Kumar düzeninde sosyal güvenlik (2)

MAKALEYİ DİNLE

Dünkü yazımızda, özetle; “ülkemiz ekonomisinin üretime dayanmadığını, istihdam yaratamadığını” somut örneklerle anlatmaya çalıştık.

Şimdi, böyle bir ülkede “Sosyal Güvenlik” ne kadar olur? Sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

Özellikle “liberal ekonomik düzen” yanlısı ve 1950’den bu yana ülkeyi yönetene siyasal iktidarlar hep “Sosyal Güvenlik giderlerinin büyüklüğünden ve bütçeye büyük yük getirdiğinden” yakınmışlardır.

Oysa, bu sorunun çözümü; “ÜRETİM EKONOMİSİ+ NİTELİKLİ İŞGÜCÜ+YÜKSEK TEKNOLOJİ” formülündedir!

Tüm sektörlerde AR-GE (Araştırma-Geliştirme) çalışmalarını ve yeni teknolojiler kullanarak üretimi ve ihracatı teşvik edeceksiniz, böylelikle de istihdam sağlayacak ve istikrarlı büyüyen bir ekonomik düzen oluşturacaksınız.

Bu ülkede AR-GE, “yok” düzeyindedir. “ULUSAL SERMAYEYE DESTEK” de öyle! Teknoloji-sanayi bir yana, son yıllarda ülkemize dolan çoğu yabancı sermayeli AVM’ler nedeniyle yüzbinlerce semt bakkalı kapatmış, yeni işsizler ortaya çıkmıştır.

Son 10 yıl içinde ise, “SOSYAL DEVLET” fiilen ortadan kalkmış, eğitim ve sağlıktan sonra “EMEKLİLİK” de “BİREYSEL EMEKLİLİK” ile “ticaret metaı” haline gelmiştir.

Bireysel Emeklilik Sigortası (BES), 2003 yılında başladı. Paran varsa, belirli bir aylık ödeme yapıyorsun, sigorta şirketi o parayı senin için borsada, dövizde-altında, değerlendiriyor; en az 10 yıl kalmak koşulu ile paran büyüyor, ya emekli maaşı almaya başlıyorsun ya da topluca ve getirisiyle alıyorsun. 2013 yılından sonra ödediğiniz prime yüzde 25 de “Devlet Desteği” getirildi. Yani BES teşvik edildi. “Üye sayısı hızla artıyor” derken, yeni üyelerle beraber önemli miktarda ayrılanların da olduğu görülüyor!..NEDEN? “Getirisi düşük!”

Şimdi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; BES’e devlet katkısının bütçeye yük olmaya başladığından yakınarak; “Sırtınızı BES’e dayamayın!”diye uyarıyor!

Sigorta şirketleri telaş içinde!

Vatandaş daha da telaş içinde! “Ya devlet katkısı kesilirse?” diyor.

Oysa, çoğu bilmiyor ki; ilk 3 yıl devlet katkısına hiçbir koşulda el süremiyor! Bu sürede çıkanlar tek kuruş alamıyor! Altı yılı dolanlar yüzde 15’ini, 10 yıla kadar sabredenler yüzde 35’ini alabiliyor! 10 yıldan sonrası yüzde 60’ını alıyor! Yani devlet katkısı vatandaştan çok BES şirketlerine!..

Şirketler ne diyor?

Açıkça dillendirmeseler de sorun ekonomik düzendeki bozuklukta!

AKP’nim ekonomik düzeni “”güçlü yerli-yabancı finans ve inşaat şirketlerini RANT ZENGİNİ yapmak” üzerine kurulu!

Tarlaları, kent çevresindeki arazileri, kent içindeki yeşil alanları, ormanları imara açarak, maden ocağı işletmelerine ruhsat vererek, “kolay yollardan zenginlik” kapılarını açıyor!

Ama bu kumar düzeni “ÜRETİM ve İSTİHDAM” yaratmıyor!

Üretim ve iş olanakları olmayınca, vatandaşı geliri yetersiz kalınca “TASARRUF” olamıyor ve  “GELECEĞE YATIRIM” yapılmıyor!

Borsa yabancıları elinde!

Ulusal paran sürekli değer kaybediyor!

Dış borçlanmaya gitmesen memur-emekli maaşlarını ödeyemeyecek acz içindesin!

Her yıl sadece “BORÇ FAİZİ” olarak 55 Milyar lira ödüyorsun!

“İnsangücü Planlaması” yapamıyorsun!

Yüksek teknolojiden uzaksın!

İşsizlik çift haneli ve kronik bir hal almış!

Şimdiden 2 milyar dolarlık yabancı sermaye kaçıp gitmiş!

Son 11 ayda 24.7 milyar lira karşılıksız çek kesilmiş!

Dünyada petrol ucuzladığı halde vatandaşına dünyanın en pahalı yakıtını satıyorsun!

Eğitimde ÇAĞ DIŞI düzen ve hurafelerle taze beyinleri aptala çeviriyorsun!

Bir de bütün komşularınla kavga ediyor ve ülke ekonomisini perişan ediyorsun!

Böyle bir ülkede ne ULUS DEVLET yaşar ne de Bireysel Emeklilik.

Kumar düzeninde sosyal güvenlik olmaz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR