İslâm'a göre Kurbanın tarihçesi

MAKALEYİ DİNLE

İslam'da Kurban'ın tarihçesi, Hz. İbrahim Peygamber ile başlar. İbrahim Peygamber, oğlu İsmail'i Allah'u Teala'ya kurban etmeye nezreder. Zaman gelince, kendisine bu ahdi hatırlatılır. O da gerekli hazırlığı yaparak, oğlunu kurban etmek üzere müsait bir yere götürür. Çocuğu yatırır ve bıçağı boğazına vurur. Fakat bıçak çocuğu kesmez. Bu sırada, Allah tarafından kendisine bir koç gönderilir. Bu koçu keserse, oğlunun yerine kabul edileceği bildirilir. Bu olay üzerine Hz. İbrahim kendisine gönderilen koçu keser ve ileride peygamber olacak olan oğlu İsmail kesilmekten kurtulur.

**

Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etmek istemesinin bir benzerinin de Peygamberimizin dedesi Abdulmuttalib tarafından yaşandığı haber verilmektedir. Zemzem kuyusunun kazılması sırasında Kureyşle karşılaştığı zorluklardan dolayı Abddulmuttalib eğer on tane oğlu olursa onlardan bir tanesini Kâbe'nin yanında Allah için kurban etmeyi adamıştı. Çekilen kur'ada Peygamberimizin babası Abdullah'a çıkmıştı. Abdulmuttalib adağını yerine getirmeye karar verdi. Kureyşliler böyle bir adetin yerleşmesinden korkarak, kendisine engel olmuşlardı. Daha sonra Abdullah'ın yerine 100 tane deve kurban edilmiştir.

**

Bu olayla Peygamberimizin, insanlığa kurtarıcı olarak gelişinin bir işareti olarak, insan hayatının maddi ölçüsü tam 10 misli yükselmiş bulunuyordu. İslâm'da kurban kesme geleneği Hz. İbrahim'e kadar uzanır. Hz. İbrahim'in yapmış olduğu hac ibadeti sırasında, Mina'da kurban kestiği anlaşılmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de A1lah: ''Sonra da sana: 'Doğru yola yönelerek İbrahim'in dinine uy! O müşriklerden değildi.' diye vahyettik.'' buyurulmaktadır. (16/123 Nahl) Kurban bayramının da Hz. İbrahim'den kaldığı bilinmektedir. Hz. Peygamber, kurban bayram namazını kıldıktan sonra hazırladığı iki boynuzlu koçun birisini kendisi ve ailesi için, diğerini de ümmeti için kurban etti. Sonra da: ÒAllah'ım! Bu sendendir ve sanadır.Ó buyurdu. (S. Buhârî, Trc. Tecrîd, 3/172). Hz. İbrahim'in geçirdiği büyük imtihandan sonra Allah'ın lütfettiği koç kurbanını da hatırlatan bu ibadet, böylece İslam'da da devam etmiştir.

**

Dinimizde kurban, kurban bayramı günlerinde kesilir. Sığır, manda, deve, koyun ve keçi kurban edilir.

**

Türkiye’de kurban kutlamaları…

Güneş'in doğuşundan 45 dakika sonra bayram namazı kılınır ve kurban genelde ilk gün kesilir. Kesilen bu etin üçte biri akrabaya, üçte biri fakirlere dağıtılır. Kalan üçte bir ise kurbanı kesenindir. Kesilen kurbanın etinden yapılan yemekler bayram boyunca misafirlere ikram edilir. Tanıdık ve akrabalar ziyaret edilir, çocuklara harçlık ve hediyeler verilir. Çocuklar büyüklerinin elinden öper ve bayramda tüm küslükler son bulur.

Türkiye'de her yıl çok sayıda hayvan Kurban Bayramı esnasında kesilmektedir. 2013 verilerine göre Türkiye'de 753 bin büyükbaş ve 1 milyon 930 bin küçükbaş hayvan kurban edildi. HEPİNİZE İYİ BAYRAMLAR…

 

Kesiklere dikkat

Uzmanlar Kurban Bayramı’nda sık yaşanan kesiklere karşı uyarıyor. Bir yeriniz kesildiğinde kan kaybı olmamasına dikkat edilmelidir. Ciddi kan kaybı olan kesiklerde, kanamanın kanayan yerin üzerine bastırarak durdurulması gerekiyor. Yüzük ve kol saati gibi aksesuarlar çıkarıldıktan sonra, el kalp seviyesinde tutulmalı ve eklemleri aşırı bükülmeden uygun pozisyonda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sızıntı tarzında bir kanama olduğu fark edildiğinde, kanayan kısım kalp hizasından yukarıya gelecek şekilde kaldırılarak, kanama belli oranda azaltılabilir.

 

Kartepe’de ikramiyeler ödendi

Kartepe Belediyesi 2014 yılı ikinci devlet ikramiyelerini işçilerin hesabına yatırdı. İşçiler hesaplarına aktarılan ikramiyelerini çektiler. Kartepe Belediyesi’nde çalışan 126 işçinin 650-700 TL arasında değişen ikramiyelerinin ödemesini sağlayan Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e teşekkür eden işçiler, “Bayram öncesi ikramiyelerimizin yatması bayram sevincimizi ikiye katladı” dedi.

 

İzmit’te sahipsiz köpekler toplanıyor

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri sahipsiz köpekleri topluyor. Zabıtanın Hayvanları Toplama Timi, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüsünde sahipsiz köpeklerle ilgili bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmaya Gölcük, Derince, Başiskele, Kartepe ilçe belediyelerinin ekipleri de katıldı. Sokakta tasmasız ve küpesiz başıboş olarak dolaşan sahipsiz  köpeklerle ilgili çalışmaların devam edeceğini ifade eden yetkililer, böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların, zabıtanın 153 veya 318 00 20 numaralı telefonunu arayabileceklerini söylediler.

 

Makbuz ya da fiş alın!

Tüketiciyi Koruma Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Muhterem Arslan, halkın Kurban Bayramı’nı kutlayarak yapılacak olan bayram alışverişleri hakkında açıklamalarda bulundu. Arslan, “Vatandaşlar alışverişlerde mutlaka makbuz ya da fiş almalı. Eğer bu belgeler olursa ister pazarcı esnaftan, ister çarşı esnafından ürün hakkında şikâyette bulunulabilir. Fakat belge almazlarla her hangi bir şikâyette bulunulamazlar. Vatandaşlar bu konuda çok dikkatli olmalı” dedi.

 

İzmitli Murat Okçu Isparta’da profesör oldu

İzmit’in eski esnaflarından Nurettin Okçu’nun oğlu Murat Okçu Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde profesör oldu.1969 yılında İzmit’te doğan Murat Okçu, Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu, İzmit İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi’nde okumuş ardından da ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Yine ODTÜ’de yüksek lisans sınavını kazanarak aynı bölümde lisansüstü eğitimini yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır. Prof. Dr. Murat Okçu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve İzmit Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Ayhan Acar ile sınıf arkadaşı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile de İzmit İmam Hatip Lisesi’nden okul arkadaşı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR