Sarıkamış dramı!

MAKALEYİ DİNLE

Türk tarihinin en dramatik olayı ne diye sorsanız;
Sanırım çoğunuz “Sarıkamış faciası” olarak cevap verir…
100 askerimiz düşman kurşunu ile değil, donarak şehit oldu…
Gazeteci Derya Sazak Sarıkamış dramıyla ilgili bir yazı yazmıştı.
Bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum;
Enver Paşa'nın 'Sarıkamış bozgunu' Napolyon ordularının Rusya seferine benzetilir. Allahuekber Dağları'nda yüz bine yakın askerin üç günde kara ve soğuğa kırdırıldığı, 'savaşmadan' kaybedilmiş müthiş harekât! Osmanlı'nın sonunu hazırlayan Birinci Dünya Savaşı'nda, İttihat Terakki'nin Doğu Cephesi'nde Rusları yenilgiye uğratmak, Sarıkamış ve Kars'ı geri almak üzere Aralık 1914'te başlattığı taarruz tam bir felakete dönüşmüştür.
Savaşta Osmanlı'nın müttefiki olan Almanlar, Enver Paşa'nın yönettiği harekâtın 'gereksiz' bir manevra olduğunu savunurlar. Sarıkamış Harekâtı bugün de askeri okullarda ve harp akademilerinde 'ders alınması' gereken tarih sayfalarından biri olarak okutuluyor. Ancak 1915 Ermeni olayları gibi İttihat Terakki yönetimi, Sarıkamış'ta yaşanan faciayı da gizlemiş!
20. yüzyıl Osmanlı-Cumhuriyet tarihinin bu 'tabu' olayı, ölen askerlerin sayısıyla ilgili tartışmaların -90 bin ya da 112 bin olmasının- ötesinde yeni yayın ve kaynakçalarla araştırmacıların çalışmasına sunuluyor.
**
Osmanlı'nın çöküşünü anlamak, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Bağımsızlık Savaşı'nı hangi koşullarda kazandıklarını, Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl kurduklarını tekrar tekrar düşünmek açısından, tarihi iyi okumak gerekiyor.
Sarıkamış'ta yüz bini aşkın asker Rusları püskürtme uğruna soğukta dondurulurken Meclis'te 'Çekirge İtlafına Karşı Kanun' gibi meseleler görüşülüyormuş. Enver Paşa, cepheden ayrılırken İstanbul'a çektiği telgrafta Sarıkamış Harekâtı'nın 'gizli' tutulmasını istemiş.
Sadrazam Sait Halim Paşa, 1918'de savaş suçlusu olarak yargılandığı mahkemede şunları söylemiş:
"Haberimiz yokken tertipler yapılmış. Kafkasya'da taarruz yapılmış. Sarıkamış felaketi olmuş. Benim bunların hazırlanmasından ve olmasından haberim bile olmadı."
Sarıkamış'la ilgili gerçekler ilk kez 1921'de Akşam'da yayımlanan Yüzbaşı Şerif'in (Köprülü) anılarıyla ortaya çıkmaya başlar. Alptekin Müderrisoğlu, 'Sarıkamış tefrikası'nın Mustafa Kemal'in Sakarya Muharebesi'nde Yunanlara karşı başarısız olması halinde 'Enver Paşa'nın Anadolu'da yönetime el koyacağı' propagandasını boşa çıkardığını savunur.
Tarihin bu büyük insanlık dramından hâlâ öğreneceğimiz çok şey var!
**
Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu işbirliğiyle Sarıkamış Harekatının 97. Yılında Allahüekber ve Soğanlı Şehitlerimizi Anma Etkinlikleri düzenledi. Dün başlayan etkinlikler yarında da devam edecek. Bu etkinliklere katılarak Sarıkamış dramına tanıklık edebilirsiniz.


AKP’li kadınlardan Yenişehir’e ziyaret
AKP İzmit İlçe Kadın Kolları yöneticisi Seda Yiğit ve Yenişehir Mahallesi temsilcisi Filiz Ayyıldız, mahalla sakinleriyle toplantı yaptı. AKP İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel ve yönetiminden Hasibe Özayan, Hülya Çiçek, Kezban Timurlenk, AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş ve yönetiminden Zehra Aynacı ve İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Emine Okanalp, toplantıya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Demirtaş, Tunçel ve Okanalp mahalle sakinlerin sorunlarını dinlediler. Mahalle sakinleri başkanların bu sürpriz ziyaretten oldukça mutlu oldular. Demirtaş ziyaretlerine devam edeceğini ve yanında sürpriz kişiler getireceğini söyledi.


MHP, Nazifa Hanım’ı unutmadı
Aile ve Kadından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Filiz Kıymaz’ın organizasyonunda MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak ve il yöneticileri önceki gün partinin emektarlarından Nazife Kandemir ablalarını hac dönüşü ziyaret etti.
Nazife Hanım, ziyaretten dolayı Yaylak ve ekibine teşekkür ederek, ülkemiz tehlikeli günlere savunmasız bir şekilde ilerlerken tüm ülkücülerin birlik ve beraberlik içerisinde bulunmasının önemine değindi. Hac görevini tamamlayan Nazife Hanıma hayırlı olsun dileklerinde bulunan Yaylak, “İnşallah en kısa zamanda bu kutsal görevi tamamlamak bizlere de nasip olur” dedi.Şiddet kelepçesi imzaya açılıyor
Son zamanlarda kadına şiddet haberleriyle sarsılıyoruz… Büyük vahşet. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ‘Kadına yönelik şiddet olaylarına karşı elektronik kelepçe’ sisteminde son aşamaya gelindiğini belirtti. Bakan Şahin: “Herkese bir kelepçe takılacak diye bir şey yok, toplumda yanlış algılanmalara vesile oluyor. Eğer şiddete uğramışsa kadın, erkekte sürekli şiddet uyguluyorsa ve mahkeme uzaklaştırma kararı vermişse ve erkek uzaklaştırma kararına rağmen bu karara uymuyorsa, bunun korunmasıyla ilgili teknik takip sistemi olacak. Buton, sinyalizasyon sistemi, kelepçe, başka bir sistem olur. Bir Coll center sistemi ile hızlı bir şekilde mahkeme kararına uymayan erkek yeniden kadına zarar verecekse hızlı bir şekilde kolluk kuvvetlerine haber verip onların gelmesini sağlayacak bir haberleşme sistemi bu.”… Şimdiye kadar kadına şiddetin önüne geçilemedi, umarız kelepçe sistemi işe yarar. Artık, kadına şiddet haberleri yapmak ve görmek istemiyoruz…


CHP’li gençler şölende buluşuyor
CHP Körfez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Erkan Ateş ile CHP Derince İlçe Gençlik Kolları Başkanı Serhat Şentürk bugün önemli bir organizasyona imza atıyor. Ateş ve Şentürk yönetim kurullarıyla birlikte “CHP Gençlik Kolları Gençlik Şöleni” adı altında etkinlik düzenliyor. Bugün İzmit Atatürk Spor Salonu’nda yapılacak şölen saat 19.00’da başlayacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gecenin ilerleyen saatlerinde şölene katılacağı belirtildi.


2011’de en çok neleri şikayet ettik?
2011 yılında neler yaşandı, tüketiciler en fazla nelerden şikayet etti? Şikayetvar'ın 1 yıllık şikayet analizine göre tüketicilerin en fazla internet, bankacılık ve iletişim sektöründen başı ağrıdı.
-Fırsat siteleri ve 444'lü numaralar başı çekiyor…
-Bankacılık sektörü…
-İnternete erişim özgürlüğüne kısıtlama…
-Tart aidatı şikayetleri tükenmiyor…
-Üniversiteler başta olmak üzere okul kayıtlarında kredi kartı kullanımının zorunlu tutulması ve öğrenci bursları gibi öğrenci hesaplarından hesap işlem ücreti, kredi kart aidatı alınması da öğrencileri mağdur etti.
-Operatörlerin rekabetinden tüketiciler mağdur çıktı…
-E-Devlet şifresine şikayet…
-Elektrik faturaları ''Perakende satış bedeli, enerji nakil bedeli, TRT payı, Enerji Fonu, Belediye Tüketim Vergisi ve Sayaç Okuma Bedeli'' olmak üzere 6 kalemden oluşunca tüketiciler sinir krizleri geçirdi. Özellikle kaçak kullanım bedelinin borcunu düzenli olarak ödeyen vatandaşa çıkartılması şikayetleri arttırdı.
-Sağlık alanında toplam 3 bin şikayet alındı. Sağlık alanına gelen şikayetlerin yüzde 55'ini özel hastaneler ve klinikler oluşturdu.
-Sigarayı bırakmak isteyen kişiler için özel hizmetlerin başlaması ve 171 sigara bırakma hattı da şikayetleri arttırdı. Randevu tarihlerinin ileriye atılması ve telefon hattında uzun süre bekletilmesi sigarayı bırakmak isteyenleri çileden çıkardı ve bir sigara yaktırttı.
-Bayram ve yaz tatillerini değerlendirmek için şehrin gürültüsünden kaçan tüketicilerin başını bu seferde hem tur şirketleri hem de yol problemleri ağrıttı.
-Van depremi mağduriyeti


Farabi’nin yeni müdürü Mustafa Küçükyurt

Uzun zamandır gündemi meşgul eden Darıca’daki Farabi Hastanesi’nde görev değişikliği meydana geldi. Hastane müdürü Cebrail Kuru’nun görevden alınırken yerine Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Müdürü Mustafa Küçükyurt atandı.


İzmit’te 343 park var
İzmit’te 2011 yılı içinde 22 yeni parkın yapıldığı açıklandı. Geçen 2 yıl içinde İzmit’te hizmete açılan park sayısı ise 50’yi buldu. Park Bahçeler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre 2012 yılında da 25 mahallede 30 adet park yapılması planlanıyor. İzmit Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Moldova Gagauz Özerk Bölgesi Çadır Lunga’da da bir park yapılmıştı. Belediye Başkanı Nevzat Doğan, göreve geldiğinde 5 yıllık yeni park sayısı hedefini 100 olarak belirlemişti. Doğan’ın bu hedefinin aşılacağı tahmin ediliyor. Halen İzmit genelinde 343 park bulunuyor.KONUŞAN FOTOĞRAF:CHP İl Genel Meclis Üyesi Dursun Genç (soldaki), Mehmet Kaçar’a, “Yahu Mehmet sakin ol. Onlarla uğraşmaya değmez. Bırak Allah’ından bulsular… Sen efendiliğini bozma.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR