Kartepe’nin oteli

MAKALEYİ DİNLE

Artan kar yağışları ile birlikte ulusal kanallarda Kartepe’yi sıklıkla görmeye başladık. Daha doğrusu orada bulunan bir oteli ve otelin hizmet verdiği alanı! Kameralar nereye dönse, ister istemez bu otel düşüyor ekranlara. Alın size bedava reklam! Pazarçayırı’na yağan 3 metrelik karı çekip haber yapacak değiller ya!

Sanat, iş, spor camiasından birçok ünlü isim şu sıralar Kartepe’de. Onlar için “Şimdi Kartepe Zamanı”! Peki bu ne kadar böyle devam eder? Neden her kış sezonu bir otel, koca bir ilçenin kaderiymiş gibi sunuluyor? Bu durum değişmediği müddetçe Kartepe adına turizmde bir arpa boyu ilerlemek mümkün olmayacak. Otel ilk yapıldığında nasılsa, aradan geçen yıllara rağmen bugün de aynı. Hiç mi yenilik yapılmaz, üstüne bir şeyler konmaz? “Bana mahkumlar” diye düşünen anlayıştan ne beklenir?

İzlediği fiyat politikasına hiç girmiyorum. Normal vatandaşın sezonda bir gece konaklamasını geçtim, buraya gelmeyi hayal bile ettiğini sanmıyorum. Otel bölgesinde ne var ne yok bakmaya kalksanız, girmek için en az 20 TL’nin yanınızda olması gerekir. Şaşırmanıza gerek yok, “bir bakıp çıkacağız” deseniz de durum böyle. Telesiyeje binme hayali kuruyorsanız, bir günlük çalışma paranızı gözden çıkarmanız lazım. Zaten karnınız tok gitmelisiniz ki, bir o kadar da yemek parası vermeyin. Gördünüz mü daha hiçbir aktivite yapmadan cebinizden çıkan parayı!

Diyelim borç-harç bir sefer de biz kalalım şurada dediniz. O zaman da hastalanmak yok! Kar, kış, tipi olmasına rağmen sakın ha hastalanmayın! Mutlaka ama mutlaka tepeden tırnağa kontrolden geçin ve öyle gelin. Çünkü kalp krizi filan geçirirseniz, size müdahale edecek bir doktor bulamayacaksınız! Evet evet, tek bir doktor bile yok. “Onca para verdik, bir doktor bile yok mu?” diye sorabilirsiniz. Var, ama müdahale edilsin istiyorsanız doktorun bulunduğu saatlerde kalp kriz geçirmeye özen göstermelisiniz. Evet, sizin verdiğiniz o paranın karşılığında otelde sürekli hazır bulundurulan bir doktor yok! Ayda yılda bir yaşanacak bir vaka için ne diye masrafa girsinler ki, değil mi? İşte düşünce aynen bu.

Alternatif olmadığında, rekabet olmadığında durum böyle oluyor. Tek bir kişi nasıl buyurursa, ilçenin kaderi de o doğrultuda şekilleniyor. Küplerini daha da doldurabilmek adına attıkları her adım, turizm hanesine vurulmuş kocaman bir eksi olarak karnemize işliyor. Birisi çıksa ve “yeter bunca yıl tek başına kazandığın!” dese, “adil (!) düzen getireceğim” dese, güzel olmaz mı? Hem de ne… Yoksa her kış aynı muhabbetleri dinlemeye devam…

 

Görev değişiklikleri

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, belediye içinde görev değişikliğine gitti. Göreve geldiği günden beri kendi kadrosunu kurmakta zorlanan Üzülmez, revizyon üstüne revizyon yaparak kafasındaki sitemi oturtmaya çalışıyor. Aslında bugüne kadar Üzülmez’den ziyade, ekibinin performansı eleştiri konusu olmuştu. Kiminle konuşsam aynı serzeniş; Üzülmez’in etrafında iş yapabilecek, kendisini doğru yönlendirebilecek ve en önemlisi halkta antipati yaratmayacak kişilerin olmaması… Bu konuda fazlaca detaya girmeden şunu söyleyebilirim ki, öyle fuzuli müdürler ve elemanlar var ki! Varlıkları bir fark yaratmadığı gibi, yokluklarında bir şey kaybedilmeyeceğini düşünüyorum. Hatta olmamaları, Kartepe adına inanın kazanç olacaktır.

Anlıyorum, her şey yazıldığı ya da konuşulduğu gibi kolay olmuyor. Anlıyorum, işin içinde siyaset, dengeler filan bir sürü gereksiz şey var. Ancak her şeyin üstünde Allah rızası varsa, milletin hakkı varsa, “gerisi boş” denmeli. Cesaretle, kararlılıkla adım atılmadığı müddetçe yönetenler hakkındaki genel algı olumluya dönmeyecektir. Biz yine de ümitvar olmaya çalışıyoruz. Bu yıl beklenen makro projelerin hayata geçirileceğine olan inancımızı diri tutmak istiyoruz. 41 Vizyon projesinin yanı sıra, birçok temel ihtiyacımız olan hizmetin de ilçemize, vatandaşımıza layık görüleceğine inanıyoruz. Dedik ya, ümitvar olmaya çalışıyoruz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR