GÜREŞÇİ ANNELERİ DERNEĞİ..

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Bir sporcunun yetiştirilmesi basit anlamda antrenörün insiyatifinde olarak görülür. Ancak bunun perde arkasında sponsoru , kulübü ailesi de vardır. Antrenör Kulüp desteği ve aile üçgeni uyumlu sporcunun başarı  oranı artar. 04/09 Mart 2014 tarihlerinde Bursa’da yapılan Yıldızlar Türkiye Şampiyonasında Güreşen gençleri teşvik için gelen analara rastladım. İstanbul’dan geldiklerini kendi çocukları yanı sıra kulüplerinin diğer sporcularının müsabakalarını takip ederken hakemlerin hatalı hareketlerini tenkit edecek kadar bilgiye sahip olduklarını gördüm. ‘Biz çocuklarımızın antrenmanlarına da gideriz, gıdası ,uyku-istirahat durumu, mevsimine uygun giyimi hatta sosyal yaşamına kadar ilgileniriz’ dediler. Bir dernek kurmuşlar. ‘Güreşçi anneleri Derneği’ “ Sporcu başarılı olursa anaların verdiği emekle olur. Biz çocuklarımıza antrenman dışında ihtimam göstermezsek nasıl başarılı olurlar. Sporcu şampiyon olur anaların verdiği emek göz ardı edilir. Müsabakalarına giderek madi manevi destek vermeye devam edeceğiz .Güreşçi annelerinin desteği olmadan şampiyon olunamayacağını herkesin bilmesi gerekir.” Diyorlar. Müsabakaya çıkan sporcuları bir kısmı müsabaka bitene kadar dua ederek, bir kısmı teşvikle, bazısı teknik terimlerle desteklemekte. Öyle bir dayanışma var ki gıpta edilecek durum. Müsabaka başlamadan  cep telefonu ile bir maç sonra sporcularının mindere çıkacağını gelemeyenlere bildiriyor, müsabaka sonunda da sonucu detayınla anlatıyor. Bu yakın alakayı Antalya’lı bayanlarda da gördüm. Onlar daha ziyade Yağlı Güreş üzerine odaklanmışlar. Bursa’da gördüğüm anneler ise Serbest ve hatta Greko-Romen’de ihtisas sahibi. Güreşçileri Greko yaparken bu stilin tekniklerine de vakıf olduklarını gördüm. Hayret etmemek elde değil. Serbest güreşin dahi kaidelerini güreşin dışındakiler bilmezken Greko-Romenin tekniklerini bilecek kadar güreşin içine girmişler. Müsabakayı kazanıp gelen ve annelerin elini öpen güreşçileri gördükçe duygulandım.  İşte Türk Genci, İşte Türk Anası.

               Yukarıda gördüklerimi yazarken bir de ilimizdeki güreş müsabakaları gözümün önünden geçti. Bazı aileler müstesna; Çocuklarının müsabakasını seyretmeye bırakın anaları babalar, kardeşler, akraba ve yakınları, arkadaşları gelmiyor. Çocuklar minderde öksüz. Bir ana baba olarak çocuğunu müsabakada görmek istemeyen onun şampiyon olduğunu ellerden mi duyacak. Kazanan evladını bağrına basarken duyacağı haz bir ömre bedel . Elbette kaybettiğinde üzülmekte var. Güreş hayatın aynasıdır. Yaşamda sevinçli günler kadar üzüntülü günler de olacak. Kötü günler olmazsa iyi günlerin güzelliğini  nasıl anlarız. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR