Dersimliler’den CHP’li Topuz’a kurşun gibi sözler!

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz hafta CHP Kocaeli İl başkanlığı, eski partilileri ağırladı…

İmar ve İskân Bakanlığı, Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yapmış olan Ali Topuz ile CHP eski Milletvekili Mustafa Özyürek, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın konuğu oldu… 

Özyürek ve Topuz, burada gündeme dair açıklamalarda bulundu…

Eski Bakan Ali Topuz’un CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek 1937-38 yılındaki Dersim katliamıyla ilgili açıklamaları, Dersimlilerin büyük tepkisine neden oldu…

Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Ali Topuz’un açıklamalarına zehir zemberek cevap verdi…

***

Dilerseniz önce Ali Topuz’un söylemlerini bir hatırlayalım;

“Çok acı bir durum var. Partimizi yöneten insanlar bile yakın tarihimizi dahi bilmiyorlar.

Geçmişi bilmedikleri için, gelecekler ilgili, günümüzle ilgili değerlendirme yapabilecek durumda değiller.

Genel başkan dahil bu durum böyle. Zaten kendisine de söyledik. Suçlamalara karşı yanıtları doğru veremiyorlar, yanlış tavır sergiliyorlar. Bunun en tipik örneği 1930’lu yıllar (Dersim katliamı yallarından bahsediyor) tartışmasıdır.

Ama ne yazık ki genle başkanımız da ‘O yılları hatırladığımda ben de utanıyorum, üzülüyorum’ diyor. Ama o yıllar kendimizi eleştirdiğimiz konular da Türk devriminin yerleştiği yıllarıdır. Laiklik başta olmak üzere Atatürk ilkelerinin uygulandığı ve partinin kemiğinin oluştuğu yıllardır.”

***

Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik de Ali Topuz’a sosyal medya hesabından cevcap verdi…

Çelik’in her açıklaması kurşun gibiydi…

İşte Çelik’in  “Kanayan yaramız” başlığıyla Topuz’a verdiği cevap;

***

CHP’de uzun yıllar milletvekilliği, 2 kez de bakanlık yapmış Sayın Ali Topuz ve Mustafa Özdilek bey CHP Kocaeli İl Başkanlığını ziyaret etmiş.

İl binasında, yapılan basın toplantısında Sayın Ali Topuz; Genel başkanı ve Genel merkez yöneticilerinin tümünü CHP sürecini bilmediklerini ve partiyi savunamadıklarını eleştirmiş ve hazır meydan boş il yöneticisi Birkan arkadaş müdahale etse de, nezaketen sessiz kalan il başkanının mütevazi tutumunun da rahatlığıyla; devam etmiş.

 

HATALARIMIZ VAR

1930’lu yılları CHP’yi suçlamak için diline pelesenk etmişlerdir.

Oysa 30’lu yıllar hakkında özeleştiri yapacaksak hatalı olduğumuz konular olmuştur, ama aynı zamanda ilkelerin oturduğu, partinin karakterinin oluştuğu yıllardır.

30’lu yıllarda Dersim olayı gibi hepimizi üzen bir işlemin yapıldığını biliyoruz, ama onu da doğru bilmiyoruz.

Dersim’de (Tunceli) iki kez kalkışma olmuştur.

İlki İsmet İnönü nün başkanlığının son dönemine denk gelmiş ve gayet yumuşak bir şekilde bastırılmıştır.

Ama daha sonra İsmet İnönü istifa ettirilmiştir.

“Hiç kimse olayı CHP’nin üzerine yıkamaz yıkmaya çalışanların ağzının payını vermeliyiz” diyor Sayın Ali Topuz Bey.

***

Sayın Ali Topuz bey, oturduğunuz yer partinin Kocaeli'deki temsiliyet makamı. Seni 7sefer milletvekili 2 sefer de bakanlık yaptın.

Buraya kadar herkes her şeyi anladı.

Anlamadığınız DERSİM hakkında bildiğinizin yanıldığınıza yetmediğidir.

Siz daha İsmet İnönü'nün 1935 deki Meclis konuşmasının Şark Islahat Planını bile okumamışsınız.

Bunca acı, kan, gözyaşı, katliam ve hatta soykırım (soykırımı da tanımlamak gerekmez, kriter maddelerini belki bilirsiniz) yaşatılmış bir olayı durup dururken neden gündeme getiriyorsun?

Daha hesabı verilmemiş, 50 bin kişinin katledildiği, 11000 kişinin sürgün edildiği, 3000 kız çocuğun subaylara evlatlık verildiği, idam edilen Dersim Seyitlerinin mezar yerleri belli değilken, Dersim acısını siyasete malzeme etmeye olmayan vicdanınızda mı sızlamadı?

Genel başkanı ve yönetimini Kocaeli İl Örgüt binasında karalayabiliyorsan, o kadar. DERSİM'i kullanmana izin yok, beni çok biliyoruz ve KINIYORUZ. Acılarımızı siyasete malzeme etmeyi bırak.”

***

Başkan Çelik’in görüşleri böyle…

Çelik’in sözleri gerçekten de kurşun gibiydi… 

Eski Bakan Topuz’un geçmişi kaşımasına da kimse anlam veremedi…

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştireyim derken, bir toplumun tepkisini ve nefretini aldı… 

Eski dönemlerde Ali Topuz, Deniz Baykal ile birlikte hep “hizipçi” olarak bilinirdi…

Uzun zamandır ortalıkta yoktu…

İyi ki de yokmuş…

Demek ki olsaymış, yaptığı açıklamalarda büyük tepki alacakmış…

 

Bahri Odabaş’tan AKP’ye esnaf eleştirisi

MARSİAD (Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği) Başkanı Bahri Odabaş, önceki gün Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Demir’i ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundu. ODABAŞ, sürekli sahada esnafları ziyaret ederek dertlerini dinlediğini, işi bilmeyenlerin esnafın hiçbir sıkıntısının olmadığını zannettiklerini, siyasi iktidarın laf kalabalığı ile esnafın % 1’ ine sağlayacakları imkanı sanki tamamına sağlayacak gibi vaatlerle insanları yanılttıklarını ifade etti. Odabaş, “Biz, siyaseten önümüzü tıkamasınlar başka ihsan istemiyoruz diyerek AKP hükümetine mesaj gönderdi. Odabaş, gittiği her ortamda AKP Hükümetini eleştiriyor, projelerine destek verilmediğinden bahsediyor. Bakalım AKP iktidarı ve ilimizi yönetenler Odabaş’a ne zaman kulak verecek?

 

Başkan Karabacak Erdoğan’ın izinde

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, hafta sonu İstanbul Cevahir Otel’de yapılan “Recep Tayyip Erdoğan Sempozyumu”na katıldı. Sempozyum’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk, İslam  ve Dünya Siyasetindeki Yeri ve Önemi" gibi konular ele alındı. Karabacak, bilindiği gibi Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken, belediyenin atletizm antrenörlüğü yapıyordu. Erdoğan’a spor yaptırdı. “Bal tutan parmağını yalar” misali, Karabacak da Erdoğan’ı destekleyerek üç dönemdir belediye başkan adayı gösteriliyor. Karabacak ileriki dönemlerde milletvekili olursa, Spor Bakanı olursa kimse şaşırmasın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR