CHP Kartepe aday adaylarını tanıyalım!

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz haftalarda başlattığımız Kartepe’deki siyasi partilerin aday adaylarının tanıtımına bu hafta CHP ile devam ediyoruz.
Kartepe kamuoyunda AK Parti’nin alternatifi olarak görülen tek parti CHP.
CHP’nin bu durumunu aday adaylığına olan taleplerle de görmek mümkün.
Şimdilerde aday adaylığını açıklayan altı isim var ve bu isimlerin kamuoyunda nasıl algılandıkları ile ilgili verilere bakalım isterseniz.
YAŞAR SÖNMEZ:
Yaşar Sönmez, bilindiği gibi 2009’da CHP’nin Kartepe adayı olmuş ve yüzde 32 gibi o döneme göre başarı sayılabilecek bir oy almıştı.
Sönmez, 2009’da AK Parti’nin mevcut adayına gösterilen tepki oylarının büyük çoğunluğunu CHP’ye çekmeyi başarmıştı.
CHP içerisinde Sönmez ile bu sefer seçimlerin alınacağına inanan ciddi bir kesim var. CHP Kartepe tabanında geçmişten gelen bir ağırlığı bilinen bir gerçek.
Her ne kadar CHP’li Haydar Akar ile limoni ilişkisi ve çok fazla borcu olduğu yönünde bir hava estirilmeye çalışılsa da CHP Kartepe’nin en güçlü adaylarından.
ÖMER HAZER:
İzmit eski İlçe Başkanı ve aynı zamanda Uzuntarla Belediye Başkanlığı yapmış olan Ömer Hazer geçtiğimiz dönemde Kartepe’den aday adayı olmuş ve CHP Kartepe teşkilatında pozitif yönde isim yapmıştı.
Kartepe kamuoyunda ismi çok fazla bilinmese de bugün için güçlü adaylardan görülüyor.
CHP milletvekili Haydar Akar’la olan yakın ilişkisinin adaylığı konusunda elini güçlendirdiği belirtiliyor.
Hazer’in siyasi arenada fazla yıpranmamış olması adaylık şansını arttırırken kamuoyunda ki karşılığı ile ilgili düşünceler sıkıntı olarak görülüyor.
BÜLENT SARI:
Birkaç ay öncesine kadar CHP Kartepe İlçe Başkanlığı yapan Bülent Sarı halihazırda Kartepe Belediyesi meclis üyesi.
Son beş yıl siyaset arenasında pişen Sarı’nın genç ve dinamik görüntü çizmesi parti içerisinde elini güçlendiriyor.
Gerek kamuoyunda gerekse CHP içerisinde, siyasette ki tecrübesinin hala daha zayıf olduğu yönünde kısmi bir inanış var.
Fakat parti içerisinde Bülent Sarı için çok ciddi çalışan bir kitlenin olduğu ve dolayısıyla en az diğer güçlü adaylar kadar şansının olduğu belirtiliyor.
SELAHATTİN ALTINKAYA:
CHP’nin Kartepe’de ismi en fazla konuşulan aday adaylarından biriside Selahattin Altınkaya.
CHP’nin Yaşar Sönmez’le birlikte en fazla tanınan ismi olan Altınkaya’nın iki dönem Köseköy Belediye Başkanlığı tecrübesi Kartepe kamuoyunda yakından biliniyor.
CHP içerisinde, Kartepe’deki sağ kesimden oy alıp, seçimi kazanabilecek tek isim olarak görülmesi adaylık konusunda elini güçlendirdiği belirtiliyor.
Diğer taraftan CHP kökenli olmaması ile parti yöneticilerinin adaylar konusunda ki farklı düşünceleri handikap gibi görülmesine rağmen, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Seçimi kazanabilecek adaylarla yola çıkacağız’ söylemlerinin elini güçlendirdiği belirtiliyor.
BEYHAN KORKMAZ:
CHP’nin Kartepe’de ki en aktif kadınlarının başında tartışmasız Beyhan Korkmaz geliyor.
Genç yaşına rağmen kadim CHP anlayışını her platformda savunan Korkmaz, 2011 genel seçimlerde de milletvekilliği aday adayı olmuş ve kamuoyunda adından söz ettirmişti.
Şimdi şansını Kartepe’de başkan adaylığı konusunda deneyen Korkmaz için kamuoyunda aday gösterilmesine pek şans tanınmıyor.
Kartepe’nin kendine has sosyokültürel yapısı adaylığı konusunda önünü tıkadığı belirtilirken, Kartepe’yi ve sorunlarını iyi bilmesi aday gösterilmesi yönünde artı olarak görülüyor.
ZÜMRÜT SEVİNÇ:
CHP’nin Kartepe’de en az şans tanınan aday adaylarının başında Zümrüt Sevinç geliyor.
Gazeteci kimliğiyle azda olsa Kartepe’de tanınan Sevinç’in adaylığı CHP kulislerinde ve kamuoyunda salt CHP’nin zenginliği olarak görülüyor.
Aynı zamanda Psikolog olan Sevinç’in Kartepe’ye dair düşünceleri gerek partililer gerekse kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.
*****
Evet Kartepe’nin aday adaylarını sizlere tanıtmaya çalıştık.
Geçtiğimiz dönem yapılan yerel seçimlere göre aday adayı sayısını ikiye katlayan CHP Kartepe’nin bu sefer ne kadar iddialı olduğu görülüyor.
Muhafazakar yapısı ile bilinen seçmenlerin fazlalığı göz önüne alındığında CHP’nin Kartepe’de şansının az olduğu ortaya çıkıyor.
Ancak yerel seçimlerde adayların etkisi göz önüne alındığında CHP’nin Kartepe’de seçimlere ortak olabileceği hatta seçimi alabileceği de bir gerçek.
AK Parti ve CHP’nin bu kritik süreçte nasıl ve ne şekilde karar vereceği şimdiden merak konusu…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR