Elektrik tebligatı geliyor

MAKALEYİ DİNLE

Vergi idaresinin mükelleflere yapacağı her türlü yasal tebliğ son derece önemlidir. Zira usulüne uygun yapılamayan tebliğler geçersiz olmaktadır. Tebliğin yapılamaması durumunda da idare ciddi zararlara uğramaktadır.

Maliye bakanlığı bu nedenle yayınladığı yeni bir tebliğ ile daha önce uygulanan memur eliyle veya posta yolu ile tebliğler yerine elektronik tebliğ uygulanmasına başlanacağını bildirmiştir.

 

Kanun hükümlerine göre tebliği gereken elektronik imzalı evrak, elektronik tebligat sistemi kullanılmak suretiyle muhatabın elektronik tebligat adresine tebliğ edilebilecek. Buna göre, tebliğe elverişli elektronik adres kullanma zorunluluğu getirilen ve kendisine elektronik ortamda tebliğ yapılabilecekler. Kurumlar vergisi mükellefleri, ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar (kazançları basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç), isteğe bağlı olarak kendilerine elektronik tebligat yapılmasını talep edenler olarak belirlendi.

 

KURUMLAR VE GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNE BİLDİRİMİ

Elektronik tebligat sistemini kullanmak zorunda olan kurumlar vergisi mükelleflerinin, 1 Ocak 2016 tarihine kadar “Elektronik tebligat bildirimini (şirketler ve diğer tüzel kişiler için) kurumlar vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine vermeleri gerekecek.

Tebliğde getirilen zorunlulukların başladığı tarihten sonra mükellefiyet tesis ettiren kurumlar vergisi mükellefleri ise işe başlama tarihini takip eden 15 gün içerisinde bildirimde bulunmak zorunda olacak yapılan başvurunun değerlendirilmesi sonucu, gerekli şartları taşıyan mükelleflere internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi verilecek. Böylece bu mükellefler elektronik tebligat adresi edinmiş olacak.

 

GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ

Elektronik tebligat sistemini kullanmak zorunda olan gelir vergisi mükellefleri de yine 1 Ocak 2016 tarihine kadar “Elektronik tebligat bildirimini (Gerçek kişiler için) internet vergi dairesinde elektronik ortamda doldurmaları ve elektronik tebligat sistemini kullanmaya başlamaları gerekiyor. Bu mükelleflerin, söz konusu bildirimi kendileri veya elektronik tebligat sistemi ile ilgili işlemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekaletnameyle yetkili kılınan kişiler aracılığıyla gelir vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine bizzat vermeleri de mümkün olacak. 

 

5 GÜN SONRA TEBLİĞ

Kanunun ilgili maddesi gereğince, elektronik imzalı tebliğ evrakı, muhatabın elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak. Olay kayıtları, işlem zaman bilgisi eklenerek, erişilebilir şekilde arşivlerde 30 yıl süreyle saklanacak.

Uygulama 01.01.2016 tarihinde başlayacak bu nedenle uygulamaya tabi olmak zorunda olan kurumlar vergisi de gerçek usulde gelir vergisi mükelleflerinin teknik art yapılarını buna göre düzenlemeleri gerekmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

makara - elektronik diyecektin herhalde

Yanıtla . 0Beğen 31 Ağustos 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR