KADINLAR GÜNÜ

MAKALEYİ DİNLE

8 Mart Kadınlar Günü olarak anılmakta, üzerinde çok şeyler konuşulmakla ve bir anlamda da kutlanmaktadır, insan yaşamında vazgeçilmez şeylerden birisi de kadındır. Tıpkı ekmek, su, uyku gibi.
Her ülkede kadınlara bakış açısı farklı farklıdır. Ortak yaşamımızın vazgeçilmez değeri kadınlara bakış açısı bir kültür olayıdır. Kültür düzeyi fazla olan toplumlarda kadınlar daha rahat ve özgürdürler. Bu toplumlarda kadınlar büyük ölçüde ekonomik özgürlüklerini de güvenceye almışlardır. Çalışan, bir gelire sahip olan neticede kendi ayakları üzerinde duran kadın veya kadınlar daha fazla öne çıkabilmekte ve üretebilmektedir.
Kadınlar kapalı toplumlarda her bakımdan daha fazla sömürülmüş, özgürlüğü kısıtlanmış, itilip kakılarak ikinci plana düşürülmüştür.
Türkiye’miz de her dönemde bütün fedakârlıklar kadınların üzerindedir.
Kadınlar bizde ağır işçi durumundadır. Kırsal kesiminde hem evinin işini yürütmekte hem de tarımda ve hayvancılıkta erkeği ile omuz omuza çalışmaktadır. Üstüne üstlük becerebildiği kadar çocuk bakımını ve eğitimini de üstlenmiş durumdadır. Şehir yaşamında da aynı fedakârlığı görmekteyiz. Sabahtan akşama kadar yemek, temizlik, bulaşık v.s. derken durup dinlenmek bilmez! Günün büyük bölümünü ayakta geçirirler.
Çalışan hanımlarda bu koşuşturma biraz daha fazladır. Çünkü hem dışarıda çalışıp para kazanır, hem de evinin işi ( yemek, bulaşık, ütü, temizlik ) gibi ikinci yükte kendi omuzlarındadır.
Kadınlarımıza nedense ekonomik, sosyal ve yasal haklarını vermede kimse adım atmak istememektedir. Bu nedenlerin başında erkek hegemonyasının biteceği korkusudur.
Kadınlarımız en büyük önemi ve değeri Atatürk döneminde elde etmişlerdir. Meclise girmişlerdir. Medeni kanunla birçok haklara kavuşmuşlardır. Okuma yazmada, çalışmada ilk adımlarını atmışlardır. Atatürk döneminde kadınlara verilen önem ve haklar daha sonraları durağanlaşmış hatta kesintiye uğramıştır. Başımız sıkıştığı zaman can simidimiz olan kadınlara yük de cömert, hak da ise eli sıkıyız.
Yönetimde, yetkide, hakta 550 milletvekilinden 20’sini bile vermede zorlanırız. Tapulu malların % 10’nunu bile onlara vermeyiz.
Kadınları önde olmayan toplumlar hep gerilerde kalmaya mahkûmdurlar. Kadınlarımız unutmasınlar ki hak verilmez alınır. Bugüne kadar ezilmiş, horlanmış, hakkı yenmiş kadınlarımız da haklarını almaları için hem okuma yazmalarını üst düzeye çıkarmalılar hem de ciddi şekilde örgütlenmelidirler. Bu iki koşulu gerçekleştiremezlerse ne yazık ki değişen bir şey olmayacak.
Kadınlar gününüz kutlu olsun.
BAKÜ DE GENÇLER BİRLİĞİ KURULTAYI


Mart 11-13 günleri Bakü de Gençler Birliği Tesis Kurultayı geçirilecektir.
Türkiye’den TADEF’in önerisi ile 10 öğrenci bu kurultaya iştirak edecektir. Kurultay da dünya ülkelerinden toplam 300 genç öğrenci katılacak. Burada konuşmaların sonucunda gelecek kurultaya kadar yapılması gereken işler planlanacak. Bu kurultaylar sayesinde değişik ülkelerden gelen aynı dili konuşan öğrenciler arasında tanışma ve kaynaşma fırsatı doğuyor. Daha sonra bu ilişki dostluk ve işbirliğine dönüşüyor. Bu sayede gençler arasında ki bağ kuvvetleniyor. Her alanda bilgi aktarımı yapılarak yakın dostluklar kuruluyor.
Türkiye’den toplam 10 öğrenci götürüyorum. Bu gençlerimiz döndükten sonra Azerbaycan hakkında bilgi sahibi olarak daha fazla bu çalışmalara güç katacaklarına inanıyorum.
Şimdiden gençlerimize kurultaylarında başarı diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR