Yeni yılın ilk elektrik faturası sigortaları attırdı

MAKALEYİ DİNLE


Yeni yılın ilk elektrik faturaları kesilmeye başlandı. Sayaçların üzerine bırakılan faturalar yürek hoplattı. Rutin bir fatura bekleyen mesken sahipleri, yazılı olan rakamları görünce sinir krizleri geçirdi.
Bu krizi geçirenlerden biride bendim…
Elimdeki faturayı gördüğümde bir hata yapıldığını sandım. Sayacımı kontrol ettim, birim fiyatıyla tüketim bedelini çarptım.
Yanlışlık yoktu.
Fatura doğruydu, yanlış olan tek şey sanırım yapılan gizli zamdı.
Sordum soruşturdum. Meğersem herkesin faturası yüksek gelmiş.
Yeni yılın ilk elektrik faturası acı bir sürpriz oldu birçok insan için. Dün faturasını teslim alan ailelerin evlerinde tasarruf vardı. Belki bir gün sürecek bir tasarruftu bu. Ama vardı.
Ancak şu bir gerçek tasarruf bile yapılsa elektrik faturaları artık o alıştığımız uygun rakamlara inmeyecek.
VATANDAŞ DİYORKİ (Bu bölüm tram içinde)
Tam elektrik faturalarının yüksekliğinden bahsederken bir vatandaş aradı. Ve dede ki “Elektrik faturası 40 TL olan ve ödemeyen abonelerin elektriği kesiliyor. Oysaki biz abone olurken 100 TL depozito ödüyoruz. 40 TL’lik yerine 90 ya da 100 TL’lik fatura geldiğinde kesseler ya. Açma kapama ücretleri de artırılmış SEDAŞ git gide halkın kabusu oluyor” dedi.
Haklı olarak vatandaş hesap soruyor. Benim SEDAŞ’ta 100 TL depozitom varken 40 TL’yi aşan faturalar ödenmediğinde elektriğimi neden kesiliyor. Sınır olan 40 TL neden 90 ya da 100 TL olarak uygulanmıyor.


Fevziye Camii’nde gazeteciler
için mevlit okutulacak

Numan Uysal’ın başkanlığını yürüttüğü Türk Diyanet Vakıf Sen, geleneksel Basın Çalışanları Mevlidini bugün gerçekleştiriyor. Sendika olarak 4 yıldır her 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde mevlit okutan Uysal, bu güne önem veren bir sendikacı.
Bu yılda gelenek bozulmadı ve bugün yaşamını yitiren gazeteciler, çalışan gazeteciler ve aileleri için mevlit okutulacak. Akşam ile yatsı vaktinde Fevziye camiinde düzenlenecek olan mevlide herkes davetli.


Koray Onur, şehir tiyatrolarından istifa
edince Kral Lear oyunu bu ay iptal edildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncusu Koray Onur istifa etti. İstifa metnini Şehir Tiyatrolarına sunan Onur Kral Lear oyununda önemli bir rolü üstlenmişti. Koray Onur’un istifasının ardından Kral Lear oyunu bu ay iptal edilmek zorunda kaldı.
Koray Onur istifa nedenini yakın çevresine anlatırken son dönemde yaşanan görev değişiklikleri ve ciddiyetsiz tavırların istifasına neden olduğunu söyledi.Hafta sonu işyeri açmanın bedeli 600 TL oldu
İşyerlerinin hafta sonu çalışma ruhsatlarına yapılan yüzde 900’lük zammı eleştiren Körfez Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nihat Gökbayrak, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.
Zammın hiçbir mantığı bulunmadığını ifade eden Gökbayrak, “Hafta sonu tatili yapmayarak fedakarlık yapan esnafa kolaylık sağlanacağına, tam tersi olarak çalışma harcı bedeli on kat arttırılarak 600 liraya çıkarıldı” dedi.
Maaşlara enflasyon oranında zam yapılırken, harç fiyatlarının yüzde 900 artmasının izahı olmayacağını vurgulayan Nihat Gökbayrak, “Yıllar boyunca çok zamlar gördük. Fakat tarihin hiçbir döneminde böyle bir zam göremedik. Bu seçim öncesi intihara teşebbüstür” diye konuştu. Zammın Bakanlar Kurulu kararı ile belirlendiğini belirten Gökbayrak, kararın iptali için en kısa zamanda Danıştay’a başvuracaklarını söyledi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR