Amatör kulüplerin yemeğinde

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz Cumartesi günü Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun 30. Yıl yemeğine katıldım. 15 yıldan bu yana tanıdığım birçok dostumu görme fırsatım oldu. Yemeğin iki önemli konuğu vardı. Birisi her zaman olduğu gibi amatör ve sporun yanında olan İbrahim Karaosmanoğlu ve konfederasyonun kurucusu Rıza Sümer… Her ikisinin yaptığı konuşmalar önem arz eden bir içeriğe sahipti.

Karaosmanoğlu’nun yaptığı konuşma içindeki Beden Eğitimi dersine yaptığı vurguya değinmek istiyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak spora verdikleri hizmetleri anlatan ve özellikle sahası uygun olan okullara inşa ettikleri  spor salonlarının kullanımını açıklayan Başkanın, aynı zamanda beden eğitimi ve spor dersinin yeniden ele alınması gerektiğini açıklaması ilginç idi.

Dikkat ediniz, okulların spor kolları, kulüpleri, lig heyetleri, komiteleri ve diğer bazı küçük yapılanmalarının tamamı iptal edildi. Okul aile birlikleri bile tam anlamı ile çalışamıyor. Bu durumda iş beden eğitimi ve spor dersine, Beden Eğitimi Öğretmenine kalıyor. Eğer bu sistem de iyi şekilde çalışmaz ise gelecekteki kötü tabloyu hissetmiş olmalı ki, Başkan bu konuda oraya gelen tüm kulüplerin yetkililerine önemli bir mesaj verdi.

İşin özeti, amatör spor kulüpleri her ne kadar kulüp yapılanması içinde olsalar da okullarla olan temaslarını kesmemeli, sporcu kaynağı olarak okulları tercih etmeli, okullardaki beden eğitimi ve spor öğretmenlerini çalıştırıcı olarak kullanabilmelidir.

Aynı masayı paylaştığımız iki daire başkanı (Gençlik ve Spor – Basın Yayın) ve TÜFAD başkanı ile hem gençlik, hem spor hem de medya üzerine hoş bir sohbet yapma imkanımız oldu.  Çocuklara, gençlere daha çok spor yaptırabilme, yapılanları kamu ile paylaşma üzerine konuştuk. Buradan çıkardığım ders, her kişi ve kurumun her koşulda spora hizmet etmek için yanıp tutuşmasına tanık olmamdır.

Yemeğin olduğu yer, kentimizdeki çok yıldızlı otellerinden biri idi. İsmini yazmamın sakıncası yoktur umarım, hem servis hem de yemek kalitesi puanları topladı. Wellborn’un Genel Müdürü ve şeflerinin ellerine sağlık… Kötüyü eleştiriyorsak, iyileri de açıklamak görevimdir diye düşünüyorum. İyi şeyleri izliyor ve alkışlıyoruz.

Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun 30. Kuruluş Yılını ben de kutluyorum. Şu anda başkanlığını yürütmekte olduğum iki sivil toplum örgütü olarak bu federasyona desteğimizi sürdürüyoruz. Ağırlıklı olarak futbol görünse de diğer birçok amatör spora katkı veren kulüplerimizi unutmuyoruz. Kulüpler olmasa spor da olmaz. Bu vesile ile 2016’yı “Sporda Kulüp Yılı” olarak kutlamaya ne dersiniz?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR