Cüneyt Arkın’dan İzmitlilere destek!

MAKALEYİ DİNLE

Osmanlı İmparatorluğunun muhteşem savaş gücü Yeniçeriler hakkında ülkemizde ilk defa çekilecek  "Beyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan" belgeseli, Kocaeli firması Sanatsal Medya Yapım tarafından gerçekleştirilecektir.

***

Sanatsal Medya Yapım, 1995 yılından beri İzmit’te hizmet vermekte. Belgeselin Yapımcılığını Sanatsal Firması sahibi Sezai Uzuner ve Nail Baki’nin gerçekleştireceği belgeselin yönetmenliğini Bülent Doruker üstlenecek ve prodüksiyon ise Digital Film Akademi tarafından gerçekleştirilecektir.

***

TRT tarafından TRT 1, TRT Belgesel ve TRT International kanallarında yayınlanacak bu belgesel toplam İngilizce ve Türkçe olmak üzere 6 bölüm olarak Yeniçeri Ocağının kuruluşundan yok edilişine kadar olan sürece ışık tutacak bir tarihsel proje olarak tasarlandı. Yeniçeri Ocağında yaşanan süreçler kesitler halinde akarken bir yandan sesli bir şekilde anlatılacak, aralarda bazı önemli hadiseler Cüneyt Arkın, Cemal Hünal vb. sanatçıların rol alması ile canlandırılacak, akış aralarında uzmanların ve tarihçilerin görüşleri sunulacak.

***

Senaryosu Nail Baki tarafından yazılan bu Belgesel içerisinde toplam 120 dakikalık tarihsel önemli olayların canlandırmaları gerçekleştirilecek, bu canlandırmalar için yapılacak çekimlerde yerli yabancı 150 civarında oyuncu ve teknik eleman görev alacak.

***

Yatırım bütçesi toplam 300.000 Euro olan belgesel için uzun zamandır süren hazırlıklarının tamamlanması ile muhtemelen 15 Ekim’de çekimler başlayacak. Çekimlerin bir kısmının yurt dışında bir kısmının da İzmit Seka Plato, Rüstem Paşa Medresesi, Yedikule Hisarı gibi farklı mekanlarda gerçekleştirilmesi planlanmakta.  Çekimlerde öncelikle İzmitli oyuncular kullanılacak, sponsorluk konusunda yerel firmalara ve kurumlara öncelik tanınacak.

***

Sanatsal Firması sahibi Uzuner, “Belgesel çekimleri tamamlanması ile işin bitmeyeceğini, İzmit hem oyuncu yetiştirmek hem de geleneksel savaş sanatlarının (okçuluk, kılıç, at binme vb.) gençlerimize öğretilmesi için sürdürülebilir kurslar açılacağını belirtti. Bunun yanında Seka Platonun bir fırsat olduğunu, kentimizin “sanayi kenti İzmit’ten kültür kenti İzmit’e dönüşmesi amacı ile sinema konusunda merkez olması gerektiğini söyledi.

***

Biz de Sanatsal Firması sahibi Sezai Uzuner ve Nail Baki’ye başarılar diliyoruz. Önemli bir bütçe ile hazırlanacak olan belgesel umarız doyurucu olur ve İzmitlilerin önünü açar.

 

Medicalpark Gebze Hastanesi 4 yaşında

Medicalpark Gebze Hastanesi 4. Kuruluş yıldönümünü 4 Ekim’de kutladı. Medicalpark Gebze Hastanesi Genel Müdürü Dr.Erdal İbanoğlu  yaptığı açıklamada, “Geçen  3 yıllık  süre içinde alanında uzman doktorlarımız ile birçok branştan  SGK ve özel sağlık sigortalı hastalarımız olmak üzere yılda 750 bin kişinin tedavisi yapıldı. 25 bin kişi de ameliyat edildi. kavuşturmanın mutluluğu içerisindeyiz.4 Ekim 2011’den bu yana üç yılda 1400 kalbe dokunmanın, 2 bin 200 göze ışık olmanın ve hepsinden önemlisi 5 bin 250 bebeğimizi kucağa almanın haklı gururu içerisindedir” dedi. Bizde Medicalpark Gebze Hastanesi’ne başarılarının devamını diliyoruz.

 

Bahri Odabaş dede oldu

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Bahri Odabaş, dede oldu.

“YÜCE RABBİMİZİN herkese dede olma duygusunu yaşatmasını diliyorum” diyen Odabaş, “

İlk ve tek oğlum Fatih’ten bir kaç gün evvel dünyaya gelen Ahmet Selim bana büyük bir mutluluk verdi. Orijinal Kent Bayramlaşması hazırlıkları nedeni ile İstanbul’da olan torunumu görmeye gidememiştim. Hemen Bayramlaşmadan sonra İstanbul’a koştum.Önce beşikte uyurken seyrettim torunumu sonra uyanınca kucağıma aldım. İnanın o an bütün sıkıntıları unuttum ”dedi. Biz de  dede olan Bahri Odabaş’ı kutluyor, Ahmet Selim bebeğe mutluluklar diliyoruz.

 

Darıca’nın gelecek 4 yılı planlandı…

Darıca Belediyesi Ekim ayı olağan Meclis toplantısı önceki gün yapıldı. Darıca´nın 4 yıllık stratejik planlarının görüşüldüğü toplantıda 2015 yılı bütçesi de oylanarak kabul edildi. Darıca´nın 2015 yılı bütçesi 111 Milyon 755 Bin TL olarak kabul edildi. Toplantıda Darıca’nın geleceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Dilovası’nda kayıp-kaçak

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, önceki gün Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar’ı ziyaret etti. Bayram, ziyarette önemli konulardan bahsederek, en büyük yatırım Dilovası’na yapıldığını söyledi. Bayram, “2004 yılında Kocaeli’nde kayıp kaçak oranı en büyük ilçe burasıydı. Kayıp kaçak oranını %75’lerden  % 18’e düşürerek Avrupa standartlarının altına indirdik. Dilovası, şu an Kocaeli genelinde kayıp kaçak oranında en iyi ilçe” dedi. Biz de bu başarıdan dolayı Bayram ve ekibini kutluyoruz. 

 

Hatalı araç parkına Mobil EDS kontrolü

Şehir içinde hatalı park eden araçlar seyyar Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) aracıyla kontrol ediliyor. Ulaşımda trafiğin akışı, güvenliği ve düzenlenmesi amacıyla ileri teknolojilerden faydalanan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hatalı araç parklanmasına Mobil EDS sistemiyle geçit vermiyor. Bu yeni sisteme göre şehir merkezindeki park ihlalleri seyyar EDS aracıyla takip ediliyor.

 

CHP’li Kara’nın gözü 2015’te

Geçtiğimiz yıllarda yaptığı etkin Gebze İlçe Başkanlığı  sonrasında adı siyaset kulislerinde sürekli gündemde olan İsmet Kara’nın önümüzdeki dönem aktif siyasete yeniden döneceği ileri sürülüyor. Kara’nın adı 2015 yılında yapılacak olan genel seçimlerde milletvekili adayı olarak geçiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR