“Demokrasi şehidi” menderes!..

MAKALEYİ DİNLE

27 Mayıs Askeri Darbesi’nin doğrudan Türk Ordusu’nun insiyatifi ile olmadığını, asıl patronun ABD olduğunu dünkü yazımızda belirtmiş, “Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın idamlarının yanlış olduğunu ve ülkemizde “siyasal bölünme ve düşmanlığa” yol açtığını belirtmiştik.

Peki, DP iktidarının lideri Menderes’in bütün bu olanlarda günahı yok muydu? Vardı ve hayli çoktu.

 1. Meclis onayı olmadan, ABD çıkarları uğruna Kore’ye asker gönderilmiştir.
 2. Emperyalist ABD’nin ipine sarılan hemen her siyasetçi, bunun bedelini ağır ödemiştir! Menderes, her alanda ABD’ye bağımlı bir siyaset tarzı uygulamış, sonunda Sovyetler’le yeni bir seçenek ararken ABD’nin hışmına uğramıştır!
 3. “Örtülü Ödenek” harcamaları ve kullanım amaçları ile suç işlemiştir! ( Erdoğan da aynı günahı işliyor!)
 4. “6-7 Eylül Olayları” hükümetin bilgisi altında ve uydurulan bir yalan haber üzerine çıkmıştır ve utancı hala üstümüzdedir!
 5. DP’ye oy vermediği için “Kırşehir cezalandırılmış” ve ilçe yapılmıştır!
 6. “Yargı Bağımsızlığı” yok edilmiştir.
 7. Meclis içinden, DP’li milletvekillerinden oluşan “Tahkikat Komisyonu” ile muhalefet milletvekilleri ve lideri cezalandırılmıştır. İnönü’ye 12 oturum “Meclisten men cezası” verilmiş, Milletvekilleri ve İnönü’nün “Seyahat özgürlükleri” kısıtlanmıştır.
 8. Tüm ulusun ortak varlığı olan Radyo, tek taraflı propaganda amaçlı kullanılmış, yandaş basın beslenirken muhalif basın ve mensuplarına ağır cezalar verilmiştir. 1954-1958 yılları arasında 238 gazeteci iktidara karşı yazı yazmaktan dolayı cezaevlerinde yatmıştır!
 9. “Hukukun Üstünlüğünü” savunan Yargıtay Başkanı Bedri Güngör, Yargıtay Başsavcısı Rıfat Alabay, Yargıtay 2. Başkanı Haydar Yücekök, üyeler; Melehat Ruacan, Kamil Coşkunoğlu, Faik Uras ve İlhan Dizdaroğlu “görülen lüzum üzerine” emekliye sevkedilmişlerdir!
 10. “Vatan Cephesi” ile halk bölünmüştür.
 11. 1952’de ABD ve NATO’nun isteği üzerine komünizme karşı “gayrı nizami harp” yapacak “Seferberlik Tetkik Kurulu” daha sonraki adıyla “Özel Harp Dairesi” kurulmuştur.
 12. 1954 yılında “Yabancılara petrol arama ve çıkarma izni” verilmiştir.
 13. CEZAYİR Kurtuluş Savaşı’nda emperyalist Fransa’nın yanında yer alınmıştır!
 14. Uçak ve Motor Fabrikaları ABD talimatları ile kapatılmıştır!

Ezcümle; Menderes’in “siyaset karnesi” kırıklarla ve günahlarla doludur! Menderes, Demokrasi Havarisi” değil, “Demokrasi Katili” bir siyasetçidir.

Ancak, bütün bu günahlarına karşın “ölüm cezasına hüküm giydirilmesi yanlıştır, günahtır.”

Menderes’in ölüm cezasına karar veren Milli Birlik Komitesi’nin 22 üyesinden 9 üte RED, 13 üye “EVET” oyu vermiştir.

Ancak, 27 Mayıs Darbesi’ni ve bu idamların asıl karar vericisi ABD Emperyalizmidir!

Bu darbe ile bu ülke siyasal, etik ve mezhepsel bir ayrışımın içine sokulmuştur!

Tek hesap edilemeyen, çağdaş ve özgürlükçü bir Anayasa’nın yapılmasıydı! ABD ve işbirlikçileri, 12 Mart Muhtırası ve sonrasındaki Anayasa değişiklikleri ve BALYOZ Eylemleriyle bu Anayasa’nın getirdiği özgürlükleri tırpanlamış, “kısasa kısas” örneği, 3 yurtsever, yiğit genç insanın idamlarıyla yeni bir kanlı sayfa daha açılmıştır!

Tarihsel olaylara “masal” ya da “tek gözle” değil, “neden-sonuç ilişkileri” ile bakılmalıdır. Gerisi palavradır!..

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR