26 Şubat’ta mecliste idik!

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği gibi 1992 yılı 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Ermenilerle Rusların birlikte Azerbaycan’ın Hocalı Kasabasını işgal ederek burada genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden 613 insanı dünyada eşi ve benzeri görülmeyen bir şekilde katlederek soykırım yaptılar. Rusların 366 mekanize birliği önce top ateşi ile her tarafı yıkarak, yakarak işgal ettiler. Hamile kadınların karınlarını deştiler. İnsanların kafa derilerini yüzdüler. Uzuvlarını parçalara ayırdılar. Çocukları çırılçıplak yaparak üzerlerinde sigaralar söndürdüler. Bir milyon Azeri Türkü kaçkıncı duruma düştüler. Bu insanların beklentileri ve umutları bir gün doğup büyüdükleri yere tekrar gitmeleridir.

            Bu vahşetin yıl dönümünde TBMM de konuşmaları dinlemek ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile görüşmek üzere Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu olarak 40 kişilik heyetimizle önemli görüşmeler yaptık.

            İlk önce Dostluk Grubu Başkanı Adana Milletvekili Prof.Dr. Necdet Ünüvar beyle görüştük. Sıcak, samimi bir ortamda sorunları açık bir şekilde dile getirildi.

            Dostluk Grubu Başkanı Ünüvar, sözlerine şöyle devam etti: "Bugün Hocalı katliamının 23. yıldönümünü anıyoruz. 23 yıl önce hayatını kaybeden 613 Azerbaycanlı kardeşimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bu konuda ki gündemimiz yoğun bir şekilde Azerbaycan, Dağlık Karabağ ve Hocalı Katliamı çerçevesinde devam edecek. Hocalı Katliamı bizim ortak acımızdır. 

            Mecliste 'de çok yoğun bir etkinlik takvimimiz bulunmakta. Yoğun etkinlik takvimimizi inşallah Hocalı 'da hayatını kaybeden kardeşlerimizin ruhlarını şad etmek adına da yapmamız gerektiğini de düşünüyorum. Bu konu ile ilgili Türkiye her zaman Azerbaycan'ın yanında olmuştur. Bu yüzden Hocalı 'da bizim ortak bir acımız, içimizde kanayan bir yara, sönmeyen bir ateş ve dinmeyen bir hasrettir. Çünkü Hocalının da içinde bulunduğu Dağlık Karabağ tam 21 yıldır esaret altındadır. Azerbaycan topraklarının beşte biri şu an Ermenistan tarafından işgal altındadır. 

            Federasyonu temsilen yaptığım konuşmada günün anlam ve önemi üzerinde açıklamalarda bulundum. Yüce Meclisimizin Azerbaycan’da yapılan katliamları soykırım olarak kabul edilen bir kararla dünyaya duyurulmasını talep ettik.

            Bir kaşık suda fırtına koparmayı adet edinen Ermeniler sefalet içindeler. Nitekim İstanbul’da 150 binin üzerinde kaçak gelip çalışan Ermeni vatandaşları karınlarını doyurdukları gibi, ülkelerine de para göndermektedirler. Güçlü Ermenistan yoktur. Onları kışkırtan destek veren Rusya, İngiltere, Fransa ve Amerika gibi ülkeler onlara güç vermekteler.

            Samimi görüşmelerden sonra Meclisteki konuşmaları dinlemek üzere Genelkurul’ a katıldık.

            İlk konuşmayı Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar, İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Tokat Milletvekili Reşat Doğru, Iğdır Milletvekili Dr.Sinan Oğan, , MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan günün anlam ve önemi üzerine konuştular. Ortak görüş olarak Azerbaycan’da yapılan işgal ve vahşeti kınama oldu. Azerbaycan topraklarının mutlaka geri alınması üzerinde herkes hemfikirdiler. Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olacağı belirttiler.

            İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz milletvekillerine karanfil dağıttı. Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar da karanfil ve Azerbaycan bayraklarını gruplara dağıttılar.

            Kuliste Kocaeli Milletvekillerimiz Lütfi Türkkan, İlyas Şeker beylerle kısa görüşmelerimiz oldu. İzzet Çetin Beyle de selamlaşarak kısa hal hatır sormalarımız oldu.

            Geçmiş yıllara göre Hocalı Katliamı Meclisimizde daha geniş daha anlamlı olarak dile getirildi diyebiliriz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR