IOC ve TMOK

MAKALEYİ DİNLE

 

Bu kısaltmalar Dünyada ve Türkiye’de olimpik sporların patron kuruluşlarını ifade eder. Kendilerine özgü seçme ve seçilme ölçütleri vardır. Geçmişi, Pierre de Coubertin’in 1894 yılında düzenlediği bir kongreye kadar uzanır. Antik zamanlar masaya yatırılır. Modern olimpik oyunların başlatılması kararı alınır. Hatta kararın alındığı gün 23 Haziran’dır ve o günden bu yana söz konusu tarih “Olimpik Gün” olarak kutlanır.

Tesadüf bu ya, bu sene BESYO olarak 23 Haziran günü Mezuniyet Töreni yapıyoruz. Aradan tam 120 yıl geçmiş. Bu vesile ile aynı gün olimpik hareket konusunda bazı açıklamalar eşliğinde 240 civarındaki öğrencimizin keplerini fırlatmalarına tanık olacağız. Kuşkusuz bahar döneminin final sınavları ve arkasından gelecek olan bütünleme sınavları sonrasında gerçek başarı durumu ortaya çıkacak. Sonrasında mezunlarımız diplomalarına kavuşacaklar.

IOC, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin İngilizce olan kısaltmasıdır. 15 kişilik bir yönetim kurulu vardır. Tarihte ilk kez, bu kurulun içinde bir Türk bulunmaktadır. Onun dışında bildiğim kadarı ile Marketing kurulunda ve Kadınlar Komisyonunda da birer Türk üyemiz görev yapmaktadır. Eksiğim varsa seve seve tekrar yazmayı isterim. Tahmin edebileceğiniz gibi yönetim kurulunda Uğur Erdener, Marketing’de Hasan Arat, Kadınlar Komisyonunda ise Neşe Gündoğan yer alıyorlar. Onlara güç ve kuvvet dileklerimi gönderiyorum.

Şimdi bu kadar üyemiz varken neden 2020’yi alamadık sorusunu tekrar gündeme getireyim mi? Hadi vazgeçeyim. Ama Müslüman ülkelerin oylarını etüt etmek zorundayım. Kimler bize oy vermedi? Bu sorunun cevabını bilenimiz var mı? İşe başka açıdan bakınca durum farklı değerlendirilebilir. Her Müslüman ülkenin bize oy vermesi beklenir, değil mi? Ama tablo böyle değil. Aldığım bilgiler içinde yalnızca Umman’ın İstanbul’un adaylığını desteklediği söyleniyor. Diğerlerinin nereye verdiği malumlarımızdır!

Olayı büyütmenin anlamı yok. Ama bazı küçük noktaların dikkatle incelenmesi gerekir. Bize vermediler mi yoksa biz mi alamadık? İki farklı yapının ortasına düşmüş bunu tartışmaya devam ediyoruz.

Akdeniz Oyunları cephesinden bakıyorum. Thomas Bach o zaman IOC’nin ikinci Başkanı. Bach kim? 1976 yılına ve Montreal’e uzanırsak Eskrimdeki olimpik altın madalya kazanan bir sporcuyu görürüz. Davet ediyoruz ama protokolde ona yer vermeyi unutuyoruz. Ona koltuğunu veren kim? Uğur Erdener…  Sonraya doğru yol alalım: 2014 içindeyiz, Thomas Bach IOC Başkanı, Uğur Erdener zaten TMOK Başkanı idi ama küçük bir değişiklik yakaladı: IOC’nin yönetim Kuruluna seçildi…

Olimpik Hareket devam ediyor. Bazılarımız bu işin neresinde bilmiyorum ama 2024 çok uzakta değil! Sporcularımızı, antrenörlerimizi, yöneticilerimizi nasıl seçip eğiteceğiz sorularını ciddi biçimde kendimize sormak zorundayız.

Antalya’da SportAccord isimli bir toplantı yapıldı. Dünyanın tüm spor federasyonları başkanları ve genel sekreterleri orada buluştular. Yeni Spor Bakanımız da orada idi. Bir açılış konuşması yapıp gitmesi beklenirken bizzat orada kaldı. Bu durum, Türk sporu için aslında önemli bir mesaj olarak algılanmalıdır.

Haydi, artık silkelenip yeni ufuklara atılmanın zamanı gelmedi mi? Sayısı 170’i geçen Üniversitelerimizin 70 civarındaki BESYO ve Spor Bilimleri Fakülteleri sporcu yetiştirmede görev alacak eğitmenleri farklı bir formatta yetiştirmede nerede yer alacaklar? Federasyonlar ne zaman kendi iç çekişmelerinden vazgeçecekler? Medya daha pozitif haberleri ne zaman yazacak? Sponsorlar spora destek verilmesi gerektiğine ne zaman karar verecekler?

IOC ve TMOK derken bunları bir çırpıda düşündüm. Bu yazı ortaya çıktı. Olimpik hareket devam edecek. Herkese inanılmaz görevler düşecek. Bıkmadan, usanmadan bu hareketi sürdürmeliyiz. Yirmi milyondan fazla olan genç nüfusumuz farklı bir vizyon görmek istiyor… Bu feryat duyulmalıdır!..

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ersin düzgün - hocam sorulara ince dokundurmanız ve aslında ''cevaplamanız cevapları siz bulun'' anlamına mı geliyor? yoksa buna ne mani ? bilmek isterim.

Yanıtla . 0Beğen 08 Haziran 11:19
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR