Ramazan sonrası bayram…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Bugün öyle sizleri sıkmak ya da kargacık burgacık fikirlere boğmak istemiyorum.

Açıkçası çok da uzun tutmayacağım yazıyı. Zira bir kutlu ayın bitiminin hüzne de var biraz gönüllerde.

Ömrümüzden bir dönemi, kutsal zamanlardan bir Ramazan ayını daha geride bıraktık. Bu bitiş kimisi için bir hüzün sebebi ise de, başta çocuklarımız olmak üzere ir çoğunluk için de ayrı bir bayram sevinci anlamını taşıyor.

Belki büyüklerimiz kadar Ramazan anısı sahibi değiliz, ama yine de ilk tuttuğum orucu, bu nedenle annemin teşviki ile babamın benim için aldığı iftariyelikleri dün gibi hatırlarım.

Kısacası eskiden daha bir heyecanla beklenirdi Ramazan dönemleri. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azat olan bir dönemi bitirdik ve artık bugünden itibaren bayram sevincini birlikte yaşayacağız.

Neredeyse gelen bütün bayram mesajlarını okudum. Özellikle devlet kademelerinde görevli kişilerin sözlerinin genelinde benzer ifadeler vardı. Hemen herkes, birlik ve beraberlik, dargınlıkların bitmesi ve büyüklere saygı, kabirlerin ziyareti gibi özel anlam içeren cümleler kurmuşlardı.

Elbette araya sıkıştırılan cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili mesajlar da yok değildi.

Evet, bayram sonrasında son derece çetin bir seçim sürecine girmiş olacağız. Bayram neşesi ve biraz da rehavetini saymazsak, sadece 10 günümüz kaldı.

Malum, daha önce cumhurbaşkanlığı adaylarından önce Selahattin Demirtaş, ardından çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ilimizi ziyaret etti. Son olarak 3 Ağustos’ta da hali hazırdaki Başbakan ve seçimin en büyük favorisi durumundaki Recep Tayyip Erdoğan ilimize gelecek.

Hedef, yerel seçimde bulunan yüz otuz bin kişi rekorunun kırılması…

Tayyip Bey’in bir takım avantajlarla seçim sürecine girdiğini, adaylığını destek bazı özelliklere sahip olduğunu daha önce söylemiştim.

İşin özünde parti liderleri sonuçlar açıklandığında bazı özel kararlar almak zorunda kalabilirler.

Örneğin MHP’de Devlet Bahçeli, seçimleri Erdoğan’ın kazanması durumunda parti tabanının istifa baskısına maruz kalabilir.

Açıkçası benim görüşüm bu yöndedir. Erdoğan, bu zamana kadar çok parti liderini emekli etmiştir. Hatta Bahçeli bile bir ara istifa etmiş, sonra kararından dönerek genel başkanlığa yeniden aday olmuştur.

Kemal Kılıçdaroğlu da CHP tabanından benzer bir tepki görecektir. Bu yüzden ana muhalefet partisi içinde mutlaka bir değişim rüzgarı eseceğini düşünüyorum.

Peki seçimi Ekmeleddin Bey kazanırsa, ne olur. Açıkçası bu da Tayyip Erdoğan karizması için kırılma noktası olacaktır. Artık eski Tayyip Erdoğan olarak karşımıza çıkamayacaktır. Çünkü siyasette ipin ucu kaçtı mı, gerisi çorap söküğü gibi gelir…

Ancak kişisel kanaatim, yarışı Tayyip Bey’in en azından ikinci tur sonunda kazanacağı yönündedir. Siyasi yapı bunun için çok müsaittir. İstenilen zemin sağlanmış durumdadır.

Ekmel Bey gerçekten çok dolu bir insan. Karizmatik ve kültürlü kişiliği onu bu işte ayrı bir yere koymamıza neden oluyor. Ancak daha önce de belirttiğim gibi, bu yarış kendisi için çok adil değil. Hem imkanlar mahdut, hem de Tayyip Erdoğan gibi bir isme karşı seçim kazanmak öyle kolay bir mesele değil.

Haliyle kendisi için üzgün olduğumu ifade etmeliyim. Fakat keşke böylesine birikime sahip bir kişiliğin, bir şekilde devlet otoritesinde yer bulabilse.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Kocaeli halkının Ramazan Bayramı’nı kutluyorum.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR