CHP’nin milletvekili listesini nasıl buldunuz?

MAKALEYİ DİNLE

CHP’nin milletvekili aday listesi…

1-Fatma Hürriyet Kaplan 2-Haydar Akar 3-Tahsin Tarhan 4-Turan Dumlu 5-Cuma Karavar 6-Tamer Solakoğlu 7-Ayhan Mutlu 8-Rasim Meriç 9-Asude Fırat Özkan 10-Kemal Nişancı 11-Sabriye Gülşah Şahin…

Liste, önceki gün gece yarısından itibaren tartışılmaya başlandı.

Her liste tartışılır.

Tartışılmayacak bir liste yoktur.

40 aday adayından 11’ini listeye yazınca 29’u dışarıda kalmıştır, en başta kendi isimlerini göremeyenler listeyi tartışır.

11 kişilik listede yerlerinden memnun olmayanlar da tartışanlar arasındadır.

Eeee, bir de aday adaylarının çevrelerini düşünün.

Mutlaka listeye tepki vardır.

Normaldir…

Birileri kazanmış, diğerleri kaybetmiştir.

 

Ben listeyi şöyle değerlendiriyorum

*Listede 3 kadın adayın yer alması, isabetli bir karar.

*Birinci sıranın kadın adaya verilmesi, şimdiye kadar Kocaeli siyasi tarihinde görülmüş bir olay değil. Fatma Hürriyet Kaplan; tanıyabildiğim kadarıyla genç, hırslı, donanımlı, samimi, çalışkan bir partili.

*İkinci sırada Milletvekili Haydar Akar var. Eğer mevcut üç milletvekilinden biri aday gösterilecekse, bu isim Haydar Akar olmalıydı, oldu…

*Üçüncü sıra adayı beklendiği gibi Tahsin Tarhan! Gebze bölgesinin adayı… Yerel seçimlerde de Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak tüm Kocaeli’de adını duyurmuştu.

*Turan Dumlu’nun da ön sıralarda olması bekleniyordu, dördüncü sıraya oturdu. Kendisine büyük görev düşüyor. Her zamankinden daha fazla çalışacak.

*Ve beşinci sırada benim için sürpriz değil, kamuoyu için sürpriz olan Cuma Karavar bulunuyor. Hani 5 Nisan Pazar günü “İzmitli bir tüccar Ankara’ya çağırıldı aday adayı yapıldı” diye yazmıştım ya, işte o isim! Halktan biri… Bence partiye katkısı çok olacaktır. Kimse Cuma Karavar’ı küçümsemeye kalkmasın!

     

Ve listeye giremeyenlerin durumu

Bazı isimlerin listeye girememesi, sizce sürpriz mi?

Bence değil.

Örneğin, Hurşit Güneş…

Anlı şanlı Hurşit Güneş!

Prof. Dr…

Turan Güneş’in oğlu…

Kandıralı…

Yüzüne karşı söylediğim, daha önce defalarca yazdığım görüşlerimi bir kez daha dile getiriyorum.

*Siyasete uygun bir tip değil.

*İnsan ilişkilerinde samimiyetten uzak! Yapmacık tavrı sürekli sırıtıyor.

*Rahmetli babası Turan Güneş’in kentimizde ve ülkemizde kredisi çok yüksekti. Hurşit Güneş bu krediyi iyi kullanamadı, babasının siyasi mirasını yedi bitirdi.

*Siyasette vefa, verilen sözlerin tutulması çok önemlidir. Hurşit Güneş, geçen seçim döneminde birlikte yola çıktığı arkadaşlarına vefasızlık yaptı. Söz verdi, yarı yolda bıraktı…

*Kendisine “Kandıra’da siyaset yapamayan, Ankara’da başarılı olamaz. Kandıra’da seçim kaybeden Ankara’da dolaşamaz” diye defalarca söylemişimdir. Aldırmadı, Kandıra’da siyaset yapmayı küçümsedi. Sonunda CHP Kandıra’da dördüncü partiye kadar düştü.

*Söz Kandıra’dan açılmışken devam edeyim… Bir siyasetçi genellikle kendi mahallesinde, köyünde, ilçesinde çok sevilir değil mi? Hurşit Güneş’in durumu tam tersine. Gidin gelişigüzel 10 Kandıralı ile görüşün, bakın bakalım size neler söyleyecekler? Buna akrabaları da dahil!

*Telefon özürlü… Bir siyasetçide asla bulunmaması gereken bir özellik! Eğer bugün Hurşit Güneş listede yoksa, bunda “telefon özürlü” olmasının da büyük etkisi var.

*Dün bu satırları yazıncaya kadar CHP listesi üzerine pek çok kişiyle görüştüm. Bir tek kişi, “Hurşit Güneş mutlaka listede olmalıydı, listede olmamasına üzüldüm” demedi. Listede olmamasına sevinenler çoğunluktaydı… Demek toplumda iyi bir iz bırakamamış.

*Yine de haksızlık etmeyelim. Elbette Hurşit Güneş’in listeye girememesine üzülenler de olmuştur. Az sayıdaki bu kişilerin başında da “her dönemin kadrolu yalaka gazetecisi” gelir.

*Hurşit Güneş’in affedilmez bir diğer hatası da, Kocaeli’de siyaset yapıp İstanbul’da oturmasıydı. Ara sıra görüntü vermek için şehrimize uğruyordu. Kandıralıyım diyordu, ama gece olunca ya otelde kalıyor, ya da İstanbul’un yolunu tutuyordu.

***

“Listeye giremeyenler” listesindeki bir isimden daha söz etmeliyim.

Yalçın Kuşkan…

Eski il başkanı…

Hurşit Güneş’in il başkanlığına oturttuğu kişi.

Onun da en kötü özelliği tıpkı Hurşit Güneş gibi “telefon özürlü” olmasıydı.

Üstüne üstlük Yalçın Kuşkan’da bir de “randevu özrü” vardı.

Ulaşmak mümkün değildi.

Randevu ister, kararlaştırılan saatte randevusuna gitmez, randevusu olduğunu dahi hatırlamazdı.

Bir siyasetçi için en kötü iki özelliğe sahipti.

Kimse, Yalçın Kuşkan’ın listede bulunmamasını yadırgamadı.

Kimse, Yalçın Kuşkan’ın listeye girmemesine üzülmedi.

Demek, siyasetçi ne ekerse, seçim zamanı onu biçiyor!

***

Sevgili okurlarım, yarın size AKP’de Mahmut Civelek döneminin nasıl çöktüğünü bir kez daha anlatacağım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

kazım başaran - chp liyim deyip bu ortamda chp ye oy vermeyen vatansever değil, troldür.mikserdir inanmayın ülke ve partiye sahip çıkın liste çok iyi ilk kez iktidar yakın lütfen herkes sandığa,duyarlı olalım

Yanıtla . 0Beğen 07 Nisan 18:30
05

levent güzelk - harika bir liste hiç bahane kalmadı projeler güzel,ülke kötü yönetiliyor,partide canlılık var,küsmeden iktidar için çalışacağız bıktık muhalefetten,kötümser olanların gazına gelmeyin çalışın rte ve apo sevinmesin

Yanıtla . 0Beğen 07 Nisan 18:30
04

has izmitli - muhalefette kalmk için özenle hazırlanmış bir liste bence

Yanıtla . 0Beğen 07 Nisan 18:30
03

CONFİÇYÜS - BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞ MEFDAYA DAVULCU,ZURNACI ÇENGİ BAŞI KİM NASIL HAYAT VEREBİLİR.

GELLLLL 19 MAYIS 1919 GEL DE ..................

Yanıtla . 0Beğen 07 Nisan 18:30
02

Kandırallı - Tanzel bey yanılıyorsunuz biz Hurşit hocayı çok sevdik. Tam bir siyasetçi ve ekonomi Profösörü, CHP Kocaelide önseçim yapmalıydı ama Hurşit Hoca korkusundan yapmadılar biliyorlardıki 1. sıra Hurşit hoca çıkacak. Bu operasyon Kocaeli nin evlatlarını harcama opersyonu oldu. Kocaeli halkının yarısı Kocaeli kökenli ama hiçbir aday Kocaeli kökenli değil. Hayatım boyunca ilk defa CHP ye oy vermeyi düşünmüyorum. CHP nin Kocaelideki oy oranı düşür kanısındayım.

Yanıtla . 0Beğen 07 Nisan 18:30
01

alı cakar - CHP KOCAELİNDE BU ÖNEMLİ 3 LUYU İYİ TANIR TIMUR KOÇ ISMET HARMANCI TAHSIN TARHAN cok itibarli ve namlıdırlar kamu arazilerındeki tasarruflari

Yanıtla . 0Beğen 07 Nisan 18:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR