İletişim, Edebiyat, Müzik ve Sanat Kongresi

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli, çok yakında kongreler şehri olacak. İstanbul’un büyüsüne rağmen, ulaşım kolaylığı, sıcak insanları ve pratik çözümlerin çok çabuk bulunması sebebi ile galiba orada yapılacak bazı kongreler buraya taşınmaya başlayacak…

 

Şimdi, geçenlerde düzenlenen bu kongreyi değerlendirmek istiyorum:

1. Uluslararası İletişim, Edebiyat, Müzik ve Sanat Çalışmalarında Güncel Yaklaşımlar Kongresi 24-25 Mart 2016 tarihleri arasında Başiskele’deki Wellborn Hotel’de gerçekleştirildi. Kongrede ana konu başlıkları olarak “İletişim, Edebiyat, Müzik ve Sanat” mercek altına alındı. 4 ana konu başlığı altında farklı alt konuların akademik ve bilimsel anlamda incelenmesi sağlandı. Türkiye’den ve birçok ülkeden yoğun bir katılıma sahne olan kongrede 438 bildiri bilim kurulu tarafından incelemeye alındı ve 102 bildiri kabul edilerek sunuldu. 22 oturum, 8 davetli konuşmacı ile birlikte toplam 30 seans kongrenin ana yapısını oluşturdu.

 

300’ün üzerinde akademisyenin katıldığı 1. Uluslararası İletişim, Edebiyat, Müzik ve Sanat Çalışmalarında Güncel Yaklaşımlar Kongresi’nin başkanlığını ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Emine Demiray üstlendi. Prof. Dr. Demiray; “Çok başarılı ve interdisipliner bir kongre oldu. Akademisyenlerin bu tarz etkinliklerde bir araya gelmesi bilim adına büyük katkı sağlıyor. Bir sonraki yıl katılımın daha da artacağını düşünüyorum” şeklinde görüş belirtti.

 

Gerek teorik, gerekse de pratik açıdan doyurucu bir niteliğe haiz olan kongrede akademik, sosyal hayat, spor, hukuk, iletişim, medya, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, televizyonlar, radyolar, tiyatrolar, teknoloji üretimi yapan kurum ve kuruluşlar, sanatçılar, müzisyenler, dansçılar, düşünürler ve eğitim alanından katılımcılar görüş ve fikirleriyle katkı sağladılar.

 

Düzenleme kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık ile yaptığımız bir konuşma esnasında, “Kongre bizler açısından oldukça tatmin edici oldu. Katılımcılar memnun bir şekilde kongreden ayrıldılar. Bu tarz organizasyonların sayılarının artmasını temenni ediyorum” dedi. Katılımcıların yoğun ilgisine sahne olan kongrenin 2017 yılında da gerçekleştirileceği belirtildi.

 

Aslına bakılırsa bu kadar çok geniş spektrumu barındıran bir bilimsel toplantıyı düzenlemek pek kolay değil. Çok dar alana sıkıştırdığınızda ise fazla sayıda çalışma gelmediğinden bazen kongreler iptal ediliyor ya da erteleniyor. Buna çözüm olarak, alanlarında uzman hakemler ve bunları destekleyen diğer hakemler devreye girince çok sayıda tebliğ değerlendirmeye alınıyor.

 

Kongrenin müzik ile ilgili oturumlarından bazı izlenimlerimi sizlerle paylaşırsam, içlerinden en ilginci, annelerimizin bize söylediği ninni’nin hicaz makamında olmasını öğrenmemdir. Günümüz şarkılarının yüzlercesi hicaz makamında bestelenmiş. Ama müzik terapisi konusu gündeme gelince bir hayli şaşırdım. İnsanların hangi zamanda hangi makamda müzik dinlemelerinin onlara daha iyi geleceğini dikkatle izledim. Kongre kitapçığı çıktıktan sonra mutlaka bu bölümleri yeniden okumak gerekecek.  

 

Bu arada Dr. Haluk Şengün’ü tanıma fırsatım oldu. Konuşması, kulaklarımızı ve beynimizi fena halde hırpaladı. Kötü anlamda değil, bazı konularda inanılmaz detaylara tanık olduk. Nasıl oldu bilmiyorum, Rüştü Şardağ’ın şarkısından söz ettim ona tartışma bölümünde. “Bir gece ansızın gelebilirim” şarkısını, Spor Akademisi öğrencileri olarak başından sonuna söylediğimizi anlattım. Ama o ne dedi biliyor musunuz? “O eser, Rumların ‘Bekledim de gelmedin’ şarkısına karşılık üretilmiştir…”

 

Özetle, multidispliner kongreler insanlara daha geniş ufuklar sağlıyor. Oralarda olmak bilgilerinizi tazelediği gibi aynı zamanda yeni çalışma alanları yaratıyor. Bir başka kongre değerlendirmesinde görüşmek üzere…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR