TUBİTAK destekli proje sunumu

MAKALEYİ DİNLE

Üç gün önce Başiskele Vezirçiftliği'ndeki Selim Yürekten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin TUBİTAK tarafından desteklenen proje sunumu törenine katıldım. Açılışından bu yana daha iki yıl bile geçmemiş olan bu güzide okulun öğrencileri otuz sekiz ayrı masada buluşlarını sergilediler. Bu kadar kısa sürede, henüz araç gereçlerini tam anlamıyla tamamlayamamış bir teknik lisede öğrencilerin bu cesaretleri, çalışma ve becerileri göğsümüzü kabarttı. Konunun uzmanı Prof. Dr. Tekin Arda dostumuz,  'Bu Türkiye'nin Nobel'idir, bu öğrenciler göreceksiniz kısa sürede büyük projeleri hayata geçireceklerdir' dedi.

 

Bu Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi’nin banisi Selim Yürekten ilimizin yetiştirdiği dünyanın en önde gelen trafo uzmanı, teorisyeni, yaratıcısı ve hocasıdır. Şehrimizde bazıları bir bildiğine bin katarak reklamını yapar ve ortalıkta dolaşırlar. Selim Yürekten, işine odaklanmış, mütevazi, konusunda iddialı, uzmanlığıyla bütün dünya da tanınan bir hemşehrimizdir. Şimdilerde çeşitli ülkelerde konferans ve eğitim vererek uluslar arası kariyerini sürdürmektedir.

Benim gibi ailesi köyden İzmit'e göç etmiş ve Baç semtine yerleşmişiz. O, Erkek Sanat Okuluna devam ederken hem okumuş ve hem de evlere elektrik tesisatı yaparak harçlığını çıkarmış, bu paraları sistemli bir şekilde almanca öğrenmek için harcamıştır. Daha o yaşlarda hedefini belirlemiş, okulunu birincilikle bitirerek benimde hukuk fakültesinde olduğum sıralarda Ankara Gazi Üniversitesi’ne girmiş ve oradan da bölümünde birincilikle mezun olmuştur. Ankara'daki öğrenimi esnasında Almancasının yanına bir de İngilizceyi eklemiştir. Daha enstitü eğitimi sıralarında üzerinde çalışıp hesaplarını yaptığı ve kitaplaştırdığı trafolar yaşantısının en önemli tutkusu olmuştur. Benim Kızıltepe hakimliğim sırasında, yedek subay olarak oraya kura çekeceğini içimden hissettiğim Yürekten ile bu kez de Kızıltepe de buluştuk. Askerlik görevi bittiğinde kendisine sunulan burs taleplerini reddederek Almanya'nın yolunu tutmuştur. Brawn-Boveri firmasında AR-GE departmanında çalışıp, eğitimini de tamamlayarak üst seviyeye ulaşmış ve çok genç yaşta (28)  teklif üzerine gelip, genel müdür sıfatıyla Balıkesir de ilk trafo fabrikasını hayata geçirmiştir. Daha sonra kendi fabrikasını kurmak için çalışmalara başlamış, doğup büyüdüğü topraklara katkı olsun diye, kaliteli personel temininde güçlükler olmasına rağmen atalarının arazisi üzerine Vezirçiftliği'nde ENPAY'ın temelini atmıştır. Şu anda 60 ülkeye sipariş üzerine imalat yapıp ihraç etmektedir. Yıllardır Türkiye'nin ilk 500 firması içinde yer almakta, ihracatta ilk 125-150 sırada olup, kendi branşında birinciliği vardır. Son yıllarda nakliye zorlukları ve pazara yakın olma amacıyla Avrupa Birliği içindeki Slovakya'da ve ayrıca Hindistan da birer fabrika daha üretime geçirmişlerdir. Her iki fabrika da dört yüzer personel çalışmaktadır. Kendisi 2001 yılında Kocaeli'nde yılın iş adamı seçilmiştir. Şimdilerde yönetimi oğlu Murat Yürekten'e devretmiş ve global düzeyde toplantı, panel ve sergilere katılarak konferanslar vermektedir. İşte bu öz be öz İzmitli Selim Yürekten iki yıl kadar önce onbeşmilyon lira yatırımla öğrenime açılan, kendi adını taşıyan mesleki ve teknik lisesinin öğrencileri iki gün önce TUBİTAK'ın da desteklediği bir proje sergisi açtılar ve buluşlarını tanıttılar. Diğer meslek liselerinde pek olmayan mekatronik, uçak elektroniği, uçak bakımı, elektrik elektronik, yüksek gerilim sistemleri, yenilebilir enerji, otomasyon, lojistik ve bilişim teknolojileri gibi alanlarda kısa sürede aldıkları mesafe ve yaratıcılıkları gelenlerin takdirini kazandı. Bu önemli okulu topluma hediye eden ve her türlü araç gereç ve sair ihtiyaçlarını karşılayan bir de kütüphane kuran Selim Yürekten'i takdirle anıyoruz.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Feridun Güray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR