Unutulmaya yüz tutan ata sporlarından: Aba Güreşi

MAKALEYİ DİNLE

Güreşçilerin sırtlarına aba giyerek, bellerine kuşak bağlayarak yaptıkları güreştir. Günümüzde Hatay ve Gaziantep yörelerinde yapılır. Ancak her iki yörenin de Aba güreşi arasında uygulanış bakımından Kapışmalı ve Aşırtmalı Aba güreşleri olarak farklılıkları vardır. Davul zurna eşliğinde güreş yapılır.

Kapışmalı Aba Güreş Meydanının zemini çayır (çim) veya yumuşak deniz kumu olup, 30x30 metre ölçüsündedir. Etrafı dikensiz tel veya ip ile çevrilir. Kapışmalı Aba Güreşleri gece yapıldığından gerekli aydınlatma araçları sağlanır. Kapışmalı Aba Güreşi müsabakalarında hava muhalefeti ve diğer zaruri nedenler vuku bulursa müsabakalara salonda devam edilir.

Aba güreşi Dünya federasyonu 2013 yılında Hatay’da kuruldu.

Tarihçesi: Güreş sporunun tarihine bakıldığında en eski güreş türü olarak Aba Güreşi gözlenmektedir. Bu güreş türü İskit, Saka, Uygur, Karahan, Moğol, Özbek, Kazak, Çağatay, bugünkü sınırlar içerisinde de Gaziantep, Antakya yörelerinde yaşayan Kızık Türkleri’nce yapılmaktadır.

Aba güresi, dünyada giysilerle yapılan ilk güreş türlerindendir. Orta Asya’da mücadele ve askeri eğitim aracı olarak yapılan güreş sporu M.Ö. 4 YY’da Türk topluluklarınca Çinli’lere öğretilmiştir. Hatta Uzakdoğu yakın boğuşma sporlarından olan Judo, Aba Güreşi’nin biraz değiştirilerek modernize edilmiş seklidir. Bugün İsveç’te yapılmakta olan pantolon güreşinin de, Orta Asya’da yapılan göçler sırasında Baltık bölgesine yerleşen Hun Türkleri tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kapışmalı Aba Güreşi Giysileri: Sporcular üstlerine aba (Kıldan veya çadırdan yapılmış özel giysi) altlarına ise diz kapağını geçmeyecek şekilde şort veya kispet giymek zorundadır bellerine de kuşak sararlar. Ayakları yalın ayak çıplak olacaktır.

Aba Güreşlerinde müsabaka esnasında sporcuların el, ayak ve kollarında

yaralamaya neden olacak herhangi bir takı vb. eşya takamazlar ve bulunduramazlar.

Yasak Oyun ve Hareketler:

a) Rakibine çift sarma ve çift kle vurarak hakemin itirazına rağmen ısrarla devam etmek,

b) Yer kündesinde bel kemiği üzerine basınç yapmak ve dirsek ile bel kısmına bastırmak,

c) El ve ayak parmaklarını tutmak ve tersine bükmek,

d) Oyunu tatbik eden güreşçinin havaya kaldırdığı rakibini baş üstü yere vurması,

e) Rakibin gözüne, kulağına, burnuna ve ağzına kasten parmak sokmak, Rakibini ısırmak ve

tırmalamak,

h) Rakibin şort veya mayosundan tutmak, kasıtlı abasını gevşetmek,

i )Hakemin dur ihtarına rağmen dinlememek ve hakemle münakaşa etmek,

j) Rakibine küçük düşürücü hareketlerde bulunmak, Rakibini ısırmak ve tırmalamak,

k) Devamlı meydan dışına çıkma ( kaçma ) ve seyircilerin üstüne rakibini itme,

l) Rakibin boğazına baskı yapmak, gırtlağını ve çenesini aba ile sıkmak,

m) Yüzük, saat, kolye ve metal içerikli ziynet eşyası takmak,

n) Abanın altına gömlek ve benzeri giysi giymek.

Diğer bir anlamda sporcunun hayatını tehlikeye sokan her hareket yasaktır.

Bu yasak hareketleri yapanlar önce ikaz edilirler, tekrarında ihtar cezası uygulanır.

Abanın Çıkarılması

Müsabaka sonunda sporcular usulüne uygun olarak önce kuşağı çözer, abayı çıkararak önceden belirlenmiş yere bırakırlar. Meydanı terk etmeden abayı çözüp, gelişi güzel fırlatmak spor adabına yakışmayacağından ceza kuruluna sevk edilirler.

“Türk Milleti, tarihin her döneminde kendine has gelenek ve görenekleriyle kendi kimliğine has kültürler oluşturmuştur. Oluşturulan bu kültürlerin başında güreş kültürü gelmektedir. Bu gün unutulmaya yüz tutan güreş türlerimizden birisi de Aba Güreşleridir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR