YENİ TTK’ DA BAZI YENİLİKLER

MAKALEYİ DİNLE

YENİ TTK’ DA BAZI YENİLİKLER
Şirketlerin kayıt, muhasebe ve raporlama düzenlerine ilişkin ne tür gereklilikler ortaya çıkmıştır?

Yeni Türk Ticaret Kanunu’ nun getirdiği en radikal yeniliklerden biri tüm sermaye şirketleri için 1 Temmuz 2012 tarihi itibari ile Uluslar arası Finanssal Raporlama Standartları ile uyumlu Türk Muhasebe Standartları’ na göre defter tutma ve bu standartlarda hazırlanmış mali tabloların bağımsız denetimden geçirilme mecburiyetini getirmiş olmasıdır.

Söz konusu düzenlemeye göre, bugüne kadar vergi kanunları ve düzenlemeleri çerçevesinde tutulan resmi defterlerin Türkiye Muhasebe Standartları’na göre tutulması, mevcut muhasebe sistem ve programlarının değerlendirilmesi ve yeniden yapılandırılması gerekmektedir.

Mevcut muhasebe personelinin nitelikleri değerlendirilmeli, yeni personel alımı ve/veya UFRS/TFRS eğitimlerine iştirak edilmesine ilişkin planlar yapılmalıdır.

Şirketlerin birçoğunda mevcut olmayan finansal raporlama sitemleri kullanılmalı, gerekli personel istihdamı ve buna bağlı altyapı çalışmaları gerçekleştirilmelidir.

TFRS’ nin uygulamaya başlanmasıyla, tek düzen hesap planının da revize edilmesi ve TFRS’ nin getirdiği yeni hesapların ilave edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu konudaki çalışmalar hali hazırda devam etmektedir. Şirketlerin tek düzen hesap planında yapılacak değişikliklere uyum sağlamak üzere gerekli altyapı değişiklikleri için hazır olmaları gerekmektedir.

Bahsi geçen tüm yükümlülüklerin 1 Ocak 2013 tarihine kadar yerine getirilmesi gerekmektedir.

Şirkete borçlu musunuz? Artık geri verme zamanı…

Yeni kanunda getirilen düzenlemede artık anonim şirketlerde iştirak taahhüdünden doğan borç dışında pay sahiplerinin şirkete borçlanmaları yasaklanmıştır. Anonim veya limited şirkete borçlu olan pay sahipleri ve ortaklar, borçlarını, anılan kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl içinde, nakdi ödeme yaparak tamamen tasfiye etmek zorundadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR