Muhalefet sorunu var!

MAKALEYİ DİNLE

Olmayan bir şeyin yazısı bu. Hiçbir yerde olmayan, olmayışıyla da yaşantımızı hayli zora sokan “eleştiri” kavramı… “Muhalefet edememe” sorunu…

Son zamanlarda sıkça dillendirilen “Türkiye’de iktidar değil, muhalefet sorunu var” sözüne büyük ölçüde katılan biriyim. İktidarın eleştirisini yapabilecek, doğrusunu yanlışını nedenleri ve sonuçlarıyla ortaya koyabilecek, oy verenleri de vermeyenleri de etkileyebilecek nitelikte bir muhalefet anlayışına rastlamak mümkün değil. Biz sanıyoruz ki, muhalefet etmek “her şeye karşı çıkmak” demek. Ama görülüyor ki, fanatiklik derecesindeki particilik anlayışıyla bırakın iktidar olmayı, doğru düzgün muhalefet bile olunmuyor.

Kelime anlamı “karşı görüşte olan kişiler topluluğu” deniyor muhalefet için. “Muhalefet etmek de hep itiraz etmek olsa gerek” gibi düşünüyor olabilir miyiz? Durum bu olsa gerek ki, muhalefetlerde ne bir proje önerisine rastlıyoruz, ne aydınlatıcı bir düşünceye, ne de bir hizmet hevesine. Derdimiz, ya işin ne olduğuna bakmaksızın “öldürmek için” eleştirmek, ya da “adından söz ettirebilmek için” eleştirmek. Daha kendini bile eleştirmekten hoşlanmayan bireyleriz. Önce kendimize muhalif değilsek, nasıl gelişeceğiz? Aile içinde, toplum içinde, iş yerlerinde, siyasi kültürde muhalefet anlayışını nasıl oturtacağız? Sağlıklı bir eleştirel bakış açısı kazanmak gerekiyor. Aksi takdirde eleştiri oluyor, fakat ciddiye alan olmuyor. Onun adı da sadece “kulp takmak” oluyor. Çünkü kalitesiz, içi boş, kötü niyetli, faydasız eleştiriler yumağına katılıyor hepsi.

Yerel siyasette de bu tarzın örneklerini görmek pek mümkün. Ülkedeki hastalıklı muhalefet anlayışı Kartepe’ye de bulaşmış durumda. En güzel örneğini, yakın zamanda belediye meclisinde gördük. İnternet üzerinden canlı izlenebilen meclis toplantılarının birinde, muhalif partinin meclis üyelerinin oylanan maddeye yaptığı çıkış durumu çok iyi anlatıyordu. “Derbent’ten Kartepe zirveye yol açılması” konusunun oylandığı mecliste, muhalifler ret oyu kullandı. Birkaç meclis üyesi, “yol açmak çözüm değil” gibi itirazlarda bulundu. Gündem ise aslında Derbent’ten zirveye çıkan yolun kalan yarısının tamamlanmasıydı. Yani, zaten açılmış olan bir yolun üst yapı işinin oylamasında bile muhalefet etme gereği duyuyoruz.

Yolun açılması; Maşukiye’nin artık kaldıramadığı yoğunluğu Sapanca’ya değil Derbent’e yönlendirmek, bölüştürmek demek. Kartepe’deki kayak turizmini düzene oturtmak için yolla birlikte yapılması gereken bir çok şey var. Otel ihtiyacı var, sosyal tesis ihtiyacı var, alt-üst yapı ihtiyacı var… Hepsini konuşmak, etkili çözüm ve doğru projeler üretmek gerekir. Ancak “ona karşıyız, buna karşıyız” demekle işler düzelmez. Düzelmeyeceği gibi, herhangi bir iş de yapılamaz. En azından, yalnızca muhalif olma adına, açılan yolun tamamlanmasına itiraz etmemek gerekir. Daha muhalefet bile yapamazken, iktidar olmayı beklemek hayal oluyor sonra…


Başkan yardımcılarına bakış - 2

Geçtiğimiz hafta Zafer Arat’la başladığımız başkan yardımcıları ile ilgili değerlendirme yazılarına, “Murat Sabri Çakır” ile devam ediyoruz…

Makine mühendisi olan Çakır, Başkan Üzülmez’in göreve geldiğinde ekibine ilk aldığı isimlerden biri. Sahibi olduğu doğalgaz firmasıyla ağırlıklı olarak Kartepe’de yaptığı işler neticesinde hatırı sayılır bir çevreye de sahip.

İlk kez hem belediyeci hem siyasetçi olduğu için, başlangıçta epey zorlandı. Ancak kısa zamanda çalışkanlığı ve kurduğu diyaloglarla hızlı bir ivme yakaladı. Şimdilerde “Kültür ve Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı” ile “Kartepe Belediyespor Kulüp Başkanlığı” görevlerini sürdürüyor. Maddi durumu iyi olmayan onlarca aileye ücretsiz yemek götürülmesinden, öğrenci burslarına; aşçılık eğitimlerinden, sivil toplum kuruluşları ile diyaloglara kadar geniş yelpazede çalışmalar yapıyor. Tasarruf tedbirleri ile kasada para kalmasına öncülük edenlerden. “Beyt-ül mal” konusunda oldukça hassas. Bu konuda en güvenilir isimlerden biri diyebiliriz.

Halim selim yapısı kendisine olumlu katkı sağlarken, kimi zaman da büyük eleştirilerin odağı haline getirebiliyor. Girdiği bu siyaset kulvarı kendinden ve performansından neler götürecek, zaman gösterecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli - AK PARTİ HÜKÜMETİ BAŞARILI;AK PARTİ HÜKÜMETİ'Türkiye'ye yapılmak istenen tüm iç ve dış müdahale ve etkenlere karşı başarılı bir ülke yönetimi sergiliyor..CHP olsaydı ülke kaos ve yokluk,ekonomik buhran yaşardı;Ana muhalefet ve muhalefet partileri hiçbir program sunmuyor ve sunamıyorlar..İşleri güçleri yaptıkları saldırılarla ülkeyi karıştırmaya çalışmak,CHP ve KILIÇTAROĞLU'tam bir papağan eline verdikleri kağıtları okuyup,okuyup duruyor,Kaset genel başkanı (mason locası üyesi hain)'İsarile hiç bir şey diyemiyor zaten.CHP'nin kendi içinde uyum,ahek falan yok hep kavga ediyorlar..Yönettikleri belediyelerde yolsuzluklar almış başını gitmiş.Ak parti hükümetinde yolsuzluk yok;Bütün devletler uluslar arası arenade gizli ticari işler yaparlar CHP ve PARALEL yapı T.C'nin gizli devlet işlerini (ticari işleri)'yolsuzluk adı altında ülke menfaatlerini hiçe sayarak oy için ortalara döktüler..

AK PARTİ hükümetinin sağlam irade ve ekonomik yönetim yapısı ile bunuda ucuz atlattık.Türkiye ve millet olarak AK PARTİ'ye güvenmeliyiz..Dış güçlerle işbirliği yapan muhalefet partilerine itibar etmemeliyiz.Türkiye ekonomisi AK PARTİ hükümeti ile büyüdü;İngiltere büyüyen Türkiye'yi istemiyor Irak'a konulan petrol ambargosonu kendileri delince birşey yok biz delince içimizdeki hainleri (maşaları CHP&Paralelciler&Muhalefet partileri)'kullanıp bunun adı yolsuzluk oluyor,yolsuzluk yok devlet bazı Ticari işleri açıklayamaz.Küresel ekonomide durmadan karşılıksız para (dolar)'basan güçlere karşı bizde gardımızı almak zorundayız adamlar yüzen,tam yol giden gemimizi batırmak istiyorlar,Türk milletini kendilerine köle,uşak yapmak istiyorlar..İçerideki işbirlikçileri CHP ve muhalefete kulak kabartmayın söylediklerinin hepsi yalan MHP'çok milliyeti geçiniyor bir zamanlar ülke çetelerden geçilmiyordu..Türkiyenin yolu AK PARTİ'ile açıktır biraz sabır..

Yanıtla . 0Beğen 06 Şubat 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR