yaptığı Müslümanlığa sığar mı?
“Bunlar yemez, yedirmez” diye AKP’ye oy veren birçok vatandaş sanırım bin pişman olmuştur…


Büyükşehir, son 3 yıldır
nerelere para harcadı?
LDP Genel Sekreteri ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Olcayto Satı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun belediyenin son 3 yıllık harcamalarını ve bütçesini de açıklaması için çağrıda bulundu.
Satı “Belediyenin son üç yıllık harcama kalemleri ve detay bütçesi maalesef açıklanmamış, şu anki başkan Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’ndan gecikmeden bu eksikliği çözmesi ricasında bulunuyorum” dedi.
Kocaeli B.Belediye Web Sitesinde Bütçesinin bulunduğu sayfa:
http://www.kocaeli.bel.tr/section.aspx?CategoryID=176
LDP Adayı Olcayto Satı ayrıca herkesin kendisine rahatça ulaşabilmesi için bir blog kullanacağını, adresinin http://kocaelibelediye.blogspot.com/ olarak belirlendiğini iletti.

Posco, bilgi paylayacak
Posco Assan TST 15 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirdiği açılış töreni ile üretime başlamış ve kısa sürede Türkiye ve yakın pazarlarda etkisini hissettirmiştir. 2014 yılı itibarı ile tam kapasiteye ulaşacak olan şirketimizin gerek üretim tesisleri ve ürünlerini, gerekse de çevre boyutunu paylaşmak üzere 23 Ocak 2014 Perşembe Günü saat 09:00’da “Bilgi Paylaşımı Toplantısı” düzenleyecek. Toplantıya şirket Genel Müdürü (CEO) Jong Won Kwon, İş Destek Birimlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CAO) Selda Seçkinler ve şirketin üst düzey yöneticileri katılacak.

Berberler eğitimden geçti!
Kocaeli Berberler Odası, 60 kişilik 2.grup hijyen eğitimini tamamladı. Eğitimler Halk Eğitim Merkezi’nde verildi. Oda Başkanı Mustafa Bozkurt’un verdiği bilgiye göre, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih Aydın’ın da katıldığı eğitim, Merve Er’in sunumuyla gerçekleşti.
3. grup eğitim bugün Fuariçi Sivil Toplum Merkezi’nde yapılacak. 4. grup kayıtlar ise devam ediyor.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR