Seçimin olası sonuçları üzerine küçük bir analiz

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran seçimleri yaklaşıyor. Çok bir şey kalmadı. İnsanları iki türlü bir heyecan sarmış durumda. Bunlardan birincisi 7 Nisan akşamına kadar açıklanacak olan milletvekili aday listeleri.

Her kafadan bir ses çıkıyor. Kimisi kendini direkt ilan ederken, kimisi ise arkasına aldığı toplumsal desteğin verdiğini heyecan ile seçim çalışmalarını sürdürüyor. En büyük heyecan ise elbette AK Parti’de yaşanıyor…

Burada iktidar temsilcilerinin işi gerçekten çok zor. Çünkü hem kriter sahibi aday sayısı çok fazla hem de yerlerine isim aranan vekil sayısı az. Haliyle sıkıntılı bir süreç genel merkezi bekliyor, bunu iyi anlayabiliyoruz.

Peki, AK Parti Genel Merkezi bu sorunlu süreci nasıl değerlendirmeli? Yani dezavantaj gibi görünen tabloyu nasıl lehte bir duruma çevirebilir?

Avantajlı konuma geçebilmek için öncelikle milletin tercih ettiği, karizma sahibi, yapabilecekleri olan, siyasi geçmişleri sağlam, çevreleri ve potansiyelleri ile dikkat çeken isimlere bakmak zorundalar. Bunların yanı sıra siyasi konjonktür de hesap edilmeli. Dolayısıyla bazı stratejik adaylıkların bu süreçte fazlasıyla zikredileceğini düşünüyorum…

Bakın, Türkiye belki de ilk kez böylesine bir seçim yaşayacak. 2007 seçimlerinin ardından meclise giren, HDP ve devamındaki partiler, 2015 seçimleri ile yeniden siyaset sahnesine partileri ile girdiler. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gazı ile alınan bu karar elbette bir heyecana sebep oldu.

Ancak baraj meselesi biraz daha farklı bir durum. Çünkü bu topraklarda yaşıyor ve kardeşlik naraları atıyorsak, üstelik kararı veren de milletse yapacak hiçbir şey yok demektir. Çünkü 3 Kasım 2002’den bu yana etkisi hissedilmeye başlayan bir gerçek var ki, millete rağmen hiçbir şey yapılamıyor. Toplum istediyse bu elbette olacaktır, millet istiyorsa olmalıdır da…

Üstelik CHP’nin de bazı stratejik adaylıkların peşinde olduğunu biliyoruz. Bu yöndeki siyasi tercihlerde ana muhalefetin Turan Dumlu kozunu sahaya süreceğine hemen herkes kesin gözü ile bakıyor. Doğal olarak bu taifelerle baş edebilecek bir ismin aday olması AK Parti için bir zorunluluktur…

Doğal olarak bu kentin seçmen yapısını iyi bilen, toplumsal karşılığı olan, sivil toplum tecrübesini edinmiş Kürt olmasına rağmen her kesimden oy alma potansiyeline sahip olacak bir ismin adaylığı AK Parti için kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Bu anlamda STK’lara yönelik yapılacak temayül yoklamasının önemli olduğunu, ancak bunun kısıtlı bir zamanda alelacele yapıldığını düşünüyorum. Ayrıca sonuçların net bir noktaya işaret edebilmesi için temayüle STK katılımının fazla olması gerektiği fikrine sahibim. Aksi halde sonuçlar sadece yine belli bir zümreye hizmet eder tarzda olacaktır.

O yüzden, en azından AK Parti’nin bu temayül bonkörlüğünde ilimizde Anadolu’nun kültürel temsiliyetini üstlenen dernek, vakıf, cemiyet gibi bütün kuruluşların mutlaka oy kullanmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Alevi dernekleri, Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı gibi oluşumların da bu çalışmaya oyları ile destek olmalarının faydalı olacağı kanaatindeyim.

Yukarıda söylediğimiz gibi, HDP belli bir ivme kazanarak siyasi çalışmalarını sürdürüyor. CHP de bu yönde bir hareket kullanacaktır. AK Parti’nin bu hesap kitaba karşı durabilecek çok fazla adayı yoktur. İktidar temsilcileri bu konuda etkili olmak istiyorsa elindeki değeri fark etmeli ve sosyal açıdan gelen mesajlara, toplumsal destek sağlamış isimlerin adaylık taleplerine karşılık vermelidir.

Bu durum AK Parti için eldeki seçmen yapısının korunduğu gibi üzerine de oy ilavesi yapacak bir tercih olacaktır.

Aksi bir durumda ise kentin önemli bölgelerinde bırakın oy kazanmayı, eldeki oy durumu da olumsuz etkilenecek ve bazı taraflara doğru kaymalar yaşanacaktır.

Benim gördüğüm kadarıyla iktidar safında bu beceriye haiz tek bir isim bulunmaktadır. O isim de ‘Ağrı’ lıdır. Bu durum aslına bakarsanız AK Parti için de önemli bir fırsattır…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR