Nedim Kara,“Sırra Kadem” basmadı!

MAKALEYİ DİNLE

Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi (MMO), güzel bir “tiyatro” geleneği başlatmış. Şube Başkanı Nedim Kara, her yıl üyelerine bir tiyatro gösterisi izletiyor. Hem de ücretsiz.
Şube yönetimi üyelerine iki kişilik bilet veriyor…
Üyeler de eşleriyle, ya da yakın dostlarıyla tiyatroya gidiyor…
***
Önceki gün Makine Mühendisleri Odası’nda çalışan Özcan İlter, ağabeyi Ercan İlter’e bir tiyatro bileti göndermiş. Ercan İlter de bana, “Sabancı Kültür Merkezi’nde tiyatro var. Makine Mühendisleri Odası kendi üyeleri için tiyatro gösterisi organize ediyor. Birlikte gidelim” dedi. Uzun zamandır tiyatroya gitmemiştim. Ben de tamam dedim…
***
Kültür merkezine vardığımızda kafeterya ve giriş kısmı epeyce kalabalıktı…
Saatlerimiz 20.00’yi gösterdiğinde salondan içeri girdik…
Koltuk numaralarımız M-28-30. Sahneyi tam karşıdan görüyorduk. Yerimiz güzeldi… Açıkçası böyle bir kalabalık beklemiyordum. Salonun tamamı doluydu.  
***
Bilete baktığımda “Oyun İstasyonu”, Sırra Kadem (Bir eski zaman hikayesi müzikli komedisi). Müzikal komediyi kurgulayan-yazan- yöneten Kadir Yüksel. Davetiye de buram buram tarih kokuyordu…
Gösteri güzel bir fasılla başladı. Açıkçası “kulaklarımızın pası” silindi…
Derken oyun başladı.
Size biraz oyunun konusundan bahsetmek istiyorum;
Oyun 18.yüzyılda İstanbul’da geçiyor. Varlıklı bir bey olan Servet Ağa, bir yandan hastalıklarla boğuşmakta, diğer yandan da paşa olmak istemektedir.
Servet Ağa’nın yanında, çevresinde bulunan bazı para düşkünü kişiler, Servet Ağa’ya hem “seni paşa yapacağız” diyorlar, hem de “seni iyileştireceğiz” deyip kurşun döktürüyorlar, olmadık tedavi yöntemlerini kullanıyorlar. Günün birinde derviş kılıklı bir kişi Servet Ağa’nın yanına gelir. Servet Ağa’nın evinin altında bir evliya yattığını, bu evin yatır olduğunu, bu yatırı da korumakla görevlendirildiğini söyleyip eve yerleşir. Kısa bir süre sonra gerçek niyetinin Servet Ağa’nın altınları olduğu anlaşılır. Bu derviş kılıklı adamlar bir gün Servet Ağa’nın saklamış olduğu altınları çalıp ortadan kaybolurlar. Durumun farkında olan bir komşusu bu adamları yakalayıp getirir. Böylece Servet Ağa, hem malını mülkünü kurtarıyor, hem de gerçekleri anlıyor.
***
Oyun, 18.yüzyılı anlatıyor ama 21.yüzyıl da bile hala dini sömüren derviş kılıklı insanlara rastlamak mümkün.
Oyun, hem inanç sömürüsünü, hem de batıl inançların insan hayatında ne kadar olumsuz sonuçlar açtığını güzel bir dille anlatıyor. “Tabii, anlayana”. İnançlara körü körüne bağlanmanın yol açtığı “sorunları” dile getiren oyunu çok beğendim. Oyun İstasyonu ekibi, çok başarılı bir performans sergiledi.
Hepsini yürekten kutluyorum. Oyunun başından sonuna kadar sıkılmadan izledim. Oyundaki müzikaller, oyuna neşe kattı…
***
Oyunu izlerken aklıma “yaşı kemale ermiş Elazığlı Müslim Gündüz ile gencecik kız Malatyalı Fadime Şahin’in basılması” ve özellikle Arena programında izlediğimiz “sahte şeyhler, dervişler” geldi… Bu sahtekarlar nasıl da din bezirganlığı yapıyorlar, nasıl da insanı dinden, imandan soğutuyorlar…
Oyun bitiminde, salonu dolduran tiyatroseverler, bütün oyuncuları “ayakta” alkışladı…
Hem de dakikalarca…
Bu oyunu size tavsiye ediyorum, izleyin…
Çok şey kazanacaksınız…   
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Nedim Kara ve yönetim kurulunu “üyelerine böyle güzel bir tiyatro olanağı sağladığı için” kutluyorum..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR