Nuh Çimento, muhtarların eleştirilerine cevap verdi!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Sevgili okurlar;

Pazartesi günü “Nuh Çimento, Herekeli muhtarlara Ramazan iaşe yardımını neden kesti?” başlıklı bir yazı yazdım.

Yazımda, Agah Ateş Mahallesi Muhtarı Halil Vardar ve Hacı Akif Mahallesi Muhtarı Şadan Biçer ile aynı görüşte olan Kışladüzü Mahalle Muhtarı Süleyman Umutlu’nun, Nuh Çimento’nun verdiği Ramazan iaşe yardımlarını kesmesiyle ilgili sitemlerini dile getirdim.

Muhtarlar, iaşe yardımlarının Nuh Çimento’nun ilk kurulduğu yıldan beri devam ettiğini, ama yeni yönetim tarafından bunun kesildiğini ifade etti.

**

Yazının çıktığı günün ertesinde gazetemizin santralinden beni aradılar…

Nuh Çimento’dan Halil Bey’in benimle görüşmek istediklerini söyledi…

 Tamam dedim…

Çarşamba günü saat 11.00 için randevulaştık…

İnsan Kaynakları Direktörü Sayın Halil Can ve Kurumsal İletişim ve Gelişim Uzmanı Sayın Ersin Başyıldız, ziyaretime geldiler…

**

Halil Bey, 1 yıldır görevde olduğunu, bu süre zarfında yönetimde bazı değişimler olduğunu, Nuh Çimento olarak bu süre içinde birçok kişi ve kuruma yardım ettiklerini söyledi…

**

Halil Bey, muhtarların bu açıklamasına anlam veremediğini ifade ederek şunları söyledi;

**

“Kurum olarak gerek kadrolu işçimize, gerekse taşeron işçilerimize her türlü yardımı yapıyoruz. Önceki yıllarda çalışanlarımıza 50 liralık Ramazan yardımı yapılırdı.

Bu yıl hem kadrolu, hem de taşeron çalışanlarımıza 270 bin liralık alışveriş çeki verdik.

Çalışanlarımız Metro AVM’ye gidip istedikleri gıda malzemelerini aldılar.

Taşeron çalışanına Ramazan çeki veren Türkiye’de ilk kurumuz.

**

Kurum olarak 700 öğrencimize burs veriyoruz…

Dilovası Belediyesi’nin talebi doğrultusunda 2 bin kişiye iftar verilmesini sağladık.

Ayrıca yakın zamanda kadrolu, taşeron ayrımı yapmadan bütün çalışanlarımıza iftar vereceğiz.

1000 öğrencimizi Uluslararası Fuar Merkezi’ne götürerek eğlendirdik.

**

Biz maddiyata bakmadan bu kadar çalışma yaparken, Herekeli muhtarların iaşe yardımı üzerinden bizi eleştirmesine üzüldük.

Böyle bir eleştiriyi hak etmedik, böyle bir eleştiriyi de kabul etmiyoruz.

Zaten devletimizin kurumları yardıma muhtaç kişilere gerekli yardımda bulunuyor.

Devlet kurumları muhtarlardan liste alıp gerekli yardımları yapıyor.

Ayrıca, bizim muhtarlara iaşe yardımında bulunmak gibi bir mecburiyetimiz de yok.

Muhtarlar, ‘Nuh Çimento iaşe yardımında bulunmuyor’ diyerek, sanki kurumuz iaşe yardımını yapmak mecburiyetinde imişiz gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar.

Hayır efendim, iaşe yardımında bulunmaya mecbur değiliz. Bizden önceki yönetim, böyle bir yol izlemiş olabilir. Ama bizim muhtarlara iaşe yardımında bulunalım, muhtarlar mahallesinde belirlediği kişilere iaşe yardımında bulunsun gibi biz düşüncemiz yok.

**

Ayrıca kurum olarak şuna dikkat ediyoruz…

Bu konu çok hassas…

Muhtarlar, kendi mahallesinde dağıttığı iaşe yardımları sonrasında, kendi mahalle sakinleri arasında kurumumuza karşı tavır alınabilir. Mahalle sakinleri, “neden o aileye yardımda bulunuluyor, neden bize verilmiyor” diyebilir.

Bu kişiler kurumumuza karşı tavır da alabilir. Biz kurum olarak böyle bir riski göze alamayız. Biz yardım kuruluşu değil, ticari bir kurumuz. Gerçekten de çok ihtiyacı olan bir aile varsa, muhtarlar bize isim bildirir, biz farklı kaynaklardan o aileye yardımda bulunabiliriz.

**

Biz Hereke’ye, Herekeliye her türlü değeri veriyoruz. İş alımlarında Herekelilere öncelik tanıyoruz. Biz bu kadar çalışanımıza değer verirken, biz bu kadar yardımda bulunurken, muhtarların birkaç Ramazan paketi için bizi eleştirmesini, sanki mecburmuşuz gibi davranmalarını kabul edemiyoruz” dedi.

**

Halil Bey’in söylemlerini yukarıda okudunuz…

Yazıdan şu sonuç çıkıyor;

Nuh Çimento A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Tevfik Bilgin, her konuda çok hassas…

Fabrikaya zarar gelecek, fabrikaya yönelik olumsuz düşünce içinde olacak davranışlardan kaçınıyor. Muhtarlara Ramazan paketlerinin verilmemesinde ince bir nokta var…

Nuh Çimento A.Ş., kendileri tarafından verilecek olan Ramazan paketlerinin muhtarların, kendi mahallesinde dağıttığı aileler arasında sıkıntı yaratacağından endişeli. Mesela, muhtarlar yardımları Türk kökenli bir aileyi yardımda bulunursa, Kürt kökenli bir aile, neden bize yardım yapılmıyor deyip, Nuh Çimento’yu suçlamasından çekiniyor. Zira böyle bir düşünce, doğal olarak Nuh Çimento’ya zarar veri…

İşte Nuh Çimento yapılacak yardımların toplumda spekülasyonlara neden olmasından çekindiği için muhtarlara Ramazan paketi yardımında bulunmuyor.

**

Nuh Çimento A.Ş.’nin bu düşüncesine saygı duymak lazım…

Zira çok hassa bir konu…

Nuh Çimento ticari bir kurum. Ticari bir kurumun bir yardım yüzünden spekülasyona uğraması elbette hoş olmaz.

Muhtarların düşüncelerini köşemde yazdım…

Nuh Çimento’nun verdiği yanıtı yukarıda ifade ettim…

Buradan taraf olmak istemiyorum…

Her iki tarafın da düşüncesine yer verdim…

Bu konuya da son noktayı koyuyorum…

 

 

Nevzat Doğan’a teşekkür

Kocaeli Bilim Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Recep Özcan,  Mahmud Esad Coşan Camii Dernek Başkanı Yakup Yavuz ve dernek yöneticileri, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı makamında ziyaret ettiler.Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Mahmud Esad Coşan Camii Dernek Başkanı Yakup Yavuz, İzmit Belediyesi tarafından Yahya Kaptan girişinde yaptırılan Muhsin Yazıcıoğlu Görev Şehitleri Anıt Parkı ve camii çevresinde yapılan çalışmaların bölgeye ayrı bir değer kattığını belirterek yapılan hizmet için Başkan Doğan’a teşekkür etti.

 

İnşallah Solotürk ekibini

İzmit’te görmek istemiyoruz!

İzmit Belediyesi’nin girişimleriyle kurtuluş etkinliklerine katılan Solotürk ekibinden Üsteğmen Erhan Günar, Astsubay Kd. Cvş. Erkan Alaz, Astsubay Üstçavuş Efkan Temiz ve Astsubay Üstçavuş Yiğit Surgun, İzmit’te gördükleri büyük ilgiye teşekkür ettiler. Ekip, “Davet olursa bundan sonraki kurtuluş etkinliklerine de gelmeye hazırız ”dediler. Açıkçası, Solotürk ekibinin gösterileri herkesi rahatsız etti. Uçaklar geçerken, birçok otomobilin alarmı çaldı. Kulakları sağır eden bir gürültü vardı. Hastası var, rahatsızlığı olan var. İzmit Belediyesi’nden ricamız, bir daha böyle bir rezilliği bize yaşatmasınlar.

 

ODTÜ Üçüncüsü Kuzey

Kıbrıs Kampusu’ndan

ODTÜ Ankara’ya göre daha düşük puanlarla öğrenci kabul eden, ancak öğrencilerini 58 yıldır eğitim kalitesi tüm dünyada kabul edilen ODTÜ standartlarında mezun eden ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu iddiasını bir kez daha kanıtladı.ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans Programı ve Kampus birincisi Oğuz Kazan, aynı zamanda ODTÜ üçüncüsü oldu.

Konuyla ilgili basın bülteni ile görselleri ekte ve aşağıda bilginize gönderiyoruz

 

Çekçeke izin yok

 

İzmit Belediyesi Zabıta ekipleri, çek-çek diye tabir edilen el arabalarıyla cadde ve sokaklarda eski kağıt toplayanlara yönelik denetimlerini sıklaştırdı. Geri dönüşüm firmaları dışında  kağıt toplamanın yasal olduğunu bildiren İzmit Zabıtası, “ çek çek arabalarıyla kağıt toplayanlar özellikle kent merkezinde görüntü kirliliğine neden oluyorlar. Hem görsel kirlilik oluşturan hem de yaya ve araç trafiğini olumsuz olarak etkileyen bu kişileri defalarca uyarıda bulunduk. Uyarıları dikkate  almayanlar hakkında da yasal işlem yapıyoruz” dediler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR